خريد بک لينک
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
فلنج
Barabas Ropa de hombre
بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf
تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf دارای 230 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf :

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdfكنترل چیست؟

در زندگی روزمره، واژه كنترل بسیار بكار برده می‌شود و اصطلاحاتی نظیر كنترل رشد جمعیت، ترافیك و غیره در گفتگو‌های روزمره بسیار شنیده می‌شود. معمولاً كلمه كنترل وقتی به كار برده می‌شود كه نوعی مهاركردن و تسلط بر یك پدیده مورد نظر باشد. علاقه انسان به تحت اختیار درآوردن و تسلط بر پدیده‌ها باعث پیدایش شاخه جدیدی از دانش‌ها به نام عمل كنترل گردیده است.

علم كنترل، علمی است كه در مورد چگونگی تحت اختیار در آوردن و هدایت رفتار‌های پروسه ها (فرآیند یا پدیده‌ای كه مایل به تحت اختیار در آوردن آن هستیم) صحبت می‌كند.

1-1- خودكارسازی (اتوماسیون)

یك سیستم كنترل كه بدون دخالت عامل انسانی و خود به خود قادر به تنظیم خروجی باشد را سیستم كنترل خودكار یا اتوماتیك می‌گوییم. خط سیر و هدف همه صنایع به سمت افزایش تولید بیشتر می‌باشد و این خط سیر از میان خودكارسازی یا اتوماسیون فرآیند‌ها و ماشین آلات می گذرد. خودكار‌سازی ممكن است به دلیل افزایش كمیت محصول و یا بهبودی در كیفیت و دقت آن صورت بگیرد. اما به هر شكل، این روند همواره با جایگزینی برخی یا همه اعمال و ورودی‌های انسانی مورد نیاز جهت انجام و كنترل عملكرد‌های ویژه، همراه می‌باشد. بسیاری از كارخانه‌ها و كارگا‌ه‌ها به جای اینکه كارگران را عملاً و به طور فیزیكی با انجام وظایف درگیر كنند. از آنها جهت كنترل ماشین‌ها و تجهیزات استفاده می نمایند. این نوع از كنترل نیازمند كارگری است كه نحوه عمل یك فرآیند بخصوص را می داند.

و نیز می داند كه چه ورودی‌هایی نیاز است تا خروجی در سطح دلخواه باقی بماند.

اما به منظور تحقق خودكارسازی یك فرآیند، اپراتور‌ها و كارگران باید توسط شكلی از سیستم‌های خودكار جایگزین گردند. سیستم‌های خودكار قادرند فرآیند را بدون مداخله انسان یا با دخالت اندك كنترل كنند. این امر نیازمند سیستمی است كه قادر باشد یك فرآیند را راه ‌اندازی كرده و آن را متوقف كند.

كنترل اتوماتیك

هر سیستم کنترل را به سه بخش اصلی می توان تقسیم كرد: ورودی، بخش پردازشگر و خروجی.


وظیفه بلوك پردازشگر یا كنترل‌گر، تهیه خروجی به شكل و اندازه دلخواه‌ از سیگنال‌های متفاوت ورودی می‌باشد.

روش‌های مختلفی برای اجرای توابع كنترلی جهت به دست آوردن خروجی‌های مشابه از ورودی های یكسان موجود می‌باشد كه می توان از آن به عنوان بلوك كنترل استفاده كرد. همچنین در كنترل یك سیستم توسط یك اپراتور از نوع انسانی، اپراتور، هم‌ارز بلوك كنترل‌گر یا بخش پردازشگر است. زیرا این اپراتور است كه می داند چه خروجی دلخواهی مورد نیاز است، بنابراین بطور بصری یا بوسیله وسایل اندازه‌گیری در حال اندازه‌گیری و قرائت مداوم متغیر‌های مربوطه، یعنی ورودی‌ها می‌باشد و بسته به اطلاعات بدست آمده، عكس العمل لازمه را نشان خواهد داد و مقادیر پیش داده بلوك كنترل را تغییر خواهد داد تا خروجی دلخواه حاصل شود.

ورودی‌ها

سیگنال‌های ورودی معمولاً توسط مبدل‌های (Transducer) مختلفی كه كیفیت‌های فیزیكی را به سیگنال‌های الكترونیكی تبدیل می‌كنند فراهم می‌شوند. این مبدل‌ها می‌توانند یك كلید فشاری ساده، ترموستات یا كشش سنج و غیره باشند همگی آنها اطلاعات مربوط به كمیت اندازه‌گیری شده را به بخش پردازشگر انتقال می دهند. بسته به نوع مبدل استفاده شده این اطلاعات می توانند به صورت دودویی (دیجیتال) یا پیوسته (آنالوگ) باشند كه به عنوان كمیت ورودی ارائه می‌شوند.خروجی‌ها

چنانچه قرار باشد كه یك سیستم كنترل بر طریقه عملكرد یك فرآیند، دخالت و تسلط داشته باشد، بایستی قادر به تغییر عناصر كلیدی یا كمیت های مهم فرآیند باشد. این‌ كار با استفاده از المان‌های خروجی از قبیل پمپ‌ها، موتور‌ها، پیستون‌ها، رله‌ها و غیره تحقق می پذیرد. این المان‌ها، سیگنال‌های سیستم كنترل را به دیگر كمیت‌های مورد نیاز، تبدیل می‌كنند. به عنوان مثال، یك موتور، سیگنال‌های الكتریكی اخذ شده از سیستم كنترل را به حركت دورانی تبدیل می‌كند. به بیان دیگر المان‌های خروجی نیز به گونه‌ای، نوعی از مبدل‌ها می باشند. همانند مبدل‌های ورودی، المان‌های خروجی نیز می توانند واحد‌های ساده دودویی و یا متغیر‌های پیوسته در حوزه تغییری بین حالت كاملاً خاموش تا كاملاً روشن (آنالوگ) باشند.

بخش پردازشگر یا بلوك كنترل

این بلوك مشابه با دانسته‌های اپراتور در مورد عملكرد سیستم است كه به این دانسته‌ها، جهت تحت كنترل باقی‌ماندن یك فرآیند نیاز می‌باشد. اپراتور از این آگاهی و نیز مهارت خود استفاده می‌كند و با تلفیق كردن آن با اطلاعات بدست آمده از اندازه‌گیری ورودی، خروجی مطلوب را تولید می‌كند. در سیستم‌های كنترل اتوماتیك، طرح استفاده شده به عنوان بلوك كنترل این وظیفه را به عهده دارد و با توجه به اطلاعات اخذ شده از سیگنال ورودی، خروجی مطلوب را تهیه می‌كند. این طرح كنترلی به دو روش متفاوت قابل اجرا است: با استفاده از سیستم‌های كنترل غیر قابل تغییر توسط اپراتور و نیز با استفاده از كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی. در سیستم‌های غیر قابل تغییر توسط اپراتور وقتی كه سیستم كنترل ساخته شد و عناصر آن به یكدیگر مرتبط شدند، دارای توابع و برنامه ثابتی خواهند شد كه دیگر به وسیله اپراتور امكان تغییر در آن وجود ندارد. اما در یك سیستم قابل برنامه‌ریزی، توابع و وظایف كنترلی، برنامه‌ریزی شده و در یك واحد حافظه ذخیره می‌شوند و اگر ضرورتی پیش آمد، می‌توانند بوسیله برنامه‌ریزی مجدد تغییر داده شوند.

جدول زیر نمونه‌هایی از سیستم های كنترل ثابت و قابل برنامه‌ریزی را همراه با نوع كنترلی كه توسط آن ها قابل اجرا است – دیجیتالی یا آنالوگ – به تصویر می كشد.

سیستم‌های ثابت

نوع

سیستم‌های قابل برنامه‌ریزی

نوع

رله ها

دیجیتال

كامپیوتر‌ها

دیجیتال/آنالوگ

منطق الكترونیك

دیجیتال

میكروكامپیوترها

دیجیتال/آنالوگ

منطق پنوماتیكی

دیجیتال

سیستم‌های C-P

دیجیتال/آنالوگ

منطق هیدرولیك

دیجیتالالكترونیك آنالوگ

آنالوگ1-2- سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ

تغییرات بیشتر كمیت‌های طبیعی مانند دما، سرعت، مكان و غیره پیوسته و تدریجی بوده و در حوزه‌ای محدود از مقادیر متفاوت مربوط به كمیت قرار دارد. این‌گونه كمیت ها را كمیت‌های آنالوگ یا پیوسته می نامند. بسیاری از سنسور‌ها (سنسور یك نوعی آشكار ساز است كه یك كمیت فیزیكی را به شكلی از سیگنال مثلاً صوتی، تصویری و … تبدیل میكند. بنابراین به نحوی می توان آن را یك مبدل هم خواند) سیگنال‌های آنالوگی را تولید می‌كنند كه یا دامنه و یا فركانس آن بسته به نوع سنسور و كمیت اندازه‌گیری شده، تغییر می‌كند. در سنسورها سیگنالها، دامنه تغییراتی در حدود V - دارند. برای سنسور‌های با فركانس خروجی متغیر،محدوده فركانس بستگی به شصتمین پریود (فركانس برق شهر Hz فرض شده است) و بهسازی سیگنال دارد. از سوی دیگر وسایل زیادی نیز وجود دارند كه سیگنال‌های دیجیتالی را تولید كرده و یا به این نوع سیگنال‌ها پاسخ می‌دهند. در این نوع سیگنال‌ها فقط دو حالت ممكن وجود دارد و این حالت بطرق مختلفی نامگذاری می‌شود:

Off

On

Closed

Open

NO

Yes

0V

+5V


1

False

True

-1- مقدمه

نیاز به كنترل كننده‌هایی با هزینه كمتر، كاربرد متنوع تر و سهولت استفاده بیشتر، منجر به توسعه كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی بر مبنای CPU و حافظه شد و از آنان به طور گسترده‌ای در كنترل فرآیندها و ماشین آلات استفاده گردید. PLC، كه از عبارت: Programmable Logic Controller به معنای كنترل كننده منطقی برنامه پذیر گرفته شده است، در آغاز به عنوان جانشینی برای سیستم‌های منطقی رله‌ای و تایمری غیر قابل تغییر توسط اپراتور طراحی شدند تا به جای تابلو‌های كنترل متداول قدیمی استفاده شوند. PLC ها توانستند سهولت استفاده و قابلیت انعطاف پذیری زیادی را به سیستم‌های كنترل ارزانی دارند. این كار به وسیله برنامه‌ریزی آنها و اجرای دستورالعمل های منطقی ساده كه اغلب به شكل دیاگرام نردبانی است، صورت می‌گیرد. PLC ها دارای یك سری توابع درونی از قبیل تایمر‌ها و شمارنده‌ها و شیفت رجیستر ها می باشند كه امكان كنترل مناسب را، حتی با استفاده از كوچك ترین PLC نیز فراهم می آورند. یك PLC با خواندن سیگنالهای ورودی دریافتی از پروسه مورد نظر، كار خود را شروع كرده و سپس دستور العمل منطقی (كه قبلاً برنامه‌ریزی شده و در حافظه جای گرفته است) را بر روی این سیگنال‌های ورودی اعمال می‌كند و در پایان، سیگنال‌های خروجی مطلوب را برای راه‌اندازی تجهیزات و ماشین آلات پروسه تولید می نماید. تجهیزات استانداردی درون PLCها تعبیه شده‌اند كه به آنها اجازه می دهد مستقیماً و بدون نیاز به واسطه مداری یا رله‌ها به المان‌ خروجی یا محرك و مبدل‌های ورودی متصل شوند. با استفاده از PLCها، اصلاح و تغییر یك سیستم كنترل بدون نیاز به تغییر محل اتصالات سیم‌ها ممكن شده است و برای هر گونه تغییر كافی است كه برنامه كنترل با استفاده از یك كی‌پد یا ترمینال VDU (نمایشگر ویدیویی) تغییر یابد، هم‌چنین PLC ها نسبت به سیستم‌های قدیمی برای نصب و راه‌اندازی به زمان كمتری نیازمندند. PLCها از لحاظ ساختمان داخلی‌اشان به كامپیوتر معمولی شبیه هستند ولی برخی ویژگی‌های خاص، آنها را ابزاری مناسب جهت انجام عملیات كنترل صنعتی نموده است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از

- تجهیزات حفاظت كننده PLC ها از نویز و شرایط نا مساعد محیطی

- ساختار مدولار PLCها، كه به سادگی امكان تعویض یا افزودن واحد یا واحدهایی را به PLC می دهد (مثلاً ورودی/خروجی)

-اتصالات استاندارد ورودی/خروجی و نیز سطوح سیگنال استاندارد.

- زبان برنامه‌نویسی قابل درك و آسان

- سهولت در برنامه‌نویسی و برنامه‌ریزی مجدد در حین كاركرد فرآیند.

2-2- نگاهی گذرا بر تاریخچه PLC

اندیشه ساخت PLC در آغاز، در سال توسط یك گروه از مهندسین شركت جنرال موتور آمریكا مطرح شد. در این طرح كنترل كننده می بایست دارای خصوصیات اولیه زیر می بود:

- به سادگی قابل برنامه‌ریزی و همچنین برنامه‌ریزی مجدد بوده (ترجیحاً در كارخانه) و نیز، قابلیت تغییر ترتیب و توالی عملیات كنترل را داشته باشد.

- نگهداری و تعمیرات آن آسان باشد ترجیحاً با استفاده از مدول‌های افزودنی.

- دارای قابلیت اطمینان بیشتر در محیط‌های صنعتی باشد و كوچكتر از رله معادلش باشد.

-در عمل هزینه قابل رقابت با تابلو‌های رله‌ای و نیمه‌هادی ها داشته باشد.

این امر، موجب شعله‌ور شدن اشتیاق شدیدی در بین مهندس همه شاخه‌های علوم، در مورد این كه چگونه از PLC می توان در كنترل‌های صنعتی استفاده كرد، گردید. این بذل توجه شدید به قابلیت‌ها و تسهیلات برتر PLC ها بود كه سبب شد آنها را به سرعت به «فن‌آوری روز در دسترس» تبدیل كند. دستورالعمل ها نیز سیر تكاملی خود را به سرعت از فرمان های منطقی ساده به دستورالعمل‌های شامل اجرای عملیات مربوط به شمارنده‌ها، تایمرها، شیفت رجیستر‌ها و سپس توابع ریاضی پیشرفته در PLCهای بزرگتر، طی كردند. به موازات آن، در سخت‌افزار PLC نیز در پیشرفت ها با حافظه های بزرگتر و تعداد بیشتر ورودی‌ها و خروجی های تعبیه شده بر روی مدول‌های جدیدتر، دنبال شد. در سال ، دیگر امكان كنترل نصبگاه های ورودی/خروجی راه دور فراهم آمده بود. در این گونه كاربرد‌ها تعداد متعددی از این ورودی‌/خروجی ها كه چند صد متر با PLC مادر فاصله داشتند می‌بایست از طریق یك خط ارتباطی به طور مداوم رصد (monitoring[1]) شوند و یا دستورات لازم به آنها اعمال شود. در سال یك PLC اساس میكروپروسسوری (PCL مبتنی بر ریز پردازنده) بوسیله شركت آمریكایی آلن-برادلی معرفی شد. این PLC بر مبنای ریزپردازنده بنا شده بود اما از این پردازشگر دیگر به منظور اداره دستورالعمل‌های منطق بیت در سرعت‌های بالا سود می جست. آهنگ رشد كاربرد PLC ها در صنایع، تولید كنندگان را تشویق به گسترش و توسعه خانواده سیستم‌های اساس – میكرو پروسسوری با سطوح عملیاتی مختلف كرد. امروزه محدوده PLC های در دسترس، از PLCهای جامع و كامل كوچك با ورودی/خروجی و مرحله یا گام برنامه‌نویسی تا سیستم‌های مدولار با مدول های قابل افزایش را در بر گرفته است. این مدول‌ها برای انجام وظایفی نظیر:

- ورودی/خروجی آنالوگ

- كنترل PID (سه جمله‌ای = تناسبی، انتگرالگیر و مشتق‌گیر)

-ارتباطات

- نمایش‌گرافیكی

- ورودی/خروجی اضافی

- حافظه‌های اضافی

راهكارهای مدولار‌سازی PLC ها امكان گسترش و بهبود یك سیستم كنترل را با حداقل هزینه و اشكالات فراهم می سازد. امروزه PLC ها تقریباً با همان سرعت پیشرفت میكروكامپیوترها مراحل پیشرفت و توسعه را پشت سر می گذارد، با این تفاوت كه تأكید ویژهPLCها بر روی كنترل‌كنند‌های كوچك، كنترل عددی/وضعیتی و شبكه‌های ارتباطی می باشند. از نظر بازار نیز، بازار كنترل‌كننده‌های كوچك از اوایل سال‌های دهه رشد سریعی را شاهد بوده است چرا كه در خلال این سال‌ها، تعداد كمپانی‌های ژاپنی، PLCهای بسیار كوچك و كم‌هزینه‌ای را معرفی كردند كه از سایر محصولات آن زمان بسیار ارزان‌تر بودند. به این دلیل مشتریان بالقوه‌ای در صنعت، توانایی خرید كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی را یافتند. این روند با عرصه PLC های كارامدتر و تا حد امكان ارزانتر، ادامه یافت.

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf
فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول مقدمه‌ای بر علم كنترل و مفاهیم منطقی

1-1- خود كارسازی (اتوماسیون)............................................................................ 2

كنترل اتوماتیك........................................................................................................... 3

ورودی ها ................................................................................................................. 4

خروجی‌ها .................................................................................................................. 5

بخش پردازشگر یا بلوك كنترل ................................................................................ 5

1-2- سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ......................................................................... 7

كنترل آنالوگ.............................................................................................................. 8

كنترل دیجیتال ........................................................................................................... 9

1-3- انواع فرآیندهای صنعتی.................................................................................. 10

فرآیندهای پیوسته ..................................................................................................... 10

فرآیندهای مرحله‌ای .................................................................................................. 11

تولید گام به گام......................................................................................................... 11

1-4- استراتژی كنترل ............................................................................................. 12

كنترل حلقه باز........................................................................................................... 12

كنترل پیش خور......................................................................................................... 13

كنترل حلقه بسته........................................................................................................ 14

1-5- كنترل كننده‌های پیوسته.................................................................................. 15

1-6- سیستم‌های كنترل متداول................................................................................ 16

سیستم‌های رله‌ای...................................................................................................... 16

سیستم‌های الكترونیكی............................................................................................... 18

حافظه ........................................................................................................................ 21

ریزپردازنده .............................................................................................................. 24

1-7- كامپیوتر در كنترل .......................................................................................... 25

فصل 2 كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی (PLC)

2-1- مقدمه............................................................................................................... 27

2-2- نگاهی گذرا بر تاریخچه PLC.......................................................................... 28

2-3- مقایسه PLC با سایر سیستم‌های كنترلی........................................................ 31

2-4- سخت افزار PLC............................................................................................. 33

واحد پردازش مركزی (CPU).................................................................................... 34

حافظه ........................................................................................................................ 35

حجم حافظه................................................................................................................ 38

واحدهای ورودی و خروجی .................................................................................... 39

واحدهای برنامه‌ریزی................................................................................................ 43

2-5- انواع سیستم‌های PLC..................................................................................... 44

PLC های كوچك........................................................................................................ 45

PLC های متوسط ..................................................................................................... 46

PLC های بزرگ......................................................................................................... 47

فصل 3 مقدمه‌ای بر زبان برنامه‌نویسی S5

3-1- اشكال مختلف نمایش برنامه............................................................................ 52

روش نمایش نردبانی ................................................................................................ 52

روش نمایش فلوچارتی ............................................................................................. 53

روش نمایش عبارتی ................................................................................................. 54

3-2- سیكل زمانی اجرای برنامه.............................................................................. 57

3-3- برنامه‌نویسی سازمان یافته............................................................................. 58

بلوك‌های برنامه (PB) ............................................................................................... 59

بلوك‌های ترتیبی (SB)................................................................................................ 59

بلوك‌های تابع ساز (FB) ........................................................................................... 60

بلوك‌های اطلاعاتی (DB)............................................................................................ 61

بلوك‌های سازماندهی (OB)....................................................................................... 61

3-4- عملوند های مورد استفاده در زبان S5 .......................................................... 62

3-5- دستور العمل‌های زبان S5 ............................................................................. 62

دستور العمل‌های اصلی ............................................................................................ 62

دستور العمل‌های تكمیلی............................................................................................ 63

دستور العمل‌های سیستم........................................................................................... 63

3-6- خواندن صفر................................................................................................... 63

3-7- كنتاكت در حالت عادی باز ............................................................................. 64

3-8- كنتاكت در حالت عادی بسته........................................................................... 64

3-9- كاربرد پرانتز ها در برنامه نویسی به روش STL ......................................... 66

3-10- فلگ یا پرچم.................................................................................................. 68

3-11- بیت RLO....................................................................................................... 70

3-12- ست وری ست در فلگ‌ها و خروجی‌ها......................................................... 70

3-13- دستور NOP 0 ............................................................................................. 73

3-14- كانكتور.......................................................................................................... 76

3-15- برنامه‌نویسی یك تشخیص دهنده لبه پالس................................................... 77

3-16- دستور پرش غیر شرطی............................................................................... 79

3-17- دستور پرش شرطی...................................................................................... 79

3-18- دستور‌های بارگذاری و انتقال ..................................................................... 80

دستور L ................................................................................................................... 81

دستور T ................................................................................................................... 82

3-19- موارد استفاده آكومولاتور............................................................................ 83

دستور جمع دو عدد................................................................................................... 83

دستور تفریق.............................................................................................................. 84

3-20- مقایسه كننده‌ها.............................................................................................. 84

3-21- شمارنده‌ها..................................................................................................... 88

3-22- تایمرها.......................................................................................................... 92

تایمر پله‌ای (SP)......................................................................................................... 96

تایمر پله‌ای گسترده (SE)........................................................................................... 97

تایمر با تأخیر روشن (SD) ....................................................................................... 98

تایمر با تأخیر خاموش (SF)....................................................................................... 99

تایمر با تأخیر ماندگاری (SS)................................................................................ 100

دستورهای اعلام پایان برنامه .............................................................................. 101

فصل 4 روش برنامه نویسی

4-1- روش برنامه‌نویسی..................................................................................... 105

4-2- بلوك‌های اطلاعاتی (DB) ........................................................................... 112

4-3- بلوك‌های تابع ساز (FB)............................................................................. 119

4-4- دستورات تكمیلی ........................................................................................ 125

دستور AW........................................................................................................... 125

دستور OW .......................................................................................................... 126 دستور XOW 127

دستور CFW......................................................................................................... 127

دستور CSW......................................................................................................... 128

دستور SLW.......................................................................................................... 128

دستور SRW......................................................................................................... 129

دستور I................................................................................................................. 129

دستور D .............................................................................................................. 130

دستور ADD......................................................................................................... 130

دستور JZ.............................................................................................................. 131

دستور JN ............................................................................................................ 132

دستور JP.............................................................................................................. 132

دستور JM............................................................................................................. 132

فصل پنجم شیوه‌های كنترل فرآیند

5-1- كنترل فرآیند............................................................................................... 136

برنامه‌های تركیبی ................................................................................................ 136

برنامه‌های ترتیبی ................................................................................................. 136

5-2- دستور DO................................................................................................. 144

5-3- ارسال پیام‌های خطا بر روی صفحه نمایش ............................................. 145

5-4- ساختار برنامه‌های ترتیبی ......................................................................... 148

فصل ششم قابلیت های پیشرفته كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی

6-1- ماژول های ورودی/خروجی دیجیتال......................................................... 170

6-2- ماژول‌های وظایف ویژه ............................................................................ 170

محدوده وظایف ماژول‌ها...................................................................................... 171

6-3- واحدهای ورودی/خروجی آنالوگ.............................................................. 172

تبدیل آنالوگ به دیجیتال ....................................................................................... 172

ورودی‌های A/D................................................................................................... 173

برنامه‌ریزی ورودی های آنالوگ.......................................................................... 173

نقاط توقف............................................................................................................. 174

كاربردهای آنالوگ به دیجیتال ............................................................................. 175

6-4- ماژول‌های دیجیتالی به آنالوگ................................................................... 175

نحوه عمل ............................................................................................................. 176

كاربردها ............................................................................................................... 176

اطلاعات مربوط به نقایص و وضعیت آنالوگ....................................................... 177

6-5- ماژول‌های بهسازی سیگنال....................................................................... 177

6-6- توابع كنترل پیوسته..................................................................................... 178

ماژول‌های PID..................................................................................................... 179

برنامه‌ریزی ماژول‌های PID................................................................................. 180

ماژول‌های كنترل – PID كاربردها ....................................................................... 181

6-7- دیاگرام های گرافیكی و فرآیندنما............................................................... 181

تأثیر بر روند اجرای فرآیند................................................................................... 183

برنامه‌ریزی نمودارهای فرآیند نمای پروسه........................................................ 184

6-8- ورودی/خروجی راه در ارتباطات............................................................... 185

فصل هفتم ارتباطات PLC و خود كارسازی

7-1- ارتباطات PLCها ........................................................................................ 188

استفاده‌های معمول از پورت‌ها یا در گاه‌های ارتباطی PLC ................................ 188

ارتباطات سریال – RS232 و شاخه‌های مشتق شده از آن .................................. 189

الزامات ارتباطات استاندارد .................................................................................. 190

فواصل انتقال ........................................................................................................ 191

حلقه جریان 20MA ............................................................................................... 192

RS 422 – RS423 .................................................................................................. 193

7-2- كنترل جریان داده ...................................................................................... 193

پروتكل برای انتقال ............................................................................................... 194

7-3- داده‌های ارسال شده از طریق خطوط ارتباطی PLC.................................. 195

7-4- ارتباطات بین چند PLC .............................................................................. 196

7-5- شبكه‌های محلی ......................................................................................... 197

PLC ها و شبكه ها ............................................................................................... 198

7-6- كنترل توزیع شده ...................................................................................... 198

محدوده نیازها ...................................................................................................... 199

پیكر بندی های شبكه ها........................................................................................ 199

دسترسی و كنترل كانال ....................................................................................... 200

پروتكل ها ............................................................................................................. 200

7-7- استانداردهای شبكه – ISO،. IEEE، MAP................................................. 201

ISO – اتصال داخلی سیستم‌های باز .................................................................... 201

GMMAP نگاهی به مشخصات ............................................................................. 202

مقایسه با اینترنت................................................................................................... 203

اجرای استاندارد MAP.......................................................................................... 203

MAP در ارتباطات سطح كارخانه‌ای و سیستم های باز ...................................... 204

كارایی MAP ......................................................................................................... 204

شبكه‌های انحصاری PLC .................................................................................... 205

ماژول‌های واسطه شبكه ...................................................................................... 205

شبكه‌های محلی تطبیق پذیر................................................................................... 206

فصل هشتم كاربرد PLC

8-1- كاربرد PLC ها در رباتیك.......................................................................... 209

كاربرد PLC به عنوان یك كنترل كننده ربات........................................................ 209

كنترل توالی محدود............................................................................................... 210

انعطاف پذیری....................................................................................................... 210

كنترل‌های توالی و تركیبی..................................................................................... 210

فصل نهم انتخاب، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های PLC

9-1- روند طراحی برای سیستم‌های PLC ......................................................... 213

9-2- انتخاب یك كنترل كننده قابل برنامه‌ریزی .................................................. 213

الزامات ورودی/خروجی ...................................................................................... 214

حافظه و الزامات برنامه‌ریزی .............................................................................. 215

9-3- نصب........................................................................................................... 216
دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *