خريد بک لينک
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
فلنج
Barabas Ropa de hombre
مقالات من

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله اثر کسر حجمي نانوذرات و نسبت ابعادي محفظه C شکل بر جابجايي ترکيبي نانوسيال آبدر اکسيد آلومينيوم با خواص متغير تحت pdf دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اثر کسر حجمي نانوذرات و نسبت ابعادي محفظه C شکل بر جابجايي ترکيبي نانوسيال آبدر اکسيد آلومينيوم با خواص متغير تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله اثر کسر حجمي نانوذرات و نسبت ابعادي محفظه C شکل بر جابجايي ترکيبي نانوسيال آبدر اکسيد آلومينيوم با خواص متغير تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اثر کسر حجمي نانوذرات و نسبت ابعادي محفظه C شکل بر جابجايي ترکيبي نانوسيال آبدر اکسيد آلومينيوم با خواص متغير تحت pdf :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: بیست و دومین کنفرانس سالانه مهندسی مکانیک
تعداد صفحات: 5
نویسنده(ها):
حسین خراسانی زاده – گروه مکانیک سیالات، دانشگاه کاشان،
احمد روشن بین – گروه مکانیک سیالات، دانشگاه کاشان،
سعید بحرینی – گروه مکانیک سیالات، دانشگاه کاشان،
سید مهدی دیهیم – گروه مکانیک سیالات، دانشگاه کاشان،

چکیده:
در این تحقیق به مطالعه ی عددی انتقال حرارت جابجایی ترکیبی نانوسیال آب اکسید آلومینیوم با خواص متغیر درون محفظه C شکل پرداخته شده است. معادلات حاکم با استفاده از روش حجم محدود و الگوریتم سیمپلر حل شده اند. مطالعه برای عدد ریچاردسون در محدوده 100>=Ri >= ا 0/01 ، کسر حجمی نانوذرات در محدوده 0/09>= >= ا 0 ، نسبت های ابعادی شکاف 0/2، 0/4 و 0/6 و عدد گراشف ثابت 4^10 انجام شده است. نتایج حاصل نشان داده است که در تمام حالت ها با کاهش عدد ریچاردسون و افزایش نسبت ابعادی، عدد ناسلت متوسط روی دیوار ه های گرم افزایش می یابد. افزایش کسر حامی نانو ذرات در شرایط مختلف رفتار متفاوتی نشان می دهد، اما در نسبت ابعادی 0/6 بر خلاف سایر نسبت های ابعادی نرخ انتقال حرارت در کسر حامی های بالا کاهش نمی یابد.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله کاربرد پمپ هاي حرارتي از ديدگاه کاهش مصرف انرژي با بررسي يک نمونه صنعتي تحت pdf دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله کاربرد پمپ هاي حرارتي از ديدگاه کاهش مصرف انرژي با بررسي يک نمونه صنعتي تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله کاربرد پمپ هاي حرارتي از ديدگاه کاهش مصرف انرژي با بررسي يک نمونه صنعتي تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله کاربرد پمپ هاي حرارتي از ديدگاه کاهش مصرف انرژي با بررسي يک نمونه صنعتي تحت pdf :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: ششمین کنفرانس مبدلهای گرمایی
تعداد صفحات: 18
نویسنده(ها):
فاطمه گودرزوندچگینی – پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری های انرژی، پژوهشگاه صنعت نفت
مهدی گوگل – پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری های انرژی، پژوهشگاه صنعت نفت
حمیدرضا جاودان – پژوهشکده توسعه و بهینه سازی فناوری های انرژی، پژوهشگاه صنعت نفت

چکیده:
پمپ حرارتی وسیله ای است که با دریافت مقداری انرژی توانایی جذب حرارت از یک منبع دما پایین و باز پس دادن آن در دمایی بالاتر را دارد، بطوریکه حرارت بازیابی شده بیشتر از انرژی مورد نیاز جهت راه اندازی دستگاه می باشد. بنابراین پمپ حرارتی صنعتی بعنوان یک دستگاه بازیافت حرارت، امکان تبدیل یک حرارت اتلافی دما پایین به حرارتی مفید با دمای بالاتر را فراهم می آورد. شرط سودمندی پمپ حرارتی در این است که هزینه انرژی مورد نیاز جهت عملکرد پمپ حرارتی از ارزش انرژی صرفه جویی شده در آن بخش از فرآیند، کمتر باشد. هدف از این مقاله بررسی انواع پمپ های حرارتی و چگونگی کاربرد آنها در فرآیندهای صنعتی است، ضمن آنکه با بررسی یک نمونه صنعتی در یکی از شرکتهای پالایشی کشور امکانسنجی فنی و اقتصادی جهت بررسی و شناسایی پتانسیلهای موجود در فرآیند جهت نصب و بکارگیری پمپ های حرارتی ارائه می شود. نتایج حاصل از این پژوهش، کاهش 18 درصدی مصرف انرژی را در این فرآیند نمونه نشان داده است.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله بلوغ تولدي ديگر تحت pdf دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بلوغ تولدي ديگر تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بلوغ تولدي ديگر تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بلوغ تولدي ديگر تحت pdf :

بلوغ تولدی دیگر

برخی معتقدند كه دوره بلوغ بحرانی ترین مراحل زندگی به حساب می آید و دوران طوفان و تلاطم است. همه وجود نوجوان دستخوش جریانات سهمگین تحول و تغییر است. عده ای این بحران را وابسته به تغییرات جسمی، روحی و روانی نوجوان می دانند و عده ای اعتقاد دارند كه عبور از مرحله بلوغ طبیعی است.

آنچه كه موجب بحران می شود،‌عدم برقراری ارتباط صحیح و منطقی بزرگترها با نوجوان است. در شماره قبل به تعریف بلوغ و تغییرات جسمانی و فیزیولوژیكی در نوجوان به تأثیرات این تغییرات جسمانی در نوجوانان پرداختیم. در این شماره به یكی از واكنشهای روحی روانی بسیار شایع در نوجوان یعنی پرخاشگری و عصبانیت و نقش خانواده می پردازیم.

خانواده مهمترین و اصلی ترین نهاد تربیتی و نخستین آموزشگاه فرد محسوب می شود. پرداختن به مسائل دوره بلوغ بدون توجه به نقش حیاتی خانواده و تأثیر شكل تعاملات و ساختار خانواده ناقص و ناتمام تلقی می شود. یك خانواده سالم خانواده ای است كه میان والدین و فرزندان، رابطه ای انسانی و سالم برقرار باشد.

وجود تنش، دعوا، عصبانیت و پرخاشگری در بین اعضاء خانواده نشانه ای است از آسیب در برقراری روابط سالم، شاید شما نیز با مواردی اینچنین برخورد داشته باشید.
مراجع: پسرم تا به حال هیچ مسئله و مشكلی نداشته، ولی نمی دانم چرا یك مرتبه عوض شده است؟

روانشناس: منظورتان چیست؟
مراجع: همیشه مؤدب و آرام بود. ولی مدتی است كه بسیار عصبانی است و بیشتر اوقات بی حوصله است . مرتباً بهانه می گیرد و با خواهر كوچكتر از خودش همیشه جر و بحث دارد.
روانشناس: وقتی حالت عصبانیت و پرخاشگری دارد، شما چه می كنید؟
مراجع: دیگر خسته شده ام، چاره دیگری ندارم، گاهی او را تنبیه می كنم و سرش فریاد
می كشم و ;
روانشناس: آیا از تنبیه ها و فریاد كشیدن ها، نتیجه مثبت هم گرفته اید؟

مراجع: خیر، تازه آن وقت عصبانی تر و لجبازتر می شود.
روانشناس: برای برخورد با هر مشكلی ابتدا لازم است دلایل وقوع آن را شناسایی كنید، بنابراین باید اطلاعاتی در زمینه پرخاشگری نوجوانان در دوره بلوغ داشته باشید.

بلوغ دوران سركشی:
سالهای بلوغ اغلب دوران سركشی و تمرد و اضطراب است. سركشی نوجوانان در برابر صاحبان اختیار و مقررات، مطلب تازه ای نیست و اگر علاقه ای به تربیت و آموزش و رشد فرزندانمان داریم باید آن را تحمل كنیم.

سالهای بلوغ سالهای سختی و مرارت والدین است. تماشای تبدیل كودكی شیرین و دوست داشتنی به نوجوانی بالغ و سركش آسان نیست. تحمل ظاهر و حركاتی مانند جویدن ناخنها، دست كردن در بینی، ضرب گرفتن و پر سر و صدا راه رفتن، پای بر زمین كوبیدن، صاف كردن گلو، زیر چشمی نگاه كردن، بی اعتنایی و دهن كجی، صبر ایوب می خواهد.

تنها مایه دلخوشی و شاید بهتر بگوییم، نیم مایه دلخوشی این است كه، جنون و سركشی اش از قانون بلوغ تبعیت می كند. رفتارش منطبق با رشد و بزرگ شدن است. راه تكامل را می پیماید.
منظور از بلوغ و سالهای بحران نوجوانی جز گذراندن این تحول نیست. شخصیتی شكل می گیرد و لازمه اش این تغییرات است. عبور از سازمان كودكی به سازمان نوجوانی و از آنجا به بلوغ كه باید خود را از قید پدر و مادر آزاد كند و هویت تازه ای بیابد.
راهنمایی برای سركشی :
پدر و مادر گرامی؛ سركشی نوجوان خود را بپذیر. سالهای نوجوانی دوران دشواری است زمان سوء ظن و در خود به دیده تردید نگریستن و رنج بردن است. دوران آرزوهای دنیوی ، شهوت و مجاهده و رنج و عذاب شخصی است. زمان ناسازگاری ، دم دم مزاجی و دلسردی است.

به گفته آنافروید: سازگاری نوجوان و رفتار غیرقابل پیش بینی او طبیعی است. اگر با انگیزه اش می جنگد و آن را قبول می كند،‌اگر در عین حال هم پدر و مادرش را می پرستد و هم از آنها متنفر است، اگر در برابر دیگران به هیچ وجه حاضر به تصدیق حرف مادر خود نیست و با این حال به طور غیرمنتظره با او درددل می كند. اگر از دیگران تقلید می كند و در عین حال، بی وقفه در جستجوی هویت خویش می گردد، اگر بیش از هر زمانی در زندگی آرمان گرایی می كند و در قالب هنرمندان می رود، سخاوت به خرج می دهد و از خود گذشته می شود، اگر بر عكس با خود محوری و نفس پرستی، حسابگری را انتخاب می كند، كاری طبیعی انجام داده است.

تظاهر به دانایی بیش از اندازه نكنید
برای راهنمایی نوجوان دائم به آنها امر و نهی نكنید. بلكه با استدلال سعی كنید نوجوان در عمل خود به راه حل و نتیجه دست یابد. هرگز آن را حاضر و آ,اده در اختیارش قرار ندهید. نوجوانان از همه جیزدانها و كسانی كه مدعی همه جیزدانی هستند، رابطه خوبی ندارند. تقریباً همه نوجوانان در برخورد با گرفتاریها، احساسی مشابه دارند. در نظر آنها احساساتشان بدیع، شخصی و منحصر به فرد است.

[ آنطور كه گویی احساسات ایشان به قدری خصوصی است، كه قبلاً كسی آن را تجربه نكرده است. وقتی به آنها می گویید احساست را كاملاً درك می كنم وقتی من هم سن تو بودم همین احساس را داشتم انگار توهینی در حقشان كرده ای!
فهمیدن اینكه نوجوان چه موقع انتظار درك شدن و چه زمان انتظار درك نشدن دارد، وظیفه خطیری است.

واقعیت تلخی است كه علیرغم همه دانایی هایمان نمی توانیم برای همیشه در نظر نوجوانها همه چیز دان باشیم.
تفاوت پذیرفتن و تأیید كردن
باید میان تحمل و تصدیق و به عبارتی پذیرفتن و تأیید كردن تقاوت قائل شویم. تحمل می كنیم، اما این تحمل نشانه تصدیق و تأیید نیست. ناراحت می شویم ولی با این حال شكیبایی به خرج می دهیم و رفتارهای ناخوشایند را تحمل می كنیم. اما تحمل كردن،‌تشویق كننده نیست، تنها تحمل است و بس.

وقتی پدری در روز تعطیل از سر و صدای توپ پسر بیدار می شود به پسر می گوید: می خواستم بیشتر بخوابم، ولی پسر به زدن ادامه می دهد و پس از چند بار توپ زدن اتاق را ترك می كند. پدر می داند كه توپ زدنهای اضافی برای حفظ آبرو و خالی نبودن عریضه بوده و پسر می خواهد ثابت كند كه چون خودش خواسته از زدن توپ به زمین خودداری كرده وگرنه اجباری در كار نبوده است.
نوجوان نیاز دارد لحظاتی عمل ناخوشایند خود را در ذهن بسنجد و متوقف كردن این قبیل اعمال به كمی وقت نیاز دارد. با صبر خود به نوجوانتان این فرصت را بدهید.

عیب جویی نكنید:
متأسفانه عیب جویی، هر چند صادقانه، رابطه میان نوجوان و والدین را خراب می كند. كمتر كسی را پیدا می كنید كه از ایراد و انتقاد خوشش بیاید. برخورد نوجوان با حقیقت عریان و عیوب شخصی اش مهیب و ترساننده است. توجه بیش از حد، زیر ذره بین گذاشتن اوست. عیب و نقصش برای ما روشنتر می شود ولی نه برای او، زیرا چشمانش را بلافاصله می بندد.

جدل بر سر عیب و ایراد و بر آن نامی گذاشتن بی فایده است. نوجوانی كه به جبر و آشكارا به قبول عیب و نقص خویش رضایت میدهد، علاقه ای به اصلاح خود پیدا نمی كند. وقتی عیبی عیان و مشخص است، وظیفه طبیعی ما این است كه نوجوان را در برخورد با بحران موجود یاری دهیم. آنگاه در بلند مدت وظیفه ما است كه به اتكای تجربه و با اخلاق نیك و خلق خوش، رفتارش را بطور غیر مستقیم ، اصلاح كنیم.

مسخره نكنید:
هر نوجوانی را كه در نظر بگیرید نواقصی دارد كه نسبت به آن حساس است. اطرافیان هم كه اغلب متوجه موضوع می شوند، از آن برای سر به سر گذاشتن و به اصطلاح برای دست انداختن استفاده میكنند. مثلاً اگر كسی قدش كوتاه باشد، كوتوله، خپله و نیم وجبی نامیده می شود.

اگر لاغر و قدبلند باشد،‌تیر چراغ برق، نردبان دزدها و لنگ دراز نامیده می شود. اگر چاق باشد، چاقالو، كپل، خیكی و سازمان گوشت خوانده می شود.

اگر ضعیف باشد، لاغر مردنی، بچه ننه یا جوچه و فستیوال پوست و استخوان نامیده می شود.
نوجوانها، حتی وقتی كه وانمود به بی تفاوتی می كنند، به خاطر نامهایی كه رویشان گذاشته می شود ناراحت می شوند. پدر و مادر حتی به شوخی باید از اینكار اجتناب كنند. تمسخر اگر از سوی پدر و مادر و مادها باشد، آزاردهنده تر است. اگر چه در میان نوجوانان خواندن این القاب به یكدیگر مرسوم است، ولی چنانچه از سوی پدر و مادر نیز تأیید شود، تأثیرات منفی در شخصیت نوجوان می گذارد.

انتقاد سازنده:
انتقاد سازنده، انتقادی است كه بر حسب شرایط به اقدامی كه باید صورت گیرد اشاره دارد. انتقاد سازنده به جای حمله به شخصیت اشخاص، مسئله را مورد توجه قرار می دهد. به عبارت دیگر به جای آنكه شخصی را آماج حمله قرار دهد، با مشكل برخورد می كند.

چگونه عصبانی شویم :
هنگام خشم پدر و مادر می توانند آن را به گونه ای سازنده و غیر مخرب بروز دهند، تا از یك سو اسباب تسلای خود و از سوی دیگر موجب بصیرت فرزندان نوجوان را فراهم آورند و هر دواز لطمات احتمالی مصون بمانند در ابراز خشم باید با آگاهی از به حركت در آوردن امواج پشت سر هم عصبانیت، خودداری كنیم. هدف انتقال خواسته است و متعاقب آن باید طوفان خشم فرو نشیند.

برای برخورد با لحظات تشویش و اضطراب باید به نكاتی توجه نمود:
قبول كنیم كه به حكم طبیعت، از دست نوجوان خود، عصبانی، ناراحت، آزرده و خشمگین می شویم.

حق ما است كه با رعایت تنها یك محدودیت اصولی، احساساتمان را بروز دهیم. بی توجه به شدت عصبانیت، حق تحقیر شخصیت و منشهای خصلتی فرزندانمان را نداریم.
ولی در نهایت حق ما است كه بدون احساس تقصی، استرس و شرمندگی، عصبانیتمان را بروز دهیم.
اگر تصمیم گرفتید، خشم خود را ابراز كنید، از طعنه زدن بپرهیزید. صادقانه حرف بزنید و ناسزا نگویید، تحقیر نكنید و از هر اقدام فیزیكی خودداری كنید.

هنگام عصبانیت گفتار و كردارتان باید سازگاری داشته باشد در غیر اینصورت پیام مغشوشی فرستاده اید كه نشان می دهد، رفتار و گفتارتان یكی نیست.

بی پرده سخن بگویید ولی مسئولیت اظهاراتتان را بر عهده بگیرید. ولی مستقیماً فرزندتان را سرزنش نكنید، مثلاً به جای اینكه بگویید: تو باعث عصبانیت من می شود، بگویید: ( هر وقت فلان اتفاق می افتد، من عصبانی می شوم )

هنگام عصبانیت، سعی كنید به گفتار و نظر طرف مقابل گوش فرا دهید.
در نظر داشته باشید كه می توانید در عین حال كه برای شخصی اهمیت قائل هستید خشم خود را به وی ابراز كنید.

در هنگام عصبانیت دقیق و صریح صحبت كنید. در حالی كه فرد خطای كوچكی مرتكب شده از استفاده كردن كلماتی همچون هرگز و همیشه در جملات خود پرهیز كنید.

در صورت امكان، در اوج عصبانیت خود تصمیم نگیرید. این عمل، مانع از آن می شود، كه بر اساس احساسات خود عمل كنید و به شما اجازه می دهد كه به عواقب تصمیم خود فكر كنید.
چه بسا پدرها و مادرها در حین عصبانیت، فرزند را تهدید به تنبیهاتی می كنند كه پس از عملی نشدن آن، تنها منجر به كاهش اعتبار شخصیتی ایشان می شود، یا در مقابل ممكن است بر اثر یك خطای كوچك ، در هنگام عصبانیت، واكنشی بسیار شدیدتر از خود نشان می دهند، كه منجر به گسست رابطه عاطفی بین ایشان شود.

هنگام عصبانیت برای پیدا كردن بهترین راه حل تلاش كنید و نه صرفاً به كرسی نشاندن حرف خود.
شیوه های رویارویی با خشم دیگران والدین و نوجوانان با توجه و رعایت نكات زیر، می توانند در هنگام مواجه شدن با خشم یكدیگر، به صورت مثبت برخورد كنند. مراعات موارد زیر هنگام مواجه شدن با خشم، می تواند سودمند باشد:

به شخص خشمگین، فرصت دهید تا احساسات ناخوشایند خود را تخلیه كند.
ابتدا با قبول حرفهای او واكنش نشان دهید.
سعی كنید تا حد امكان آرام باقی بمانید و به شخص خشمگین فرصت بدهید تا خونسردی خود را باز یابد.

پیشنهاد كنید كه در زمان و فرصت مناسبتری راجع به موضوع مورد نظر با یكدیگر صحبت كنید.
به خاطر داشته باشید كه هیچ راهحلی بلادرنگ به دست نمی آید.

نتیجه گیری:
اولین حالت روانی كه نوجوان را از بزرگسالان متمایز می كند و در دنیای امروز بسیار چشمگیر است، یك نوع حالت عصبانی است. خود نوجوان نیز دچار تضادهای داخلی و كشمكشهای ضد و نقیضی میگردد. این كشمكش ها و این تضادها برای خود نوجوان نیز تازگی دارند و درك و توجیه آنها در آن سن بسیار مشكل و تقریباً غیر ممكن است.

اگر نوجوان از طرف بزرگسال درك نشود و بزرگسال احساس همدردی نسبت به نوجوان نكند و نتواند به شكل صحیحی وی را راهنمایی كند، این تضادها ممكن است تبدیل به عصیان شود.
در مقابل هنگام خشم، والدین می توانند به گونه ای سازنده و غیر مخرب با آن برخورد كنند تا از یك سو اسباب تسلای خاطر خود و از سوی دیگر موجب بصیرت و آرامش نوجوانان خود گردند

نیازهای تغذیه ای در دوران نوجوانی :
نوجوانی یكی از بحرانی ترین دوره های رشد انسان محسوب می شود. به دلیل وسعت تغییرات فیزیكی و رفتاری در این دوران، وضعیت تغذیه ای نوجوان تحت تأثیر قرار می گیرد. بلوغ فرآیند فیزیكی تبدیل كودك به بزرگسال می باشد و با تغییرات فیزیكی كه شامل رشد تمامی ابعاد بدن است، شروع می شود.

رشد كند بدن در دوران كودكی و سپس رشد سریع در دوران بلوغ همانند سالهای اول دوران كودكی اتفاق می افتد. فرد در حدود 20 درصد از قد و 50 درصد وزن دوران بزرگسالی را در این دوره به دست می آورد. این رشد در حدود 5 تا 7 سال ادامه دارد و به طور معمول بلوغ در دخترها زودتر از پسرها اتفاق می افتد. نوجوانان به سرعت رشد می كنند

. بنابراین نیازهای انرژی و مواد غذایی آنها بسیار بالاست. آنها نیاز به مصرف مقدار كافی از ویتامینها و املاح به ویژه آهن، كلسیم، ویتامینها C و D و A دارند. بعلاوه برای تأمین رشد و تكامل مقادیر كافی انرژی و پروتئین لازم است.

دختران نوجوان باید مورد توجه خاص قرار گیرند، زیرا آنها باید برای رشد و تحمل شرایط دوره بارداری در آینده، به خوبی تغذیه شوند. كم خونی و كمبود كلسیم از مشكلات شایع این گروه است. آنها را باید به مصرف غذاهای غنی از كلسیم و آهن تشویق كرد.

سن رسیدن به بلوغ

جواب : در مورد سن بلوغ ، آغاز و پایان آن تنوع زیادی در ملل مختلف
دیده می شود . در میان برخی از ملت ها بلوغ بسیار زود به وجود می آید
و در میان برخی دیگر ، دیرتر به وقوع می پیوندد . یکی از مسایل مهم
مسئله مناطق خاص جغرافیای گرم یا سرد است که در مناطق گرم به
صورت معمول این قضیه زودتر و در مناطق سرد به طور معمول

دیرتر اتفاق می افتد .مسئله دیگر علایم مختلف بلوغ است که
احتمال دارد در برخی زود آغاز شده و مدتی ادامه یابد و در برخی بسیار
سریع شروع و خود را نشان دهد و در برخی نیز دیر آغاز شود .
از طرفی سن بلوغ نسبت به گذشته تفاوت

زیادی کرده است و به صورت طبیعی در گذشته سن بلوغ نسبت به امروز
دیر تر بوده است ولی امروزه به دلایل بسیاری از جمله زندگی شهری ،
محیط های خفقان آور زندگی ، آلودگی های محیطی ، آموزش ، تعلیم
و تربیت و . . . زمان وقوع این واقعه بیولوژیکی به عقب برگشته است .
عوامل موثر دیگر در سرعت بلوغ عبارتند از : سینما ، رسانه های
گروهی ، رادیو ، تلویزیون ، مطبوعات ، کتاب های ویژه کودکان ، بهبود

وضع تعلیم و تربیت ، وضع تغذیه ، بهداشت فردی و روانی مناسب و . . . .
بنابر این و بر اساس یافته پژوهشگران متوسط سن بلوغ دختران در آمریکا
5/12 تا 13 سالگی و در اروپا 13 سالگی برآورد شده است . متوسط سن
بلوغ پسران در آمریکا 5/13 تا 14 سالگی و در اروپا 14 سالگی بر
آورد شده است . جان استانلی هال اعتقاد دارد که مرحله بلوغ از 12
سالگی آغاز و تا 22 و حتی 25 سالگی ادامه دارد . و آلفرد آدلر مرحله

بلوغ را بین 14 تا 20 سالگی می داند .
گرچه در شروع زودتر بلوغ در دختران نسبت به پسران در میان تمام
پژوهشگران اتفاق نظر وجود دارد ولی در بقیه موارد ، اتفاق نظری در
ارتباط با زمان شروع و اتمام دوره بلوغ در پسران و دختران وجود ندارد

و دلیل آن عوامل مختلفی است که در وقوع آن تاثیر داشته و در مناطق
گوناگون جهان متفاوت است . ولی به طور کلی می توان گفت که سن بلوغ
در دختر ها به طور متوسط چیزی بین 9 تا 16 سالگی و در پسر ها
چیزی بین 10 تا 17 سالگی می باشد . در مجموع سن بلوغ بدون توجه

به مسئله جنسیت به دوره بین 12 تا 18 سالگی اطلاق شده و شروع
آن نیز بدون توجه به مسئله جنسیت حدود 11 سالگی
تعیین گردیده است

برزخ نوجوانى و طوفان جنسى

در میان دورانهاى مختلف حیات انسان، دوره بلوغ و آغاز حیات جنسى از مهم‏ترین و بحرانى‏ترین ایام زندگانى به شمار مى‏رود . در همین دوران است كه دگرگونیهاى بسیارى در تواناییهاى جسمى به وقوع مى‏پیوندد و به همراه خویش بینشها و گرایشهاى نوجوان را متحول مى‏سازد . مولوى در ضمن بیانى گیرا این دوره را این گونه به شعر در مى‏آورد:

و آن جوانى همچو باغ سبز و تر
مى‏رساند بى دریغى بار و بر
چشمه‏هاى قوت و شهوت روان
سبز مى‏گردد زمین تن بدان
خانه معمور و سقفش بس بلند
معتدل اركان و بى تخلیط و بند (1)
با نظر به اهمیت این دوران، روان شناسان در یكصد ساله اخیر به تحقیقات دامنه دارى دست زده‏اند و هر كدام از زاویه‏اى خاص به بازگشایى و تشریح این دوره پرداخته‏اند .

جالب است‏بدانیم قرن بیستم در كنار تمامى القاب و اسامى خویش، مانند: عصر فضا، اتم و عصر ارتباطات به «عصر شناسایى علمى نوجوانان‏» نیز ملقب شده است . (2) و این مطلب نشانگر پیچیدگى این دوران خاص مى‏باشد . از این رو، برخورد سطحى با این مقوله جز باز خوردها و واكنشهاى منفى به بار نخواهد آورد . از همین جا مى‏توان سنگینى رسالت مبلغان و مربیان را درك نمود; چرا كه آنان مى‏توانند با شناسایى این مرحله حیاتى و ظریف، نقشهاى مثبت‏ترى در پرورش مخاطبان جوان و نوجوان خویش ایفا نمایند .

در این راستا، نوشتار حاضر سعى خواهد نمود، ضمن رعایت چكیده گویى و با تاكید بر حیات جنسى در دوران بلوغ، نكاتى را یادآورى نماید . بدیهى است كاوش بیشتر در این عرصه و شناخت همه جانبه دوران نوجوانى، نیازمند تلاش خوانندگان محترم و پیگیرى مباحث ارائه شده در منابع اصلى مى‏باشد .

آستانه حیات جنسى
آستانه زمانى حیات جنسى در كشورها و مناطق مختلف جهان متفاوت است و به عوامل اجتماعى، اقتصادى، جغرافیایى قومى و توارث بستگى دارد . (3) البته، باید توجه داشت كه در مورد سن بلوغ بین كارشناسان اختلاف نظر است، اما بیشتر آنان بر این عقیده‏اند كه شروع بلوغ در دختران 9 – 16 سال و در پسرها 10 – 17 سالگى است . اما آنچه مورد توافق همگى است، بلوغ زودرس دختران نسبت‏به پسران است . (4)

در هر حال، بلوغ در پسرها با ترشح هورمونهاى جنسى آغاز مى‏شود و مهم‏ترین آنها تستوسترون است كه موجب تغییرات بسیارى مى‏گردد كه در پایین به آنها اشاره مى‏شود:
1 . این هورمون بر توزیع موى بدن تاثیر گذاشته، رشد مو در ناحیه زهار، صورت، زیر بغل، قفسه سینه و پشت را موجب مى‏شود .

2 . در ابتدا صداى نوجوان را دورگه ساخته، سپس موجب بم شدن صدا مى‏گردد .
3 . ضخامت پوست را افزایش داده، با فعال ساختن غدد چربى موجب پدیدآوردن جوش غرور مى‏شود .
4 . به خاطر ترشح تستوسترون ضخامت و استقامت استخوانها افزایش مى‏یابد و بدن عضلانى مى‏گردد .
5 . با شروع بلوغ و ترشح هورمون یاد شده، اندازه قسمتهاى مختلف بدن، افزایش مى‏یابد .
6 . نیاز بدن به انرژى را تا 15% افزایش داده، رژیم غذایى را تغییر مى‏دهد . (5)

امام صادق علیه السلام نیز در همین رابطه با گفتارى گویا به ارائه نشانه‏هاى بلوغ مى‏پردازند و خطاب به مفضل مى‏فرمایند: «فاذا ادرك و كان ذكرا طلع الشعر فى وجهه فكان ذلك علامه الذكر ; و عز الرجل التى یخرج به من حد الصبى و شبه النساء; (6) و آنگاه كه طفل به مرز بلوغ مى‏رسد، چنانچه پسر باشد، در صورتش مو مى‏روید و این نشانه جنس مرد و خروج از دوران كودكى و شباهت‏به زنان است .»

در دنباله این دوران در حدود 14 سالگى احتلام و انزالهاى شبانه رخ مى‏دهد و به مرور سرعت رشد كاهش یافته و در حدود 18 یا 19 سالگى متوقف مى‏شود . در برخى روایات اسلامى نیز با اشاره به همین دوران، پایان رشد، 18 سالگى قرار داده شده است:

«عن ابى عبدالله علیه السلام فى قول الله – عزوجل – «فلما بلغ اشده واستوى‏» (7) قال: اشده ثمانى عشره سنه واستوى التحى; (8) امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه «فلما بلغ اشده واستوى‏» فرمودند: مراد از نیرومندى، رسیدن به هجده سالگى است و مقصود از «استوى‏» رویش مو بر صورت است .»

هویت‏یابى
نقش بلوغ تنها به جنبه‏هاى جنسى ختم نمى‏شود، بلكه از آنجا كه دوران نوجوانى، زمان ساخت هویت و شخصیت‏یك فرد نیز محسوب مى‏شود، بر آن نیز تاثیر مى‏گذارد . این تاثیرها مى‏تواند به صورت اختلالات شخصیتى ذیل جلوه‏گر شود:

الف) بدبینى: نوجوانان به هیچ كس اعتماد نداشته، دائما نگران آسیب دیدن و فریب خوردن از دیگران مى‏باشند . در ذهن خود تهدیدهایى از طرف دیگران ترسیم مى‏كنند و به دنبال آن موضع دفاعى مى‏گیرند . زود عصبانى مى‏شوند و به انتقاد یا پیشنهاد دیگران اهمیتى نمى‏دهند . مسائل كوچك را بزرگ مى‏بینند و زندگى را بر خود و دیگران دشوار مى‏سازند .

ب) شخصیت منزوى: كناره گیر، مردم گریز و اجتماع‏ناپذیر مى‏باشند، دوستان كمى دارند، بى‏تفاوت بوده، به ندرت به دنبال تفریح و حضور در فضاهاى باز مى‏روند .

ج) شخصیت‏بى ثبات: این گونه افراد قدرت مواجهه با مشكلات را ندارند . روابط ایشان سطحى و فاقد صمیمیت است و براى آینده خویش هدف مشخصى ندارند . این گونه اشخاص براى رسیدن به اهداف خویش از خشونت روى گردان نیستند و ممكن است‏به انواع انحرافات اخلاقى و بزهكارى مبتلا شوند . (9) در بخشهاى آینده به خوبى در خواهیم یافت كه بین بافت‏شخصیتى و حیات جنسى رابطه‏اى محكم وجود دارد . به عنوان مثال، برخى از انواع انحرافات جنسى سبب جامعه گریزى، انزوا یا شونت‏خواهد شد كه در بحثهاى آتى به آن خواهیم پرداخت .

رویش خرد و بلوغ جنسى
بلوغ جنسى و علائم آن نه تنها نشانگر رشد جسمى و جنسى نوجوان است، بلكه نشانى از تحول و تكامل در جنبه‏هاى روانى نیز هست . به همین دلیل، اغلب نوجوانان در سنین بین 12 تا 15 سالگى به نوعى بلوغ عقلى مى‏رسند و مفاهیم مجرد و انتزاعى را درك مى‏كنند و بسیارى از ارزشها و اصول اخلاقى را درمى‏یابند . در ادامه این رشد، آنان در 15 تا 18 سالگى وارد مرحله‏اى جدیدتر مى‏شوند و به فلسفه زندگى، بایدها و نبایدهاى زندگى توجه مى‏نمایند و به پرسشگرى در این موارد مى‏پردازند .

در همین دوران است كه ضمن درك واقعیتها، بر آزادى خویش تاكید مى‏كنند و خواستار آزادى در بسیارى از زمینه‏ها مى‏شوند . این مسئله از آنجا اهمیت مى‏یابد كه اگر نتوان در این دوران بین بلوغ عقلى و جنسى نوجوان رابطه‏اى منطقى و درست پدید آورد، انحرافات، بزهكارى و اختلالات رفتارى و شخصیتى را در پى خواهد آورد . (10)

امیرمؤمنان نیز باتاكید بر همین هویت متضاد نوجوانان، دوره نوجوانى را عرصه پیكار خرد و حماقت مى‏داند و مى‏فرماید: «لا یزال العقل والحمق یتغالبان على الرجل الى ثمانى عشر سنه فاذا بلغها غلب علیه اكثرهما فیه; (11) خرد و حماقت همواره و پیوسته تا 18 سالگى در جنگ و ستیز براى غلبه بر انسان‏اند و آن گاه كه به هجده سالگى برسد، از میان خرد و حماقت هركدام كه در جان نوجوان عمق بیشترى داشته باشد، پیروز این میدان خواهد بود .»

در همین رابطه روایات دیگرى نیز وجود دارد كه ضمن تاكید بر تفكیك بلوغ عقلانى و جنسى، بلوغ عقلى را تنها ملاك مهم در ارزشیابى از شخصیت نوجوان به حساب مى‏آورند . از این میان، مى‏توان به روایتى از امام صادق علیه السلام اشاره نمود كه مى‏فرماید: «انقطاع یتم الیتیم بالاحتلام وهو اشده وان احتلم ولم یؤنس منه رشد وكان سفیها او ضعیفا فلیمسك عنه ولیه ماله; (12) یتیمى [كودكان بى‏سرپرست] با احتلام كه همان نیرومندى بدن اوست [و نشانه بلوغ جنسى است] پایان مى‏پذیرد . اما چنانچه با وجود احتلام، او به رشد [عقلى] نرسیده باشد و سفیه یا ضعیف باشد، سرپرست وى باید اموال او را [بازستانده،] نزد خویش نگه دارد .»

مراحل تمایلات جنسى
نوجوانى، دوره‏اى انتقالى و نوعى برزخ میان كودكى و جوانى به شمار مى‏رود . در این سن مسئله آفرین، نوجوان وارد حیات عاطفى خویش مى‏شود و با رشد جنسى، احساس بى‏ثباتى و عدم امنیت در وى تشدید مى‏شود . زنگهاى خطر آنگاه به صدا درمى‏آیند كه والدین و مربیان به جاى راهنماییهاى مؤثر و كارگشا، تدابیرى مبهم و گیج كننده را اتخاذ نمایند و به این وسیله نوجوان را در سرگردانى رها سازند . از این رو، مناسب است‏با توجه به اهمیت مطلب، گذرى هرچند كوتاه بر مراحل تمایلات عاطفى – جنسى در نوجوان داشته باشیم .

پیش از بررسى این مراحل، لازم است‏بدانیم نوجوان در آغاز این دوران احساس ناشناخته و مرموزى را در وجود خویش مى‏یابد كه با نوعى محبت و علاقه به دیگران آمیخته است . این احساس به پنج مرحله تقسیم مى‏شود:
مرحله اول: توجه نوجوان به وضع بدن به ویژه دستگاه تناسلى‏اش معطوف مى‏شود و این سرآغاز تمایلات جنسى او است .

مرحله دوم: در این مرحله توجه به امور جنسى با عاطفه و محبت همراه مى‏شود و ماهیتى عاطفى به خود مى‏گیرد .
مرحله سوم: علاقه به جنس مخالف در وى بیدار مى‏شود . این علاقه ممكن است‏یك یا چند نفر را هدف قرار دهد .

مرحله چهارم: علاقه از چند نفر به یك نفر معطوف مى‏گردد . این فرد ممكن است از لحاظ سنى مسن‏تر از نوجوان باشد .
مرحله پنجم: نوجوان تغییر عقیده داده، به فردى از جنس مخالف كه همسن او باشد متوجه مى‏شود . (13)
در واقع، نوجوان طى حیات جنسى خود دو نوع عشق را تجربه مى‏كند: عشق عاطفى و عشق شهوانى . عشق عاطفى محبتى پاك مى‏باشد و به دور از جنبه‏هاى جنسى با تمجید و تحسین توام است و نوجوان از اینكه این احساس را با مسائل جنسى لكه‏دار كند به شدت پرهیز دارد . به دنبال عشق عاطفى، عشق شهوانى سر مى‏رسد كه همراه با لذتهاى جنسى مى‏باشد . در این مرحله، نوجوان چنانچه ویژگیهاى مطلوب خویش را در شخص مقابل ببیند، به ازدواج مى‏اندیشد .

«موریس دبس‏» در تشریح این دوران مى‏گوید: «دیر یا زود غریزه جنسى، به ویژه در پسران، تا سرحد وجدان نفوذ كرده، تحریكات شهوانى، همچون تصادم امواج با ساحل، شروع به مبارزه مى‏نمایند . این غریزه آن گونه قدرتمند است كه مركز تاثیرگذارى براى تمام آرزوهاى اعضاى دیگر بدن مى‏گردد . اما تاثیرات غیرمستقیم آن بسیار بیشتر است . وجود آن به كلى زندگانى عاطفى و تظاهرات محبت‏آمیز انسان را تحت تاثیر قرار مى‏دهد . تا جایى كه اگر در 13 یا 14 سالگى مكان محدودى را در عاطفه اشغال كرده باشد، سه یا چهار سال بعد، مالك اصلى آن مى‏شود و آن گاه است كه تمام تظاهرات محبت‏آمیز انسان از غریزه جنسى سرچشمه مى‏گیرد .» (14)

با این وجود، باید توجه داشت كه در این مرحله، چنانچه این علاقه‏مندیها در چارچوب شرع و قانون مهار نشوند، ممكن است‏به مسئله‏اى پرمخاطره تبدیل شوند . به همین خاطر، مناسب است در سنین حساس بلوغ با تقویت اراده نوجوانان و ارائه آگاهیهاى لازم آنان را به خویشتن دارى و پى‏گیرى فعالیتهاى سالم تشویق نمود تا در این دوران پر اضطراب و خطرآفرین، در مسیرى سالم و خداپسندانه گام بگذارند و به سلامت از طوفانهاى جنسى بگذرند .


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله در مورد ايمني و بهداشت محيط كار تحت pdf دارای 136 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله در مورد ايمني و بهداشت محيط كار تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله در مورد ايمني و بهداشت محيط كار تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله در مورد ايمني و بهداشت محيط كار تحت pdf :

ایمنی و بهداشت محیط كار

تاریخچه:
بشر از زمانی كه خود را شنا خته، در پی تلاش و فعالیت بوده و طبیعتاً در مسیر زمان، تحولاتی را پشت سر گذاشته است.
در دوره‎هایی كه زندگی بشر از شكار و صید و یا كشاورزی تأمین می‎شده، به سبب سادگی ابزار، عوارض وابسته به شغل (ایمنی و بهداشت محیط كار) ناچیز بوده است و در اكثر موارد از چند خراش یا زخم ساده یا حدا كثر شكستگی اعضاء تجاوز نمی‎كرده است، ولی بتدریج كه صنعت پیشرفت كرد و نیروی محركه مكانیكی و الكتریكی بوجود آمد، خطرا

ت نیز به همان نسبت افزایش یافت.
با وقوع انقلاب صنعتی در سالهای بین 1760 تا 1830 در انگلستان و سرایت آن به دیگر كشورهای اروپایی، نیروی محركه مكانیكی و الكتریكی وبوجود آمد با گسترش اختراعات و اكتشافات به تدریج كارهای دستی، ماشینی شد.
استفاده از انرژیهای ماهیچه‎ای، حیوانات، باد و جریان آب به حداقل رسید و استفاده از انرژی جریان الكتریسیته، انرژی بخار (از طریق ماشین بخار و توربین بخار) و انرژی سوخت (گازهای ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل) افزایش یافت و جایگزین آنها شد.
انقلاب صنعتی با اختراع ماشین بخار (1782) توسط «جیمز وات» آغاز شد و جهشی در صنایع نساجی و به دنبال آن در صنایع دیگر در انگلستان ایجاد كرد. سپس با اختراع وسایل ماشینی متعدد (به منظور تغییر و تبدیل انرژی) به سرعت در تمام اروپا و آمریك او بعد هم در نقاط دیگر جهان گسترش یافت.
در نتیجه انقلاب صنعتی و اختراع و تكامل ماشینهای تولید جدید، محیط كار از خانه‎ها و كارگاه‎های كوچك به كارخانه‎ها كشانده شد و صنعت چهره جدیدی به خود گرفت.
هرچند انقلاب صنعتی برای انسان آسایش زیادی در زندگی به همراه آورد و باعث گسترش پیشرفت در كلیه مظاهر و شؤون حیات شد، لیكن این دگرگونیها جنبه‎های منفی نیز به دنبال داشت كه مهمترین آنها حوادث صنعتی، سروصدا، آلودگی محیط زیست و آلودگی هواست.
درباره‌ پیشگیری از حوادث صنعتی بایستی اذعان داشت كه بشر با قیمتی گزاف و دردناك تجربه اندوزی كرده است. اوایل قرن نوزدهم با اوج انقلاب صنعتی و ورود ماشین در عرصه تولید، تغییرات شگرف، وسیع و همه جانبه‎ای در شیوه زندگی و اوضاع اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی مردم جهان پدیدار شد.
اولین قانون كار را فرانسه در خصوص كارخانه‎ها و كارگاه‎هایی كه ار انرژی مكانیكی استفاده می‎نمودند و یا كار بطور مداوم در آنها صورت می‎گرفت، مدون ساخت و همین قانون یك نظام بازرسی را در كارخانه‎هایی كه دارای 20 كارگر بودند پیش‎بینی نمود، معذالك قوانین لازم در خصوص حفاظت فنی و واقعی كلمه تا سال 1839 تدوین نگردید.
در بخشنامه‎ای به تاریخ 28 مه 1845 وزیر كشور و دارایی پروس توصیه نمودند كه برای كارخانه‎ها بازرسان طبی تعیین شود. در سال 1853 برای مراكز صنعتی دوسلدرف- اكس لاشاپل و آرنسبرگ، بازرسانی از سوی دولت، انتخاب و موظف شدند كه به امور حفاظتی و نیز سلامت كارگران جوان رسیدگی كنند.
حمایت عمومی از كارگران، در مقابل حوادث و بیماری‎های ناشی از كار، با تدوین قوانینی بوسیله كنفدراسیون آلمان شرقی در سال 1869 تأمین شد و سپس در سال 1872 یك نظام بازرسی حفاظت و بهداشت كار بطور كلی، در پروس و تقریباً در همان دوره در ایالات صنعتی ساكس و باد بوجود آمد.
به موجب قانون امپراطوری مصوب 15 ژوئیه 1878، بازرسی كارخانه‎ها در كلیهایالات آلمان اجباری گردید. قوانین مربوط به بیمه حوادث ناشی از كار ‎- كه در چهارچوب آن نظام انجمن‎های و بیمه حوادث بوجود آمد‎- در سال 1884 تدوین گردید.
انجمن ژاپنی برای رفاه در صنایع كه در سال 1928 تأسیس شد، یكی از قدیمی‎ترین سازمانهای موجود در آسیا می‎باشد و به دنبال آن انجمن هندی برای حفاظت كه در سال 1931 تأسیس شد. در كشور استرالیا شورای ملی برای حفاظت و انجمن گال جدید جنوبی، فعالیت‎های خود را از سال 1927 آغاز كرده‎اند.
شاید در صنعت معدن بیشتر از هر رشته دیگر در زمینه حفاظ

ت تحقیقات به عمل آمده باشد. انفجار گاز و غبار، موارد حریق، تأسیسات برقی از مسائلی هستند كه درباره آنها كارهای زیادی صورت گرفته است. بطور كلی صنعت از تحقیقات مربوط به محصولات شیمیایی و مصالح ساختمانی، مواد استخراجی، ماسك‎های تنفسی و غیره استفاده شایانی نموده است. به عنوان نمونه مؤسسات تحقیقی می‎توان مؤسسات زیر را نام برد:
1- انجمن صاحبان صنایع بلژیك
2- انستیتو «فدرال» برا‌ی آزمایش مواد و مصالح
3- انستیتوی «بوخوم» در خصوص تحقیقات راجع به سیلیكوز در جمهوری فدرال آلمان
4- مركز مطالعات و تحقیقات در خصوص صنعت زغال در فرانسه (صنعت ملی شده)
5- استیتوی ملی ایتالیا برای پیشگیری از حوادث
6- انستیتو حفاظت در معادن شفلید انگلستان
7- دفتر معادن در ایالات متحده آمریكا
سازمان بین‎المللی كار ‎(I.L.O)
«International Labour Organisation»
سازمان بین‎المللی كار در سال 1919 به موجب ماده 13 «قرارداد صلح ورسای» تأسیس شد و 42 كشور به عضویت آن درآمدند. هدف از تأسیس این سازمان، استقرار عدالت اجتماعی، آزادی و امنیت اقتصادی و ایجاد فرصتهای مساوی برای مردم همه كشورها بوده است.
سازمان بین‎المللی كار در حقیقت یكی از قدیمی‎ترین مؤسسات بین‎المللی است كه گرچه پس از اولین جنگ جهانی ایجاد شد، بعد از جنگ جهانسوز و خانه خراب كن جهانی دوم نیز همچنان پابرجا باقی ماند و در سال 1946 بصورت یكی از سازمانهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد درآمد.
این سازمان، تنها تشكیلات بین‎المللی است كه در كار و فعالیت آن نه تنها نمایندگان دولتها، بلكه نمایندگان كارگران و كارفرمایان نیز از سراسر دنیا شركت می‎كنند،‌ و این سه جانبه بودن باعث می‎شود كه فعالیت‎هایش به واقعیت‎های روزمره دنیای امروز نزدیك شود.
وظایف سازمان بین‎المللی كار

وظایف سازمان بین‎المللی كار در كنفرانسی كه در سال 1944 در فیلادلفیا تشكیل شد، به شرح زیر مورد تأكید قرار گرفت:
سازمان بین‎المللی كار موظف است كه در كشورهای مختلف جهان برنامه‎هایی را به منظور تأمین هدفهای زیر تشویق نماید:

1) اشتغال تام و بالا بردن سطح زندگی.
2) بكار گماردن كارگران در مشاغلی كه رضایت خاطر، كاردانی و مهارت خویش را در آنها ابراز و تا سر حد امكان به تأمین رفاه و آسایش عمومی خدمت كنند.
3) ایجاد تضمینهای لازم برای عموم كارگران ذینفع، از نظر امكانات آموزشی و ایجاد وسایل به منظور تسهیل نقل و انتقال كارگران و همچنین مهاجرت آنها.
4- تأمین امكاناتی برای عموم افراد، به ترتیبی كه از ترقیات حاصل در موارد مربوط به دستمزد و درآمد، مدت كار و دیگر شرایط كار بطور عادلانه بهره‎مند شوند و همچنین تأمل حداقل دستمزد و معاش برای عموم اشخاصی كه شغلی دارند و نیاز به حمایت دارند.
5- شناسایی واقعی حق مذاكره و انعقاد پیمانهای دسته جمعی و همكاری كارفرمایان و كارگران در بهبود مداوم نحوه كار و تولید و همچنین همكاری كارگران و كارفرمایان در تنظیم و اجرای سیاست‎های اجتماعی و اقتصادی.
6- توسعه مقررات تأمین اجتماعی، به منظور تأمین درآمدی حتمی برای عموم اشخاصی كه به این حمایت احتیاج دارند و همچنین تأمین معالجات پزشكی كامل.
7- حمایته كافی و كامل از زندگی و سلامت كارگران در كلیه مشاغل.
8- حمایت از كودكان و مادران.
9- حمایت از تأمین غذا و مسكن مناسب و وسایل تفریحی و فرهنگی.
10- بوجود آوردن امكانات برابر در امور آموزشی و حرفه‎ای.
در زمینه محیط و شرایط كار و حفاظت در كار، سازمان بین‎المللی كار وظایف زیر را انجام می‎دهد:
1- بهبود امور حفاظت و بهداشت در محیط كار، جلوگیری از امراض و حوادث ناشی از كار و كنترل خطرهای محیط.
2- ایجاد و تقویت مؤسسات تخصصی، مانند: مؤسسه‎های ملی كار، آزمایشگاه‎های بهداشت صنعتی، مراكز بهداشت و حفاظت كار و بخشهای آموزش حفاظت.
3- رسیدگی به مسائل مربوط به زمان كار (حداكثر كار قانونی، اضافه كار، كار نوبتی و شب كار) و مسائل پزشكی، اقتصادی و اجتماعی آنها.
4- تعیین محتوای مشاغل.
5- كمك به گزینش تكنولوژی مناسب، به عنوان وسیله‎ای جهت بهبود و حفاظت شرا یط و محیط كار.
6- خدمات رفاهی برای كارگران (بویژه مسكن، تغذیه، بهداشت و آموزش).
7- تهیه متون مربوط به مطالعات فنی.
8- كمك مستقیم به دول، از طریق اعزام كارشناسان، اعطای بورس، تهیه تجهیزات، تنظیم و طرح آئین‎نامه‎ها و ارسال اطلاعات و غیره.
9- كمك به سازمانهای محلی حفاظتی و بهداشت كار و مراكز تحقیقات و انجمنهای كارفرمایی و سندیكاهای كشورهای مختلف.

ساختار و نحوه كار سازمان بین‎المللی كار
سازمان بین‎المللی كار دارای سه ركن اصلی است:
1- كنفرانس بین‎المللی كار
2- هیئت مدیره
3- دفتر بین‎المللی كار
كه فعالیت‎های این سازمان از طریق این

سه ركن انجام می‎پذیرد.
كنفرانس بین‎المللی كار كه هر سال تشكیل جلسه می‎دهد، یكی از مجالس جهانی است كه در آن مسائل اجتماعی و مشكلات مربوط به بحث گذاشته می‎شود و استانداردهای بین‎المللی كار و اهداف كلی سازمان بین‎الملی كار در این اجلاس تعیین می‎گردد. هر دو سال یك با ر،‌كنفرانس اقدام به تصویب برنامه كار سازمان بین‎المللی كار در این اجلاس تعیین می‎گردد. هر دو سال یك بار، كنفرانس اقدام به تصویب برنامه كار سازمان بین‎المللی كار و تعیین بودجه پرداختی كشورهای عضو می‎نماید. هر عضو (كشور) می‎تواند با چهار نماینده در كنفرانس شركت كند. دو نماینده دولت یك نماینده كارفرما و یك نماینده كارگر. هر نماینده حداكثر می‎تواند دو مشاور فنی نیز همراه داشته باشد كه البته مشاورین حق رای نخواهند داشت.
در فاصله هر اجلاس، هدایت امور سازمان بین‎المللی كار، به عهده هیئت مدیره می‎باشد. هیئت مدیره از 28 نماینده دولت، 14 نماینده كارگری و 14 نماینده كارفرمائی تركیب می‎یابد و معمولاً هر سال سه دوره اجلاسیه تشكیل می‎شود.
دفتر بین‎المللی كار كه مقر آن در «ژنو» است، دبیرخانه سازمان محسوب می‎شود. این دفتر همچنین فعالیت‎های لازم برای همكاری فنی را هماهنگ می‎كند و مركزیت تحقیقات و انتشارات را بعهده دارد. بیش از سه هزار كارمند دفتر بین‎المللی كار، دارای صدها ملیت مختلف، در ژنو و در مناطق مختلف دنیا كار می‎‌كنند.
عضویت در سازمان بین‎المللی كار
هر كشوری كه عضو سازمان ملل متحد باشد، می‎تواند با قبول اساسنامه سازمان بین‎المللی كار به عضویت آن سازمان درآید. برای كشورهایی كه عضو سازمان ملل نیستند، عضویت در سازمان بین‎المللی كار منوط به تصویب كنفرانس بین‎المللی كار، با اكثریت دو سوم آرای نمایندگان دولت‎هاست.
كشور ما از بد ون تأسیس سازمان بین‎المللی كار، یعنی از سال 1919 میلادی، عضو سازمان مزبور شد و تاكنون مقاوله نامه‎های زیادی را كه همه آنها ارتباط با موازین اساسی حقوق بشر دارد، مورد تصویب قرار داده و الحاق خود را به آنها اعلام داشته است. در سال 1945 برای نخستین بار هیئت نمایندگی كاملی از جانب ایران در كنفرانس بین‎المللی كار شركت كرد و با تأسیس وزارت كار، روابط بین سازمان بین‎المللی كار و ایران به نحو گسترده‎تر و فعالتری ادامه یافت.
كمكهای اولیه به هنگام برق‎گرفتگی
هنگامی كه شخص قسمت برق دار را لمس كرد اگر ولتاژ از حد معینی بالاتر باشد ممكن است حادثه جدی و مرگ‎آوری روی دهد. عواملی كه تعیین‎كننده شدت برق‎زدگی می‎باشند عبارتند از: مقاومت الكتریكی بدن، مقدار، مدت، نوع (متناوب یا دائم) و فركانس جریان و همچنین مسیری كه جریان در بدن طی می‎كند.
در بیشترین حوادث ناشی از برق‎گرفتگی جریان از ناحیه سینه شخص عبور می‎كند و اگر مقدار جریان 20 تا 40 میلی آمپر باشد ماهیچه سینه در حالت انقباض باقی می‎ماند و تنفس متوقف می‎گردد. قطع نفس می‎تواند باعث خفگی و مرگ در مدت چند دقیقه گردد. اگر جریان برق در مدت زمان 2 یا 3 دقیقه قطع شود تنفس خود به خود آغاز و مصدوم به سرعت بهبود می‎یابد.
اختلال در ضربان و ایستایی قلب یكی دیگر از عوارض عبور جریان (به مقدار

100 میلی آمپر یا بیشتر) از ناحیه سینه می‎باشد. در چنین حالتی ضربان قلب و جریان خون متوقف می‎گردد.
هر قدر مصدوم زمان بیشتری با قسمت

های برقدار در تماس باشد عواقب حادثه وخیمتر است. بنابراین قطع سریع برق بسیار اساسی است.
نشانه‎های مرگ بالینی بر اثر شوك الكتریكی عبارتند از:
الف: قطع گردش خون بر اثر اختلال یا ایستایی قلب.
ب: خفگی بر اثر انقباض ماهیچه‎های سینه.
ج: قطع مزمن نفس به سبب عبور جریان.
قطع نفس ممكن است قطع گردش خون را بغرنج‎تر كند. بنابراین در تمام حا

لات بی‎درنگ تنفس مصنوعی مؤثر آغاز و تا تنفس مجدد مصدوم ادامه می‎یابد.
اگر گردش خون متوقف شده باشد ماساژ خارجی قلب می‎تواند خون را مجدداً به جریان اندازد.
هنگام انجام ماساژ خارجی قلب، هر بار پس از فشار، دستهای خود را از روی سینه مصدوم بردارید تا قلب از خون پر شود. برای این كه خون از رگها آسانتر به قلب جریان یابد، پاهای مصدوم را 5/0 متر بالاتر از سر او قرار دهیم.
باید توجه داشت كه ماساژ خارجی قلب سبب بازگشت ضربان قلب نمی‎گردد، بلكه باعث گردش خون در بدن می‎شود. به همین دلیل ماساژ قلب تا زمانی كه كمكهای پزشكی فراهم شود ادامه می‎یابد.
در هر قسمت یا بخش یا كارگاه باید یك جعبه دارو و وسایل كمكهای اولیه وجود داشته باشد و در هر شیفت شخص مسئول وضعیت و تكمیل بودن جعبه دارو و كمكهای اولیه را زیر نظر داشته باشد.
عوامل فیزیكی زیان‎آور محیط كار:‌
عوامل و شرایط فیزیكی محیط كار عبارت از مجموعه عوامل و شرایط قابل درك بوسیله حواس پنجگانه است كه جزئی از محیط فیزیكی كار را تشكیل می‎دهند علاوه بر جا و مكان و وسایل و ابزار كار مورد نیاز كاركنان عواملی نظیر روشنایی گرما، سرما، رطوبت، صدا و غیره نیز بطور مستقیم یا غیرمستقیم در بازدهی كار مؤثر می‎باشند.
1) جا و مكان وسایل و تجهیزات
محیط كار در مسأله حفاظت، عامل روانی مهمی است. استقرار كاركنان در مكان و فضای مناسب و دسترسی آنان به لوازم مورد نیاز یكی از ضروریات محیط كار است.
تنگی و كوچكی فضای محیط كار و فشردگی افراد در یك محل كوچك، علاوه بر آنكه شوق و علاقه و روحیه كارگران را از میان می‎برد آنها را معذب می‎كند و در بسیاری از موارد ممكن است سوانح ناگواری در محیط كار بوجود آورد با توجه به نوع كار وظایف و مسئولیتهای محوله و انواع مشاغل، فضای كار تفاوت خواهد داشت. استفاده از وسائل و تجهیزات از قبیل میز، صندلی، مبل، تلفن و غیره در محیط كار با توان مالی و فضای مورد استفاده و شكل ساختمانهای مورد بهره‎برداری واحدهای سازمان ارتباط پیدا می‎كند. لذا در انتخاب و تخصیص وسایل و تجهیزات باید نكات زیر مورد توجه قرار گیرد:
الف: لازم است از وسایل موجود حداكثر استفاده به عمل آید و حتی‎المقدور از ایجاد و صرف هزینه برای خرید وسایل و اثاثیه خودداری شود. در عین حال باید به كیفیت وسایل و تجهیزات نیز توجه كافی مبذول شود و در صورت فرسودگی و از كارافتادگی فوراً از رده خارج می‎شود.
ب: ابزاری كه در دسترس هر فرد در هر شغلی قرار داده می‎شود باید دقیقاً با احتیاجات شغلی او تطبیق داده شود تا به این وسیله امكان استفاده از انواع ابزار و وسایل مورد نیاز محقق شود.
ج: برای استقرار وسایل و تجهیزات اداری همواره

باید فضای كافی در نظر گرفته شود تا آنكه دسترسی به آنها بی‎اشكال و حركت و تردد افراد بدون ایجاد ناراحتی صورت پذیرد.
د: به كاركنانی كه انجام وظایف و مسئولیتهای آنها مستلزم استفاده دائم و مكرر از تلفن است یك شماره تلفن مستقل اختصاص داده شود.
ه‍: تجهیزات سنگین و وزن‎دار در طبقات پایین‎تر و در

كنار دیواره‎ها یا ستونها مستقر شوند.
و: از طریق بررسی‎های مداوم سعی شود وسایل و تجهیزات اضافی و بلااستفاده از محیط كار دور و به انبار تحویل داده شود.
ز: در محیط كار به تعداد كافی سرویسهای عمومی از قبیل دستشویی، صابون، حوله، آب سردكن و غیره پیش‎بینی شود.
ح: برای تقویت حس وقت‎شناسی و توجه به ارزش زمان لازم است ساعت دیواری به میزان مورد نیاز تهیه و در معرض دید كاركنان در محل كار نصب شود.
2) روشنایی
روشنایی به عنوان یك عامل حفاظتی در محیط دارای اهمیت بسزائی می‎باشد نور نه تنها برای دیدن اشیاء و استفاده از آنها و انجام كارها ضروری است بلكه عاملی مهم برای ایجاد یك محیط كار مطبوع و دلپذیر است.
نور كافی و مناسب در محیط كار دارای محاسن زیر است:
1) جلوگیری از احساس خستگی كاركنان
2) كاهش اشتباهات
3) كاهش تعداد حوادث و سوانح در محیط‎های كارگاهی
4) بهبود روحیه كاركنان
5) بهبود كیفیت كار و افزایش بازدهی
3) آثار تهویه در محیط كار
منظور از تهویه در ادارات و محیط‎های كار عبارت است از كنترل كیفی هوای داخل اینگونه محل‎ها، از نظر درجه حرارت میزان رطوبت جریان هوا و احیاناً تصفیه مواد مضره موجود در هوا (به ویژه در كارگاههای صنعتی).
هدف از تهویه در محیط كار آن است كه افراد از تغییرات درجه حرارت هوا دچار ناراحتی نشوند و درجه حرارت و رطوبت هوا همواره متناسب با نیازهای فصل بوده، جریان هوای سالم در محیط كار تضمین شود.
درجه حرارت مناسب بستگی به نوع كار در محیط مورد نظر دارد وقتی كه گرمای اتاق بیش از حد طبیعی باشد برای حفظ سلامت مناسب نیست و اصولاً درجه حرارت بیش از 21 درجه سانتیگراد برای ادارات اضافی است.
برای جلوگیری از آلودگی هوا باید در محیط كار جریان هوا داشته باشد بدون تصفیه و تعویض هوا در فواصل زمانی لازم بوهای نامطبوع بویژه بوی ناخوشایند دود سیگار، تراكم گاز كربنیك ناشی از تنفس افراد و تغییر درجه حرارت و حرارت هوا در جهت نامساعد، باعث ناراحتی افراد می‏‎شود. در برخی از محیط‎های كار با تعبیه یك هواكش ساده می‎توان جریان هوا را برقرار كرد بدیهی است كه اندازه و قدرت هواكشها با توجه به فضای محیط كار انتخاب می‎شود. این كار یك روش علمی و صحیح برای تصفیه هوا به شمار می‎رود.

4) صدا
اشخاصی كه در كارگاه‎های مختلف صنعتی مانند كارخانه‎های صنایع سنگین كارگاههای موتور جت و غیره كار می‎كنند كارگرانی كه با چكش‎های پنوماتیك (چكشهای بادی) مته‎های برقی پرسروصدا و ماشینهای برش سروكار دارند و سرانجام كارگران صاف كار، آهن‎گر، فلزكار، نجار، میخ پرچ‎كن و غیره بیش از همه در معرض خطر ضایعات جبران‎ناپذیر گوش قرار دارند.
كم‎شنوایی موجب عوارضی از قبیل: ایجاد سوء تفاهم، پرخاشگری، عصبیت، گوشه‎گیری و حتی بیماری‎های قلبی پیدا می‎شود.
بطور كلی صدا در محیط كار از دو عامل نشأت می‎گ

یرد:
1)‌ صداهایی كه در داخل ساختمان ایجاد می‎شود مثل سروصداهای ناشی از كار دستگاه‎ها، ماشینها، زنگ تلفن و غیره.
2) صداهایی كه منشأ آن خارج از محیط كار است، مانند صدا و بوق اتومبیلها همهمه عابران كه به دلیل مجاورت محیط كار با خیابان یا با محیط‎های شلوغ ایجاد می‎شود.
صوت به صورت امواج به گوش وارد می‎شود و پرده گوش را تحریك می‎كند و توسط مراكز شنوائی درك می‎شود، سپس این امواج در گوش داخلی به امواج الكتریكی تبدیل می‎شوند و به مراكز مغزی می‎روند.

آثار سروصدا
1) عوارض روانی و عصبی: اثر روانی سروصدا بستگی به مشخصات فیزیكی آن (شدت صدا) دارد و بطور كلی سروصدا زیاد باعث كاهش تمركز اعصاب و فعالیتهای مغزی شده، بر روی سلسله اعصاب اثر می‎گذارد و به صورت علائمی مانند سردرد، سرگیجه، ضعف عمومی، بی‎خوابی و عصبیت ظاهر می‎گردد تداوم كار در معرض چنین سروصدائی ممكن است فرد را به امراض روانی نیز مبتلا كند.
2) تداخل در ارتباطات: در محیط پر سروصدا، امكان صحبت كردن و گاهی از اوقات به علت نوع كار، انجام دادن درست آن مقدور نمی‎باشد. در چنین حالتی افراد مجبورند كه با صدای بلند صحبت كنند كه ادامه این كار عوارض مختلفی را ایجاد می‎نماید.
3) خستگی و كاهش راندمان كار: اثر دیگر سروصدا بر روی انسان، كاهش كارایی و راندمان كار از نظر كیفی و كمی می‎باشد كه این موضوع از نظر اقتصادی بسیار مهم است.
4) اثر فیزیولوژیكی: سروصدای شدید بر روی دستگاه‎های مختلف بدن عوارض گوناگونی را ایجاد می‎نماید، از جمله كاهش میزان شنوایی است كه ممكن است منجر به كری موقت یا دائمی گردد. از آثار دیگر فیزیولوژیك صدا بیماری‎زایی آن، نظیر درد گوش بالا رفتن فشار خون زخم معده و غیره می‎باشند.
كاهش و كنترل سروصدا:
برای كاهش و كنترل سروصدا در كارگاه‎های صنعتی، تمهیدات و شیوه‎های مختلفی از قدیم به كار گرفته است، مانند: تعویض ادوات و وسایل كار، استفاده از ماشینهای بدون سروصدا، استفاده از روشهای سنتی، از قبیل روغنكاری ماشینها و تعویض قطعات كهنه و فرسوده آن، استفاده از قطعات لاستیكی و پلاستیكی و غیره. چنانچه این روشها مؤثر نباشند باید از گوشیها و كلاه‎های مخصوص جهت حفاظت كارگران استفاده ن

مود.
الف) جذب صدا: در این روش شدت سروصدا در محیط كار با تقلیل میزان انعكاس امواج صوتی به وسیله نصب وسایلی برای گرفتن و تخفیف ارتعاشات صوتی تقلیل داده می‎شود. به این معنی كه با استقرار وسایل جذب صدا در سقفها در دیوارها، به جای اینكه امواج صوتی تولید شده منعكس شود، جذب دیوارها و سقفها شده، بدین صورت مقدار زیادی از شدت صدای تولید شده كاسته می‎شود.
ب) عایق كردن صدا: در این روش كانونها و عملیات مولد صدا، نظیر محل كار ماشینها از سایر قسمتهای محیط كار مجزا (توسط كشیدن

دیوار یا نصب آنها در محل‎های جداگانه) و از انتقال آن به جاهای دیگر جلوگیری می‎شود.
عوامل شیمیایی زیان‎آور محیط كار
الف) بیماریها و مسمومیت‎هایی كه ناشی از جذب مواد از طریق دستگاه تنفسی می‎باشند. ذرات گردوغبار، گازها و دود از این طریق جذب می‎گردند.
ب) بیماریها و مسمومیت‎هایی كه ناشی از جذب مواد از طریق دستگاه گوارشی می‎باشند. از موادی كه از این طریق ممكن است وارد بدن شوند و ایجاد ناراحتی نمایند ارسینك و فسفر و سیانورها قابل ذكرند.
ج)‌ بیماریها و مسمومیت‎هایی كه ناشی از جذب مواد از طریق پوست می‎باشند، مانند جذب تترا اتیل سرب، آنیلین، تی ان تی و فنول.
گرد و غبار
گرد و غبار بر اثر تجزیه مواد مختلف جامد به ذرات بسیار كوچك، تشكیل می‎شود كه این ذرات معمولاً مدتی در هوا شناور می‎مانند.
راه‎های پیشگیری و كنترل ذرات در محیط كار:
جهت آلودگی در یك محیط كار سه عامل وجود دارد:
الف)‌ عامل تولیدكننده آلودگی
ب) عامل انتقال دهنده آلودگی
ج) كارگر گیرنده آلودگی
الف) عامل تولید آلودگی به چند روش قابل كنترل است:
1)‌ جایگزینی
2) تغییر در روش كار
3) جدا كردن
4) روشهای مرطوب

5) تعمیرات و نگهداری
6) نظافت عمومی
ب) عامل‎های انتقال دهنده آلودگی با این روشها قابل كنترل است:
1)‌ ایجاد هواكشهای طبیعی یا مصنوعی جهت خارج كردن گردوغبار و ورود هوای سالم به محل
2) ایجاد هواكشهای موضعی در مح

ل بروز گردوغبار (روی دستگاه‎ها)
3) جلوگیری از ریخت و پاش
4) ایجاد فاصله
5) تعمیرات و سرویسها
ج) شیوه موجود كنترل كارگران بدین گونه است:
1)‌ ماسكهای حفاظتی فیلتردار
2) چرخش كارگری
3) تنظیم ساعت كار
گازها
گاز به ماده‎ای گفته می‎شود كه بالاتر از حرارت بحرانی خود قرار گیرد. گازها تعدادشان بسیرا زیاد و برخی از آنها در بعضی از تولیدات صنعتی به مقدار قابل ملاحظه‎ای به مصرف می‎رسند برخی از آنها نیز بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی در موقع تهیه بعضی از مواد، تولید می‎شوند. اغلب گازها دارای بوی نافذ و مدت كوتاهی پس از انتشار قابل تشخیص می‎باشند. بعضی از آن‎ها دارای رنگهای خاصی هستند كه در غلظت‎های معین، این رنگ را می‎توان تشخیص داد. بعضی از گازها بی‎رنگ و بویند و بدین ترتیب وجود آنها به آسانی حس نمی‎شود. این گازها در صورتی كه خاصیت سمی داشته با شند، بسیار خطرناكند، مانند گازكربنیك.
علاوه بر داشتن خواص سمی، برخی از گازها دارای قابلیت اشتعال می‎باشند، مانند استیلن، اكسید دوكربن، گاز ذغال، اتیلن، هیدروژن، متان، بوتان و غیره.
دستگاه‎های كنترل مواد آلاینده هوا در صنایع:
با كاربرد دستگاه‎هایی می‎توان میزان آلودگی منتشر از یك منبع و نهایتاً محیط را تا حد قابل قبول كاهش داد.
الف‎- دستگاه‎های كنترل گازهای آلوده‎كننده هوا:
جدا كردن گازهای مضر و جلوگیری از انتشار آنها در هوای اطراف، معمولاً به روشهای زیر انجام می‎گیرد:
1- جذب در مایعات:
جذب گازها در مایعات،‌ با استفاده از حلالی كه خاصیت انتخابی نسبت به گاز بخصوصی را داراست، صورت می‎گیرد.
2- جذب سطحی جامدات:
جذب سطحی موقعی صورت می‎گیرد كه گازی از یك سطح جامد صاف و یا متخلخل عبور داده شود. عمل جذب ممكن است منحصراً یك كشش مولكولی باشد و یا آنكه این كشش با فعل و انفعالات شیمیایی توأم باشد. كربن فعال، اكسید آلومینیوم و ژل سیلیس از جمله موادی هستند كه در جذب گازها مورد مصرف دارند.

3- تقطیر:
با آنكه عمل تقطیر، هم به وسیل

ه كم كردن درجه حرارت و هم از طریق بالا بردن فشار امكان‎پذیر است، ولی در عمل معمولاً از روش كاهش درجه حرارت استفاده می‎شود. دو نوع دستگاه تقطیر از نظر اصول و كلیات طرح مورد استفاده است. دستگاه تقطیر تماسی، كه در آن ماده سردكننده بخار و ماده تقطیر شده با هم مخلوط می‎شوند و تقطیر سطحی، كه در آن اختلاط بین ماده سردكننده و بخار وجود ندارد و هر كدام جداگانه در جوارهای داخلی دستگاه تقطیر حركت می‎كند.
ب- روشهای كنترل و جدا كردن ذرات:
از انواع مختلف دستگاه‎های كنترل ذرات كه در صنایع نصب می‎گردند،‌ چند نوع آن كه بیشتر مورد استفاده هستند، عبارتند از:

1- اتاقك‎های ته‎نشینی:
اصول كار این نوع دستگاه چنین است كه ذرات گرد بر اثر وزن خود، در اتاق عبور گاز به پائین می‎ریزد. سرعت عبور گاز در اتاق ته‎نشینی تا حد امكان باید پائین و زمان توقف گاز هر چه ممكن است بیشتر گردد، تا میزان ریزش ذرات افزایش یابد. این دستگاه معمولاً برای غبارگیری مقدماتی و جدا كردن خرده‎های درشت بكار می‎رود.
2- فیلتر یا صافی:
فیلترها عبارت از بستر متخلخلی هستند كه قادرند وقتی هوای دارای ذرات معلق از آنها عبرو می‎كند،‌ ذرات را در سطح خود نگهدارند. جنس فیلترها از مواد مختلف است لیكن فیلترهای پارچه‎ای بیشتر مورد استفاده‎اند. مناسب‎ترین پارچه صافی نوعی است كه مقاومت شیمیایی داشته، درجات حرارت شدیدی را تحمل كند، در برابر كشیدگی و انقباض مقاوم باشد و هوا بخوبی از آن بگذرد.
3- غبارگیرهای هیدرولیك (جمع‎آوری ذرات به طریقه شستشو):
در این دسته از غبارگیرها، یك مایع كه معمولاً آب،‌ یا آب و یك جسم خیس‎كننده است، بكار می‎رود و غبار به صورت گل و لای جمع‎آوری می‎شود. نوعی از آنها دستگاه شوینده‎ای است كه گلوله‎های شناور دارد. در این دستگاه گازی كه از قسمت پائین وارد می‎شود، به طرف بالای دستگاه جریان می‎یابد و از بین گلوله‎هائی كه بر اثر عبور گاز و جریان آب متحرك می‎شوند، عبور می‎كند و در نتیجه با قشر نازكی از آب مجاور می‎شود. بر اثر این كار ذرات از آن جدا گشته، در ته دستگاه بصورت گل و لای جمع‎آوری و سپس تخلیه می‎شوند.
آموزش ایمنی
با آموزش‎های ایمنی می‎توان سطح آگاهی، مهارت و تخصص كاركنان را در امور ایمنی بالا برد و در نتیجه از ایجاد بسیاری از حوادث پیشگیری كرد.
تعریف و اهداف آموزش ایمنی:
آموزش ایمنی تلاش گسترده‎ای است برای آشنا ساختن افراد با نوع كار، دانش لازم و مهارت‎های فرد جهت انجام كار ایمن و بدون حادثه. بدین معنی كه آموزش ایمنی باید در سه زمینه نوع كار پرسنل، علم و دانش پرسن

ل، و سطح مهارت پرسنل در انجام كار اطلاع كافی بدهد.
در آموزش‎های ایمنی به سه موضوع كلی باید توجه داشت و دوره‎های آموزشی باید دربرگیرنده این سه موضوع باشند:
الف‎- بالا بردن سطح آگاهی افراد در زمینه اهمیت ایمنی و بهداشت در صنعت (هزینه‎های حوادث و فواید ایمنی و رعایت اصول ایمنی).
ب- ارتقای سطح آگاهی افراد در زمینه جلوگیری از حوادث در صنعت (بدین معنی كه افراد در زمینه شغلی خود به راه‎های علمی و عملی جلوگیری از حوادثی كه در انتظار آنهاست، آگاهی كامل داشته باشند. یعنی اول ایمنی،

بعد كار).
پ- افزایش مهارت افراد در بكارگیری سیستم‎های ایمنی و ابزارآلات ایمنی به هنگام كار در رده‎های مختلف صنعت.
با شرحی كه داده شد،‌ مشخص می‏شود كه آموزش ایمنی نیز می‎باید همراه با آموزش‎های تخصصی و فنی صورت بپذیرد.
عوامل روانی و فیزیولوژیكی محیط كار:
انسان از مهمترین عوامل ایجاد و پیشگیری از حوادث به شمار می‎آید. در این مورد روح و جسم را باید مجموعه‎های واحد به حساب آورد و نباید بین عوامل فیزیولوژیكی و روانشناسی جدایی قائل شد. انسان را موجودی مركب از دو عامل روح و جسم دانست.
محیط و شرایط كار:
محیط كار در مسأله حفاظت عامل روانی مهمی است. در بسیاری از كارگاه‎ها دیده شده است كه كثرت حوادث، ناشی از تأثیرات محیط عمومی است. اگر روابط بین كارگر و كارفرما بد باشد یا كارگران از مزد و ساعت كار و یا سایر شرایط كار ناراضی باشند، میزان حوادث افزایش می‎یابد، حال آنكه در موقعی كه مناسبات و روابط صنعتی خوب است، عكس این قضیه صادق می‎باشد. تدابیری كه به منظور راحتی كارگر اتخاذ می‎گردد، محیط كار را بی‎خطر می‎سازد. عدم تأمین شغلی و وضع استخدامی نامناسب یكی از عوامل مسلم وقوع حوادث است. اگر كارگران نگران اخراج خود باشند از تعادل روحی لازم برخوردار نیستند و در معرض سوانح قرار خواهند گرفت.
رفتار كارگرانی كه در محیطهای كار تمیز و منظم كار می‎كنند،‌ با رفتار كارگرانی‎ كه در كارگاه‎های كثیف نامنظم و انباشته از ادوات و آشغال كار می‎كنند، فرق كلی دارد و این امر در بروز حوادث كار بخوبی نمایان می‎شود. احترام به احساسات و شخصیت كارگر به او آرامش خاطر می‎بخشد و این امر در مورد ایمنی او از مهمترین عوامل روحی است. در نتیجه موقعی كه كارفرما در مناسبات خود با كارگر دقت بیشتر به خرج می‎دهد و با او انسانی رفتار می‎كند، كارگر بیشتر از گزند سوانح مصون می‎ماند.
خستگی جسمی و روانی:

خستگی سبب كاهش كارایی كارگر و وقوع حوادث می‎شود و هر چه میزان خستگی بیشتر باشد، امكان ایجاد خطر نیز بیشتر می‎شود، زیرا خستگی سبب می‎شود كه حواس كارگر به اندازه كافی متمركز نباشد و فكرش خوب كار نكند و همچنین جوانب كار را در نظر نداشته باشد و احتیاط نكند و در مجموع خطاپذیری خاص مختلف او افزایش یابد.
همچنین وقوع حوادث بیش از آنكه به خستگی جسمی مربوط باشد، به وضع روانی كارگر مربوط است. بنابراین میزان رضایت خاطر ت. شیوه رفتار سرپرست و نحوه مدیریت سازمان و كلاً روابط صنعتی نیز (روابط بین كارگر و كارفرما و مجموع مقررات و ضوابط حاكم در محیط كار) در این امر بسیار مؤثر می‎باشد.
استعداد حادثه:
آمار نشان داده كه بعضی از كارگران در مدت زمان معینی، دچار حادثه نشده‎اند و برخی دیگر در همین مدت به چند حادثه مبتلا گردیده‎اند. از این امر می‎توان نتیجه گرفت كه برخی از كارگران، استعداد دچار شدن به حوادث را پیش از دیگران دارند و آنها را معمولاً مستعد حوادث می‎نامند.
حادثه ممكن است به سبب تأثیر یك حاثه قبلی روی دهد. اگر كارگری یك بار به حادثه‎ای دچار شود،‌ چنانچه خود را دوباره در وضعی شبیه به وضع قبل از حادثه بیابد و یا مجبور باشد با همان نوع ماشین كار كند، ممكن است با نوع احساس عدم اطمینان، ترس یا تنفر مشغول به كار شود كه این نوع احساسات ممكن است خود به حادثه‎ای منجر شود.
البته استعداد حادثه درجات مختلفی دارد. در حالی كه یك عامل بد روانی مانند خودپسندی ممكن است زیاد خطرناك نباشد، ولی تركیب چند علت، مثلاً خودپسندی بی‎قیدی و عصی بودن یك نفر احتمالاً خطرناك است.
البته بعضی از افراد هم از نقاط ضعف خود آگاهند و بسته به تشخیصی كه دارند می‎توانند خود را كم و بیش اصلاح كنند و نقاط ضعفشان را برطرف سازند.
شرایط فیزیولوژیكی:

منظور از شرایط جسمانی یا فیزیولوژیكی، مجموعه آمادگیها، مهارتها، و توانائیهای جسمی لازم در فرد،‌ برای انجام وظایف و مسئولیتهای محوله می‎باشد. همیشه فرد توانائیها و قابلیهای لازم را برای انجام كار محوله داشته باشد.
ایجاد برخی حوادث در محیط كار، ناشی از شرایط بدنی و نارساییها و معایب فیزیولوژیكی است، نظیر نارسایی در بینایی و شنوایی و نداشتن قدرت بدنی كافی، داشتن حساسیت نسبت به برخی بوها، ‌احساس سرگیجه در ار

تفاعات و امثال آن كه ممكن است در وقوع سوانح در محیط كار تأثیر داشته باشد. لذا پس از معاینات طبی و تشخیص پزشك و تلاش در رفع این معایب،‌ افراد به مشاغلی گمارده شوند كه دارای تواناییها جسمی لازم برای انجام وظایف مزبور باشند.
البته نباید تصور شود افرادی را كه دارای توانائیها و آمادگیهای جسمی لازم نیستند، كاملاً كنار گذارده و اصولاً به كار گرفته نشوند، ‌بلكه لازم است علی‎رغم عیوب بدنی و نقاط ضعفشان، آنها را به كارهای مفید و منطبق با توانائیهای جسمانیشان منصوب و تشویق كرد.
روانشناسان در بهبود اوضاع و پیشرفت محیط كار نیز سهم بسزائی دارند چون آنان هستند كه با پیش‎بینی‎های لازم شایستگی افراد را برای كار صحیح در نظر بگیرند.
نقش روانشناسی در كار و صنعت:
رواشناسان صنعتی بیش از آنچه كه تصور می‎رود می‎توانند در محیط‎های كار ثمربخش باشند و در زمینه‎های مختلفی چون بهبود روابط كارگر و كارفرما، شناخت روحیه و طرز فكر افراد، عادات و شخصیت كارگران، جلوگیری از غیبت‎ها، كندی كار، تلف شدن نیروی كارگر ناراحتی‎ها، اعتصابات، كاهش حوادث شغلی و سرانجام آنچه كه منجر به بهبود و پیشرفت كار می‎شود فعالیت نمایند.
خستگی
یكی از دشواری‎هایی كه بشر همیشه با آن روبرو شوده و هست مسأله خستگی است. خستگی حالتی است كه موجب كم شدن قدرت كارایی و مقاومت بدن می‎گردد و شخص رغبت خود را نسبت به كار و فعالیت و انجام كارهای روزانه از دست می‎دهد. به بیان دیگر بر اثر مداومت در فعالیتهای مختلف از قدرت عملی اعضاء كاسته می‎شود و نوعی ناراحتی به شخص دست می‎دهد كه به آن خستگی می‎گویند كه در عین حال بازتاب طبیعی جانداران متحرك است.
هرگاه فعالیت در حدود توانایی شخص باشد و كار در شرایط مناسب انجام شود، خستگی حاصله عادی است و معمولاً با خواب و استراحت در زمانی نسبتاً كوتاه رفع می‎شود.
عوامل متعددی در ایجاد و افزایش خستگی تأثیر دارند كه مهمترینشان عبارتند از:
1- بی‎علاقه بودن به كار یا یكنواخت بودن كار
2- كم بودن یا زیاد بودن كار
3- نداشتن علاقه به محیط كار، ‌همكاران و كارفرما و همچنین سرپرستی نادرست (همكاران ناهماهنگ و شرایط كاری نامناسب وجود همكاران بیمار و معتاد یا با رفتار و سلوك نامناسب)
4- مسائل خانوادگی و مادی
5- مسائل اجتماعی و سیاسی

6- عوارض و بیماریهای جسمانی و روانی
7- مسائل رفاهی و مرخصی و تعطیلات نامناسب
8- مطابق نبودن كار با توانائیهای جسمانی و ذهنی فرد و نیز انجام كار به طرز ناصحیح
9- شرایط فیزیكی (حرارت، رطوبت، نور، تهویه، فشار، سروصدا وغیره) نامناسب در محیط كار.
این عوامل می‎تواند باعث خستگی شخص

شوند و عوارض زیر را به دنبال بیاورند.
– احساس كسالت و سستی و ملالت و اشكال در ادامه كار
– تقلیل در ظرفیت و قابلیت انجام كار
– اختلال در كار طبیعی دستگاه‎های جریان خون، تنفس، ترشحی، عصبی و غیره
– تقلیل كمی و كیفی كار به علت كاهش قدرت و دقت
– افزایش ساعات غیبت به علت احساس كسالت و ناراحتی
– افزایش تصادفات و حوادث ناشی از كار به علت نقصان قدرت تمركز قوای دماغی
– تشدید و ازدیاد اختلاف‎ها و برخوردها در محیط كار و زندگی
– افزایش بیماریهای جسمی به علت افزایش استعداد ابتلا به بیماری
– بروز عوارض عصبی و روانی
– تقلیل در توانایی انجام كارهای روزمره زندگی در خارج از محیط كار
– عدم توجه به وظایف اجتماعی و عدم تمایل به معاشرات با دیگران
– پیری زودرس و كوتاهی عمر به علت كار بیش از حد قدرت
پنج حس خود را ایمن سازید
وسایل حفاظت انفرادی عبارتند از:
لباس كار، پیش‎بند، كلاه فلزی (كاسك)، ماسك جوشكاری و عینك و سایر انواع ماسك‎ها، ‌حفاظ گوش، كمربند حافظ، انواع دستكشها، كفش‎ها و چكمه و گتر.
1- لباس كار: لباس كار بایستی با توجه به خطراتی كه در حین كار برای كارگر مربوطه پیش می‎آید انتخاب شود و به ترتیبی باشد كه از بروز خطرات تا حد ممكن جلوگیری نماید.
لباس كار باید مناسب با بدن كارگر استفاده كننده بوده و هیچ قسمت از آن آزاد نباشد، كمر آن همیشه بسته و جیب‎های آن كوچك بوده و حتی‎الامكان تعداد جیب‎ها كم باشد.
كارگرانی كه با ماشین كار می‎كنند و یا در جوار ماشین‎آلات مشغول كار هستند لباس كاری دربرداشته باشند كه هیچ قسمت آن باز و یا پاره نباشد.
2- پیشبند: در مقابل قطعات دوار و متحرك م

اشین‎ها و همچنین در جوار آنها نباید از پیش‎بند استفاده شود. پیش‎بندهای مخصوص كارگرانی كه در مقابل شعله و با آ‌تش‎های بدون حفاظ و یا در مقابل فلزات مذاب كار می‎كنند باید تمام سینه را پوشانیده و از جنسی تهیه شود كه در برابر آتش كاملاً مقاومت داشته باشد.
پیش‎بند كارگرانی كه با مایعات خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سوزاننده كار می‎كنند باید از كائوچوی طبیعی و یا از مواد دیگر تهیه گرد

د.
پیش‎بندهای سربی برای حفاظت در مقابل اشعه ایكس باید قفسه سینه را پوشانده و 30 تا 40 سانتی‎متر پائین‎تر از كمر را نیز محفوظ نگهدارد.
3)كلاه ایمنی: با استفاده از كلاه ایمنی حساس‎ترین عضو بدن را از سقوط و پرتاب اجسام حفاظت كنیم. مطابق شكل زیر در داخل كلاه اجزا و نوارهای مختلفی وجود دارد:
1- نوارهای نگاه دارنده
2- نوارهای تنظیم
3- نوار عرق‎گیر
4- ضربه‎گیر داخلی
الف‎- كلاه ایمنی از مواد پلاستیكی، پارچه، چرم و مواد ضد آتش تهیه می‏‎شود و حداكثر زمان استفاده از آن نباید بیش از 3 سال باشد بنابراین زمان شروع استفاده باید روی اتیكت ویژه‎ای در درون كلاه قید شود.
ب- كلاه ایمنی به نحوی بر سر گذارده شود كه نوار تنظیم آن در پشت سر قرار گیرد، بدون آنكه بر سر فشار وارد آورد. نوارهای نگاه دارنده كه در درون كلاه روی سر قرار می‎گیرد در عمقی قرار دارند كه فاصله‎ای بین سطح فوقانی سر و دیوار داخلی سقف كلاه بوجود می‎آورند كه این فضا به نام فضای حافظ نامیده و با ابر فشرده و در زمستان‎ها با پوشش زمستانی پر می‎شود.
ج- معمولاً كلاه در 3 اندازه استاندارد تهیه می‎شود.
1- برای دور سر با اندازه 55 سانتی‎متر
2- برای دور سر با اندازه 55 تا 95 سانتی‎متر
3- برای دور سر بزرگتر از 95 سانتی‎متر
د- معمولاً دو سوم اندازه‎های ساخته شده كلاه ایمنی مطابق سایز متوسط هستند.
ه‍- وزن كلاه ایمنی نبایستی از 400 گرم بیشتر باشد.
و- كلاه ایمنی از مواد غیرقابل احتراق ساخته می‎شوند و در مواردی كه خطر برق گرفتگی وجود دارد جنس كلاه عایق باشد.

4- گوشی‎های حفاظتی: گوشها باید در مقابل جرقه و تكه‎های مذاب و یا دیگر ذراتی كه در هوا پرتاب می‎گردند و همچنین سروصدا محافظت شوند.
سروصدای زیاد در كارگاه‎ها به تدریج ایجاد یك نوع كریمی‎كند كه به آن كری حرفه‎ای گویند. صداهایی كه بیش از حد مجاز در كارگاه‎های بافندگی، دیگ‎های بخار، اره‎های دوار و غیره ایجاد می‎شود. برای محافظت گوش از گوشی‎های حفاظ

تی استفاده شود.
انواع گوشی‎های حفاظتی:
الف‎- گوشی‎های چوب پنبه‎ای: این نوع گوشی‎های حفاظتی از الیاف مخصوص مخلوط با موم ساخته شده است كه ایجاد حساسیت در گوش می‎كند و در نتیجه در مقابل سر و صدا بیش از حد مجاز گوش‎ها را از آسیب حفظ می‎كند.
ب) گوشی‎های پلاستیكی: این نوع گوشی‎ها حفاظتی از لاستیك‎های نرم تهیه شده است كه در اندازه‎های مختلف در داخل گوش قرار می‎گیرند. عیب این نوع گوش‎ها این است كه مانع رسیدن صدای دستورات داده شده از طرف سرپرست به كارگر می‎گردد.
ج) گوشی‎های جفتی: گوشی‎های حفاظتی كه بر روی سر قرار می‎گیرد قابل تنظیم بوی پشت گردن می‎باشد این گوشی‎ها از لاستیك تهیه شده و در مقابل سروصدا در مقایسه با سایر وسایل حفاظتی برای گوشی‎ها مناسب‎تر است.
نكات قابل توجه:
1- در محیط‎هایی كه میزان شدت صدا از حدود 90 دسی‎بل بیشتر باشد بایستی از گوشی‎های حفاظتی استفاده نمود.
2- گوشی‎های حفاظتی همیشه قبل از استفاده ضدعفونی شوند.
3- برای اینكه به گوشی فشار زیادی وارد نشود گوشی‎های جفتی نباید وزن زیادی داشته باشند.
4- گوشی‎ها باید به آسانی قابل تمیز كردن و ضدعفونی شده باشند.
5- از گوشی‎ها بتوان به راحتی استفاده كرد همچنین گوشی‎ها نباید برای استفاده كننده ایجاد حساسیت و یا سوزش در گوش نمایند.
5- كفش‎های حفاظت ایمنی: برای حفاظت پاها و انگشتان در مواردی كه جسم سنگینی روی آنها سقوط می‎كند و یا مواقعی كه از روی میخ عبور می‎كنیم و همچنین به منظور جلوگیری از آسیب بواسطه ریختن اسید و یا قطرات مذاب باید از كفش ایمنی استفاده شود.
انواع خطرهایی كه باعث آسیب

به پاها می‎گردد بر سه نوع‎اند:
الف- خطرهای مكانیكی: سقوط اشیاء روی پاها بخصوص انگشتان پان و یا فرو رفتن اشیاء نوك تیز به ناخن‎ها و یا انگشتان پا از خطرهای مكانیكی محسوب می‎شود.
ب- خطرهای شیمیایی: در هنگام كار با اسیدها، بازها، روغن و چربی‎های حیوانی و نباتی و همچنین حلالها، روغن‎هایی كه از نفت مشتق شده‎اند مانند گریس، وازلین و‎… انواع مواد سوختی نفتی.
ج- خطرهای گرمایی و سرمایی:‌ در هنگام كار در محیط‎های گرم تماس ته‎كفش‎ها با زمین‎های گرم و نیز در محیط‎های سرد (سردخانه

) ای نوع خطرها بوجود می‎آید.
6- كمربندهای ایمنی:
1- كمربندهای ایمنی و تسمه‎هایی كه روی شانه می‎افتد و سایر تسمه‎های مربوط به آن از چرم محكم (یا برزنتی) یا كنفی یا سایر مواد مقاوم مشابه ساخته شود.
حداقل پهنای كمربند ایمنی 12 سانتی‎متر و حداقل ضخامت آن 6 میلی‎متر بوده و استقامت آن در برابر نیروی كششی نباید كمتر از 1150 كیلوگرم باشد.
2- طناب‎های مهار باید از كنف بسیار مرغوب و یا از جنس مشابه ساخته شود و مقاومت كششی آن كمتر از 1150 كیلوگرم نباشد.
3- كمربندهای ایمنی و ضمائم آن مرتباً بازدید و قطعات فرسوده آن تعویض شود.
4- پرچ‎های كمربند مرتباً بازدی
ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله عوامل موثر بر پياده سازي پروژه هاي پرداخت الکترونيکي تحت pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله عوامل موثر بر پياده سازي پروژه هاي پرداخت الکترونيکي تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله عوامل موثر بر پياده سازي پروژه هاي پرداخت الکترونيکي تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله عوامل موثر بر پياده سازي پروژه هاي پرداخت الکترونيکي تحت pdf :

سال انتشار: 1386

محل انتشار: اولین کنفرانس جهانی بانکداری الکترونیکی

تعداد صفحات: 11

نویسنده(ها):

کریم خمسه – مدیر عامل شرکت پرداخت نوین آرین (مجری پروژه های پرداخت الکترونیکی بان
مریم اخوان خرازیان – دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید
مجتبی باقرزاده – دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی و پژوهش

چکیده:

امروزه کسب وکارها بطور مداوم به سرمایه گذاریهای در زمینه فنآوری اطلاعات که یکی از منابع مهم و نوینسازمانهاست می پردازند و امیدوارند بتوانند موقعیت خود را در دنیای رقابتی امروز حفظ کنند.در این میان صنعت بانکداری نیز به دلیلماهیت فعالیت های خودازIT تحت عنوان بانکداری الکترونیکی و محصولاتش در قالب پرداخت الکترونیکی استفاده نموده است.هدف ازاین تحقیق شناسایی عوامل موثر در پیاده سازیپروژه های پرداخت الکترونیکی داخل کشورو تبیین راهکارهایی برای کاهش نرخ مشکلات در اجرا می باشد . این عوامل در 5 دسته کلی مورد بررسی قرار گرفته است که شاملعوامل مربوط به انعطاف پذیری سازمانی، عوامل خدمات و سرویس دهی، عوامل فناوری اطلاعات، عوامل فنی و عوامل سیستمی می باشد.جهت شناسایی طبقه عوامل از پرسشنامه نظر سنجی خبرگان استفاده شده است . در مرحله 2این عوامل در قالب پرسشنامه ایاز بین 43 نفر از خبرگان و مجریان پروژه هایمختلفپرداخت الکترونیکی موردپرسش واقع شدکه 38 مورد از پرسشنامه ها برگشت دادهو مورد بررسیو تجزیهو تحلیل قرار گرفت.نتایج نشان می دهد که عوامل فناوری اطلاعات (IT)و عوامل گستر ش خدمات و سرویس(K) به ترتیب دارای بیشترین تاثیر در 5 طبقه عوامل موثر بر پیاده سازی پروژه های پرداخت الکترونیکی می باشند.در ضمن عامل اصلی گسترش شبکه های ماهواره ای و رایانه ای (E1) و گسترش بازار استفاده از محصولات پرداخت الکترونیکی (K2) دارای بیشترین اولویت توجه در میان بیست و دو عامل تاثیر گذاربرای پیاده سازی پروژه های پرداخت الکترونیکی محسوب می شوند.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله اثر مطلوب آموزش همگاني در مواجه شدن با حوادث و بحران تحت pdf دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اثر مطلوب آموزش همگاني در مواجه شدن با حوادث و بحران تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله اثر مطلوب آموزش همگاني در مواجه شدن با حوادث و بحران تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اثر مطلوب آموزش همگاني در مواجه شدن با حوادث و بحران تحت pdf :

سال انتشار: 1392
محل انتشار: کنفرانس ملی مدیریت بحران و HSE در شریانهای حیاتی، صنایع و مدیریت شهری
تعداد صفحات: 9
نویسنده(ها):
مهرداد الطافی – دانشجوی مدیریت امداد و سوانح دانشگاه علمی کاربردی هلال احمر لارستان
اقبال سخاوتی – کارشناس ارشد محیط زیست دانشکده علوم پزشکی لارستان
دکتر حسین فرامرزی – عضو هیأت عملی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشکده علوم پزشکی لارستان

چکیده:
فراوانی بسیار زیاد حوادث و سوانح در کشور ما، ایران را به یکی از ده کشور سانحه‌خیز دنیا مبدل ساخته است. طبق آمارهای سازمان ملل متحد در سال 2001، ایران بعد از چین، هند و بنگلادش، چهارمین کشور حادثه‌خیز در آسیا محسوب می‌شود. علیرغم پیشرفت علم و تکنولوژی، انسان هنوز در مقابل عوارض سوانح و بلایای ناشی از دگرگونی‌های طبیعت مانند سیل، زلزله، طوفان و همچنین بلایای ناشی از ابزار دست ساخت خود جنگ‌ها، انفجارات، تصادفات و ; آسیب‌پذیر است. اکثر شهرهای مهم کشور ما در معرض خطرات جدی حوادث و بلایای ویرانگری همچون زلزله‌های مخرب قرار دارند. از آنجا که کشور ما ایران با توجه به شرایط اقلیمی خاص، جزء یکی از حادثه‌خیزترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که آموزش نقش بسزایی در بالا بردن سطح آگاهی مردم در مقابله با بلایای طبیعی و کاهش اثرات بلایا دارد جمعیت هلال احمر باید قبل از پرداختن به امر آموزش به بررسی شیوه‌ها و نحوه صحیح امر آموزش بپردازد، تا نتایج قابل انتظار حاصل گردد د غیر اینصورت آنچه که خواهان آنیم بدست نخواهیم آورد. بر این اساس هدف ما بررسی راهها و شیوه‌های مختلف نقش آموزش امداد و نجات و کمک‌های اولیه (آموزش همگانی) در سطوح مختلف جامعه می‌باشد. روش مورد استفاده در این بررسی با توجه به موضوع پیشنهادی، بررسی آمار، ارقام و نتایج آموزش کمک‌های اولیه در طی سال‌های مختلف و همچنین مطالعات و مشاهدات میدانی می‌باشد. از بدیهیات مسلم آن است که پیشگیری قبل از وقوع حادثه امری ضروری، ارزان و مقدم بر امداد و نجات پس از حادثه می‌باشد. بر این اساس، اصولی‌ترین کار، کسب آمادگی به منظور مقابله با حوادث و سوانح و بکارگیری آن جهت حفظ سلامتی و نجات جان خود و اطرافیان در لحظات اولیه وقوع یک حادثه است. از این رو نقش رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع حوادث به ویژه (آموزش امداد و نجات و یادگیری کمک‌های اولیه) که می‌تواند خسارت‌های ناشی از حوادث را کاهش دهد، حائز اهمیت است.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

تحقيق در مورد تعميرات و نگهداري تحت pdf دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقيق در مورد تعميرات و نگهداري تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي تحقيق در مورد تعميرات و نگهداري تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن تحقيق در مورد تعميرات و نگهداري تحت pdf :

تعمیرات و نگهداری

مقدمه :
موضوع نگهداری و تعمیرات از معدود علوم كاربردی است كه شاید در طول تاریخ حیات انسان جران داشته است و با بهره گیری از دانشهای پایه ای مانند : ریاضی ، فیزیكی و علوم كاربردی ، مهندسی و مدیریت به موازات سایر علوم تجربی شكل آكادمیك به خود گرفته و پیشرفت كرده است .
ضرورت طراحی و استقرار سیستم های نگهداری و تعمیرات در كارخانجات یكی از مسائل حیاتی امروز صنایع مملكت ماست و این امر در امور خدماتی نیز صدق می كند از جمله بخش حمل و نقل كه از مهمترین امور خدماتی در هر كشور می باشد .

نگهداری و تعمیرات در صورت اجرا شدن در مركز تولیدی و خدماتی موجب كاهش هزینه و بالا رفتن كیفیت كار و در نهایت بالا رفتن بهره وری خواهد شد .
با پیچیده تر شدن امكانات در زندگی بشر روشهای استفاده و نگهداری و تعمیرات این امكانات پیچیده تر می شدند و برای این امر نیاز به دانش و تجربه خواهد بود .
باید سعی شود تا جایی كه ممكن است عمر تجهیزات را اضافه كرد و در طول شبانه روز بیشترین كارایی را از آنها گرفت كه این امر با داشتن یك
سیستم مناسب نگداری و تعمیرات با صنعت موردنظر امكانپذیر می باشد .

با داشتن یك سیستم نگهداری و تعمیرات كارآ می تواند قیمت تمام شده محصولات یا خدمات را كاهش داد .

تعریف نگهداری و تعمیرات
نگهداری : مجموعه فعالیت هایی كه به طور مشخص و معمولاً به صورت برنامه ریزی شده و با هدف جلوگیری از خرابی ناگهانی ماشین آلات تجهیزات و تاسیسات انجام گرفته و با این كار قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آنها را افزایش می دهیم ، نگهداری لقب می دهیم .
تعمیرات : شامل مجموعه فعالیت هایی است كه بر روی یك سیستم یا وسیله ای كه دچار خرابی و یا ازكار افتادگی گردیده ، انجام می دهیم تا آن را به حالت آماده و قابل بهره برداری بازگردانده و در جهت انجام وظیفه ای كه به آن محول گردیده است ، آماده اش سازیم .

انواع روشهای نگهداری و تعمیرات
1)نگهداری و تعمیرات به منظور بهبود :
ماشین آلاتی را كه ما در امور تولیدی و یا خدماتی به كار می گیریم

ساخت دیگرانند و ممكن است نواقصی داشته باشد .
زمانی را كه برای تعمیر ناشی از این نواقص صرف می كنیم روند تولید را متوقف می سازد و هزینه به ما تحمیل می كند .
2)نگهداری و تعمیرات اصلاحی :

از كار افتادگی ناگهانی ماشین آلات ممكن است كل سیستم را متوقف سازد و زیانهای سنگینی وارد كند.
یكی از روشهای مبارزه با این امر نگهداری و تعمیرات اصلاحی است بدین ترتیب كه با پیش بینی علت خرابی و اصلاح آن قبل از توقف ناگهانی دستگاه از این زیان جلوگیری نمود .
3)نگهداری و تعمیرات پیشگیری :

نگهداری و تعمیرات پیشگیری عبارت است از یك روش سیستماتیك برنامه ریزی و زمان بندی شده جهات انجام كارهای نگهدار مورد نیاز بر طبق برنامه تنظیمی كه در جهت حفظ شرایط بهینه تجهیزات و تاسیسات با توجه به موارد زیر تهیه گردیده است :
الف)حداقل نمودن تولیدات از دست رفته كه ناشی از خرابی و از كار افتادگی تجهیزات و تاسیسات باشد .
ب)تامین و تضمین عمر مفید و قانونی تجهیزات سرمایه ای .

متغیرهای موثر در انتخاب روشهای نگهداری و تعمیرات
1)نوع فعالیت سازمان (خدماتی ، تولیدی ، ; ).
2)بودجه مرد نظر سازمان برای سیستم نگهداری و تعمیرات .
3)كوچكی یا بزرگی سازمان .

4)پیچیده بودن یا نبودن دستگاه های سازمان .
5)قیمت خرید دستگاههای نو در بازار .
6)عوامل زیست محیطی كه بر اثر از كار افتادن یا خوب كار نكردن دستگاه كه ممكن است بوجود آید و ;

مراحلی كه باید برای طراحی یك سیستم نگهداری و تعمیرات طی كرد
1)شناسایی تجهیزات
2)تهیه شناسنامه تجهیزات
3)تعیین استاندارد ها
4)زمان بندی فعالیت های نگهداری و تعمیرات
5)اجرای برنامه

6)تهیه و تدارك برای اجرای برنامه (قطعات مورد نیاز و انبارداری آنها)
7)كنترل فعالیت ها از طریق ثبت سوابق آنها
8)ارزیابی سیستم و انجام اصلاحات به منظور بهبودسیستم .

شناسایی تجهیزات :
ما باید در قدم اول تجهیزاتی كه می خواهیم برای نگهداری و تعمیرات ‌آنها سیستم ایجاد كنیم را شناسایی كنیم . برای این كار باید تجهیزات را شناسایی و كدگذاری كنیم . باید اجزاء تشكیل دهنده هر دستگاه را هم شناسایی كنیم و بررسی كنیم كه آیا می توان اجزاء مشابهی را جایگزین آن كرد یا نه .

تهیه شناسنامه تجهیزات :
در كارت شناسایی یا شناسنامه تجهزات مشخصات كلی با انضمام مشخصات فنی آنها ثبت می گردد . این كارت شامل اطلاعاتی است نظیر شماره صفحه ، نام دستگاه ، نوع دستگاه ، سازنده ، شماره سریال و ; كارت
شناسایی در موارد زیر مورد استفاه قرار می گیرد :

 

الف)كمك به سفارش صحیح قطعات یدكی
ب)تائیدی بر مشخصات و عملكرد اولیه دستگاه

تعیین استاندارد ها :
هر دستگاه دارای استانداردهایی است برای كاركنان با آن و برای نگهداری و تعمیرا‌ت آن . به عنوان مثال : یك دستگاه باید 800 ساعت یكبار
گریس كاری شود و این یك استاندارد برای آن محسوب شد .

 

زمان بندی فعالیت های نگهداری و تعمیرات :
هر سیستم نگهداری و تعمیرات بر حسب نوع خود یك زمان بندی را برای انجام كار نگهداری و تعمیرات در نظر می گیرند و طبق آن برنامه زمانی از قبل تعیین شده كار نگهداری و تعمیرات لتجام می گیرد .

 

تهیه و تدارك برای اجرای برنامه :
اجرای سیستم نگهداری و تعمیرات نیاز به امكاناتی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از : نیروی انسانی متخصص – تجهیزات كمكی و قطعات یدكی .
كنترل فعالیت ها از طریق ثبت سوابق آنها :‌
باید كلیه فعالیت های نگهداری و تعمیرات ثبت گردند تا از طریق آنها ما معایب را شناسایی كنیم .

تجزیه و تحلیل سیستم :
باید سیستم موجود بعد از مدتی كه از كارش گذشت ارزیابی شود و معایب آن شناسایی و برطرف گردند تا به بهره وری كامل برسد .


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله ربات آموزشي براي درس و آزمايشگاه اصول مهندسي برق تحت pdf دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله ربات آموزشي براي درس و آزمايشگاه اصول مهندسي برق تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله ربات آموزشي براي درس و آزمايشگاه اصول مهندسي برق تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله ربات آموزشي براي درس و آزمايشگاه اصول مهندسي برق تحت pdf :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: کنفرانس آموزش مهندسی در 1404

تعداد صفحات: 12

نویسنده(ها):

محسن رهنورد – شرکت شیوا فن آوران صنعت
محمدحسین علوی – دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی شریف
سینا خراسانی – دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی شریف
مهدی وکیلیان – دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی شریف

چکیده:

در این مقاله رباتی برای استفاده در آزمایشگاه درس اصول مهندسی برق معرفی میشود. درس اصول مهندسی برق به معرفی مفاهیم پایه و بنیادی مهندسی برق به زبانی ساده ولی قابل فهم برای دانشجویان ترم اول مهندسی برق می پردازد، و در راستای بازنگری جامع مهندسی برق در دانشگاه صنعتی شریف، و به موازات تحول برنامه درسی دانشگاه های پیشرفته جهان، طراحی و تدوین شده است. دانشجویان بطور هماهنگ و همزمان مفاهیم آموخته شده را در آزمایشگاه درس می آزمایند. هر آزمایش به طور مستقل به یک مجموعه از مفاهیم مرتبط و نزدیک به هم می پردازد و دانشجو با کنارهم قرار دادن اجزا و مدول های مورد نیاز و اندازه گیری کمیت های خواسته شده بطور عملی با آن مفاهیم آشنا میشود. در جلسات پایانی آزمایشگاه دانشجویان می بینند که چگونه با کنار هم قرارگرفتن اجزا و مدو ل های معرفی شده می توان یک سیستم پیچیده را پیاده سازی نموده و یک کار واقعی را انجام داد. این سیستم که یک ربات آموزشی است دانشجو را با طراحی سیستم های بزرگ آشنا نموده، و حد و مرز و نیز تعاملات بین گرایش های مختلف مهندسی برق را نیز به وی نشان می دهد. این ربات به گونه ای طراحی و ساخته شده است که دانشجوی خلاق می تواند بخشی از آن را که متناسب با وظیفه ای خاص در یکی از گرایش های مهندسی برق است را انتخاب و با مداری که خود طراحی و ساخته است جایگزین نماید. در این ربات مداراتبه گونه ای انتخاب و پیاد هسازی شد هاند که دانشجو با یک نگاه میتواند هم نمودار ساختمانی و عملکردی مدار و هم المان هایی که برای انجام هر زیر وظیفه مستقل استفاده شده است را مشاهده نماید. ورودی و خروجی مدار و سیگنال های مهم آن نیز قابل مشاهده و اندازه گیری می باشد. در بسیاری از کارهای مشابه از مدارهای سطح بالا و برنامه نویسی میکروکنترلر برای انجام وظایف مورد نظر استفاده شده اما در این سیستم از مدارات الکترونیکی پایه با ساده ترین شکل و انجام اتصالات با سیم کشی استفاده شده است تا دانشجوی ترم اول در عین سادگی عمیق ترین و دقیق ترین تصویر ذهنی را از موضوع پیدا نماید. تجربه ارائه این ربات به دانشجویان درس اصول مهندسی برق نشان داد که کار با این سیستم برای دانشجویان انگیزه ای قوی در یادگیری ایجاد نموده ، و بسیاری از استادان و دانشجویان از طرح و اجرای این آزمایش اظهار رضایت نمودند


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله در مورد كنترل ‌كننده‌ها تحت pdf دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله در مورد كنترل ‌كننده‌ها تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله در مورد كنترل ‌كننده‌ها تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله در مورد كنترل ‌كننده‌ها تحت pdf :

تاریخچه و تعریف كارتهایDVB

شاید تا به حال اصطلاح كارت ماهواره یا كارت Receiver به گوشتان نخورده باشد یا شاید هم شنیده باشید اما اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید. بله , تعجب نكنید كارت Receiver یك قطعه سخت افزاریست كه روی كامپیوتر بسته می شود وبه وسیله آن میتوان كار Receiver ها را انجام داد(البته با وجود Dish و.( LNB اختراع جالبیست و اگر بدانید كه الآن در ایران فروخته می شود ، حتما تعجب می كنید.البته این كارت در اروپا خیلی وقت است كه ساخته شده، اما در ایران تقریبا تازگی دارد وبسیاری از وجود آن بی خبرند.

اصطلاح كارت ماهواره یا كارت Receiver هم در ایران جا اتاده است و اصطلاح صحیح آن DVB Card است كه مخفف DVB كلمه Digital Video Broadcasting است و از این به بعد جهت تشخیص این كارت ها از Receiver های خانگی از این كارت ها با اسم كارت DVB و از Receiver های متداول با اسم دستگاه Receiver نام خواهیم برد.

; و اما ویژگی های این كارت ها:

-1 این كارت ها دو نوعند:

– یك نوع آن ها این قابلیت را دارد كه خشاب (Cam) به آن بخورد و به خشاب آن هم كارتی وارد می شود كه می توان با آن كانال های كارتی را (بسته به نوع خشاب و كارت ورودی) باز كرد.

یك نوع دیگر آن ها اصلا خشاب خور نیست.

-2نوع خشاب خور از نوع معمولی گران تراست و اینگونه كه گته می شود خشاب هایشان مخصوص خودشان است وبا خشاب های دستگاه های Receiver رق می كند و خشاب هایشان هنوز به ایران نیامده است (به گته روشنده ها). البته شاید هم در

ع PCI هستند (مستقیما مثل مودم روی مادربورد بسته می شوند). گرچه در اروپا انواع مختلی دارند و به صورت USB هم به كامپیوتر متصل می شوند.

-4برای مشاهده تصاویر تنها به كارت گرایك (VGA) نیاز دارند و به كارت ویدئو یا كارت Capture و یا TV Tuner نیاز ندارند.

-5در هنگام پخش تصاویر، بدون هیچ زحمتی و فقط با فشردن یك دكمه، قادرند صدا و تصویر را بدون هیچ افتكییتی ضبط كنند(رمت ضبط تصاویر بستگی به نرم ازار پخش كننده دارد، ولی معمولا دو رمت pva و mpg2 استاده می شوند(

-6 حتی نوع معمولی این كارت ها (كه خشاب نمی خورد) با ترند های نرم ازاری بسیار بسیار ساده، قادرند تمام كانال های كارتی را كه توسط دستگاه های Receiver در ایران باز می شوند، پخش كنند، كه این ویژگی مزیت نوع معمولی را به نوع خشاب خور بیشتر می كند.

-7گر تا به حال از دستگاه های Receiver استاده كرده باشید و یا از طریق دوستانتان در جریان این دستگاه ها بوده باشید، احتمالا می دانید كه كد كانال های كارتی، هر چند وقت یكبار عوض می شود و بطوریكه الآن در ایران رایج شده است، دستگاه Receiver را به كامپیوتر صل می كنند و كدهای جدید را به آن وارد می كنند و ضمنا كارت وارد شونده به خشاب راهم شارژ می كنند كه بسته به نوع Receiver، كدهای مربوطه داخل فایلی با فرمت مخصوص آن Receiver قرار دارد و برای هر Receiver فرمت فایل مربوطه فرق می كند و هر كسی این ایل ها را در اختیار نداشته و به روز رسانی Receiver از عهده هر كسی بر نمی آید و این برای روشندگان Receiver ها منبع درآمدی شده است.اما در مورد این كارت ها، چون ترند نرم ازاری به كار رته است، لازم نیست زحمتی بكشید و هزینه ای بپردازید، كایست به اینترنت وصل شوید و كدهای جدید را دریات كنید! (دوستان هكر قبلا زحمتشو كشیده اند(
.
8- به جز همه مزایای گته شده، یك مزیت مهم دیگر هم نسبت به دستگاه های Receiver وجود دارد و آن قیمت كارت های DVB است كه تقریبا (بسته به انصا روشنده و مهارت شما در گرتن تخی!) نص قیمت دستگاه های Receiver است. البته برای مقایسه قیمتها، آن نوع كارت DVB را كه خشاب نمی خورد با Receiver هایی كه خشاب می خورند مقایسه كنید چون هر دوی آن ها یك كار انجام می دهند و ترجیحی برای دستگاه های Receiver نسبت به كارت های DVB وجود ندارد. اما قیمت كارت های خشاب خور تقریبا معادل قیمت Receiver هاییست كه خشاب نمی خورند.

9- و مورد آخر كه واقعاً بی نظیر است: به وسیله برخی از این كارت ها می توان به اینترنت با سرعت وق العاده بالا وصل شد. در واقع شما از اینترنت ماهواره ای برخوردار خواهید شد.

به طور خلاصه، كارت های DVB هیچ چیز از دستگاه های Receiver كم ندارد ومطابق آن ها (و حتی راحت تر و سریع تر از آن ها) پیش می روند و به روز می شوند.در مجموع به جز مزایای گته شده تنها رقی كه میان این دو وجود دارد اینست كه كارت های DVB از طریق كامپیوتر كنترل می شوند و شاید برای استاده خانوادگی چندان مناسب نباشند و برای استاده شخصی ایده آل هستند و ضمنا كییت و سرعت ضبط این كارت ها برای كسانی كه به كییت و آرشیو كردن اهمیت می دهند، به هیچ وجه با دستگاه های Receiver قابل مقایسه نیست.
نرم افزار های كارت های DVB :
این بار قصد دارم درباره نرم افزار های كارت های DVB بگویم. به جز نرم افزاری كه به همراه كارت به شما خواهند داد، نرم افزار های بسیاری وجود دارند كه همان كار را انجام می دهند، اما با یك مزیت بیشتر: كانال های كارتی را نیز باز می كنند.حكمت اینكه بعضی كانال ها كارتی هستند اینست كه صاحبان آن ها بتوانند از طریق فروش خشاب ها و كارت های كانالشان، بخشی از هزینه های كانال را تامین كنند. به همین دلیل شركت های تولید كننده كارت های DVB اجازه ندارند به همراه كارتشون نرم افزاری ارائه كنند كه بتواند این كانال ها را باز كند. اما در عوض كسان دیگری زحمتش را كشیده اند، اما آن ها هم باز به صورت غیر مستقیم: آن ها نرم افزاری طراحی كرده اند كه Plug-in می گیرد، همین و بس؛ و باز زحمت این كار را روی دوش Plug-in نویس ها انداخته اند.در این باره بعداً بیشتر خواهم گفت، اما فعلاً همین قدر بدانید كه بدون داشتن این نرم افزار ها قادر به دیدن كانال های كارتی نیستید.
نرم افزار های فراوانی برای این كار وجود دارد، اما نكته مهم برای استفاده از آن ها اینست كه كدام نرم افزار، چه نوع كارت DVB را پشتیبانی می كند؟ به عبارت دیگر كارت های DVB تیپ ها و انواع مختلفی دارند كه به كمپانی سازنده آن ها مربوط می شود. بعضی از آن ها كه معروف ترین ها هستند، عبارتند از:
– Aver DVB-S
– BroadLogic 2030/1030

– Netcast DVB
– Pinnacle PCTV Sat
– Sky Star 1
– Sky Star 2 USB or PCI
– Telemann Skymedia 300 DVB
– TwinHan compatible
برای این كه هم با اسم نرم افزار ها آشنا بشوید و هم با انواع سخت افزار ها و هم بدانید كه چه نرم افزاری، چه نوع كارتی را پشتیبانی می كند، می توانید از جدول زیر كمك بگیرید.

DVB CARDS TechnoTrend
compatible DVB cards* TwinHan
compatible DVB cards** TechniSat
SkyStar2 Hauppauge
WinTVNova (SkyStar3) Telemann Skymedia 300 DVB AverTV
DVB-S Pinnacle PCTV Sat BroadLogic 2030/1030
DVB Software
Diavlob x o x x x x x x
DVB Apps x o x x x x x o
DVB Control ver. 4.xx o (+DVB-c-t) x x x x x x x
DVB Explorer o o o x x x x x
DVB Extreme (DVBx) o (+DVB-c-t) x x x x x x x
DVB Magic o o o x x x x x

DVB Playout o x x x x x x x
DVB Portal x x o x x x x x
DVB Viewer x x o x x x x x
DVBtN o o o x x x x x
DVB-TV o (+DVB-c) x x x x x x x
FreeDec/JohnDec x o x x x x x x
FreeDVB o x x x x x x x
HispaDVB o x x x x x x x
MildDVB o o o x x x x x
MultiDec ver. 8.x – 9.3 o (+DVB-c) x x x x x x x
MyTheatre ver. 2.xx o (+DVB-c) o o x x x x x
ProgDVB ver. 4.xx o (+DVB-c) oo o oo oo o oo oo
RitzDVB o x x x x x x x
SkyStar2 TV Application x x o x x x x x
SkyView x x o x x x x x

SM300Rec x x x x o x x x
TV Applikation o x x x x x x x
VDR (Linux) o (+DVB-c-t) x o o x x x x
WatchTVPro ver. 2.xx o x x x x x x x
WatchTVPro XP ver. 0.xx x x o x x x x x

WinDVBLive o x x x x x x x
WinSTB o (+DVB-c-t) o o oo x x o x
yaDVB x x x x x x o x

توضیحات:
o – نرم افزار مستقیماً كارت را پشتیبانی می كند
oo – نرم افزار كارت را پشتیبانی می كند، اما نه به طور مستقیم و شما برای استفاده از این نرم افزار به یك Plug-in یا Moudel نیاز دارید
x – نرم افزار كارت را پشتیبانی نمی كند
- اطلاعات در این زمینه كامل نیست و شاید نرم افزار كارت را پشتیبانی كند
* – گروه هایی كه این علامت را دارند شامل كارت های DVB زیرند:
TechnoTrend TT-PCline Premium Family, TechniSat SkyStar1, Hauppauge WinTV-DVB-s و Hauppauge WinTV-Nexus-s, Fujitsu Siemens PCI DVB Sat, Galaxis plugin-s و Galaxis DVB card S CI.

** – گروه هایی كه این علامت را دارند شامل كارت های DVB زیرند:
TwinHan VP1020 و TwinHan VP1030, Hercules Smart TV Satellite, Prolink PixelView DTV2000 و Prolink PixelView DTV3000, PowerColor DSTV, ProVideo PV-911 و ProVideo PV-911CI, VVmer Technology TV@Sat و VVmer Techn

ology TV@Sat-CI

اینترنت ماهوارهای

کاربران اینترنت با استفاده از امکانات مختلف قادر به اتصال به اینترنت و استفاده از منابع موجود می باشند ،خطوط تلفن معمولی یا همان Dial up اینترنت Wireless ، خطوط DSL و ; نمونه های موجود می باشند.
همانطور که می دانیم حجم اطلاعات دریافتی (Recieve) در ارتباطات اینتـــرنتی همواره چندین برابر بیش از اطلاعات ارســـالی (Send) می باشد، تکیه بر همین واقعیت است که سرویس دهندگان اینترنت نیز به طرق مختلف سعی بر اضافه کردن پهنای باند دریافتخود داشته باشند. به زبان ساده تر دریافت اطلاعات در خطوط یک طرفه از طرِیق Satellite تامین میگردد لذا با توجه به ســـرعت بسیار بالای دریافت اطلاعات ، شما قادر به استفاده از اینترنت پـــر سرعت ، ده ها برابر سریعتـــر از خطوط Dial up خواهید بود.
دریافت اطلاعات از این طریق به سرویس های IP Base و Proxy Base تقسیم شده که نوع اول بیشتر برای سرویس دهندگان اینترنت ،ISP ها، موسسات و ادارات استفاده می شود. از جـمله سرویس هایی که اخیـرا طرفـداران زیادی پیدا کـرده سرویس های Proxy Base می باشـــد. در این سرویس ها که به صـورت ماهیانه عرضه می شوند شما میتوانید میزان مشخصی دانلود داشته باشید (مثلا 300 مگابایت ، 500 مگا بایت 800 مگابایت و ; یاحجم نامحدود) از مزایای منحصر به فرد سرویس های اینترنت یک طرفه دانلود رایگان می باشد بدین معنی که شما قادر خواهید بود بدون اتصال به اینترنت و بدون محدودیت حجمی نرم افزار ، Game و ; دانلود کنید.

انواع روش های دیتای ماهواره ای
اینترنت یکطرفه
این روش به این دلیل یکطرفه نامیده می شود که شما از طریق دیش خود فقط دریافت اطلاعات دارید و ارسال اطلاعات شما از طریق خط تلفن یا ADSL و یا ; انجام می شود. در این روش شما علاوه بر خرید تجهیزات اینترنت یکطرفه باید ماهیانه هزینه ای به شرکت تهیه کننده اینترنت ماهواره ای بپردازید که بسته به سرویس شما این هزینه ها متغییر می باشد.
اینترنت آفلاین
در سراسر دنیا افراد مختلف از اینترنت ماهواره ای آنلاین در حال استفاده هستند و در حال دانلود فایلهای مختلف هستند و ماهواره برای آنها فایلها را ارسال میکند تا دریافت کنند. در این روش شما هم می توانید از فرصتاستفاده کنید و فایل هایی که آنها در حال دریافت هستند را دریافت کنید. برای اینکار شما احتیاج به سخت افزار اینترنت آنلاین یکطرفه دارید و برای دانلود هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید.

اینترنت دو طرفه
در این نوع از اینترنت ماهواره ای دریافت و ارسال اطلاعات از طریق دیش انجام می شود به این صورت که اطلاعات شما از طریق LNB مخصوص دریافت می شود و اطلاعات شما از طریق دستگاهی به نام Transmiter به ماهوارهارسال می شود در این روش قیمت تجهیزات سخت افزاری و نیز هزینه های ماهیانه نسبت به روش اول بسیار گران تر است.
برای دریافت اینترنت یک طرفه از طریق ماهواره شما علاوه بر داشتن DVB Card نیاز به دیش و ال ان بی دارد.

نرم افزارلازم وطریقه اتصال دراینترنت ماهواره ای یك طرفه

نرم افزار اینترنت یکطرفه
برای داشتن اینترنت یک طرفه نرم افزار خوصوصی نیاز نیست بلکه بایس

تی یک سری تنظیمات نرم افزاری انجام دهید. روش های مختلفی برای اتصال به اینترنت وجود دارد که ما به یکی از این روش ها می پردازیم.

فرض بر این است که شما سرویس بیسیک OpenSky را خریداری کرده اید و دیش شما اکنون روی ماهواره EuteleSat W3 دقیقا تنظیم است برای این کار پس از دادن مک آدرس کارت خود به اپن اسکای و نیز پرداخت هزینه آن اکانت شما پس از چند دقیقه فعال .میشودوقتی در سایت سرویس دهنده مثلا https://sdr.eutelsat.net/ برای سرویس های OpenSky به حساب خود وارد میشوید اطلاعات سرویس خود را مشاهده میکنید که از آنها فیلد های زیر مهم میباشند:

PID for Internet via satellite

Proxy settings for HTTP and FTP

Transponders parameters

Socks settings

این اطلاعات را یادداشت نمایید.

حال کار را شروع میکنیم.

ابتدا برنامه دریافت دیتا کارت DVB خود را که در پکیج آن موجود میباشد نصب کنید. مثلا برنامه VisionData برای کارت VisionPlus.

در قسمت تنظیمان برنامه فرکانسی که در سایت و در قسمت Transponders paramet

ers نوشته شده وارد نمایید و Apply را فشار دهید. حالا باید نشانگر برنامه از قرمز به سبز تغییر رنگ داده باشد. این بدان معنی است که فرکانس وارد شده صحیح و فعال است. در غیر این صورت حتما ارتباط کارت شما با دیش قطع است یا دیش به خوبی تنظیم نیست.

در قسمت تنظیمات برنامه PIDهایی که در سایت و در قسمت PID for Internet via satellite نوشته شده را وارد کنید. و سپس OK را فشار دهید. توجه داشته باشید که در حین استفاده از اینترنت ماهواره ای این برنامه باید باز و نشانگر آن فعال باشد.

حال برای ساختن VPN به قسمت Conections رفته و در آنجا برای ساختن یک کانشکن جدید مراحل زیر را طی کنید.

Create a new connection را انتخاب کنید و سپس به ترتیب گزینه های Connect to the network at my workplace و Virtual Private Network connection را انتخاب کنید. سپس برای این VPN یک نام انخاب کرده و در مرحله بعد کانکشنی که بوسیله آن به اینترنت DialUp متصل میشوید را انتخاب کنید.

در مرحله بعد باید آدرسی را که VPN باید از طریق آن LOgin کند را انتخاب کنید که این آدرس نیز در سایت سرویس دهنده موجود میباشد. برای مثال این آدرس برای
OpenSky این است: sdr.eutelsat.net

و در پایان Finish را انتخاب کنید.

مرحله آخر هم این است که برای استفاده از InternetExplorer به قسمت InernetOptins بروید.

در قسمت Conections پروکسی و پورتی که در سایت وجود معرفی شده را به همان صورت که توضیح داده است وارد کنید. توجه کنید کنید در در صورت استفاده از برنامه های جانبی مانند Opera یا DAP این پروکسی را باید به همین صورت وارد برنامه مورد نظر کنید. ولی برای استفاده از یاهو مسنجر این کار ضرورتی ندارد.

حالا میتوانید برای اتصال ابتدا از طریق کانکشن DialUp به اینترنت وصل شوید و سپس از طریق VPN به Sattelite لوگین کنید. در این صورت در کنار ساعت ویندوز شما 2 یا 3 مانیتور نمایش دهنده اتصال به اینترنت خواهید داشت. فقط توجه کنید که برنامه دیتای کارت حتما باز و سبز باشد.

.اول با Dial Up به اینترنت کانکت شوید وقتی کاملا کانکت شدید با vpn که ساختید کانکت شوید.
سپس یک فایل حجیم از اینترنت دانلود کنید ، مشاهده می کنید

که با سرعت 400 کیلو بیت الی 2 مگا بیت در ثانیه یعنی 50 الی 250 کیلو بایت در ثانیه از اینترنت دانلود می کنید که سرعت بالایی است. علاوه بر این سرعت بالا، اینترنت شما از این پس بدون فیلتر کلیه سایتهارابرای شما با سرعت بالا و بدون فیلتر باز خواهد

همه چیز در مورد دانلود آفلاین

دراینترنت ماهواره ای برنامه، موزیك، فیلم و هر فایلی كه برای دانلود انتخاب شده باشد را می‌توانید با سرعتی بین 2 تا 4 مگابیت در ثانیه(250 تا 500 كیلوبایت در ثانیه) دریافت كنید كه بسته به ماهواره و فركانس مورد‌استفاده می‌تواند متغیر باشد.
البته این سرعت به این معنی نیست كه تمام فایلهای در حال دانلود سرعت زیادی دارند بلكه سرعت دانلود فایلها بستگی به نوع اشتراك و سرعت دانلود یوزرهای دارای اشتراك دارد.
اگر مشخصات فایل در حال دانلود با تنظیماتی كه شما برای برنامه تعیین كرده‌اید مطابقت داشته باشد، برنامه آن فایل را دریافت خواهد كرد. به طور مثال اگر كاربر دارای اشتراك اینترنت ماهواره‌ای، در حال دانلود یك فایل MP3 باشد، وقتی آن فایل از طرف سرویس دهنده ارسال میشود اگر شما در تنظیمات برنامه‌ای كه برای دانلود آفلاین استفاده می‌كنید، فایلهای MP3 رو هم انتخاب كرده باشید و سایز فایل هم با شرایط انتخابی شما مطابقت داشته باشد، شما هم میتوانید آن فایل را دریافت كنید.
در اینترنت آفلاین، فایل را شما درخواست نمی‌دهید بلكه فایلهایی را كه دیگران درخواست داده‌اند و در حال دانلود هستند، شما هم دریافت می كنید.

مشهورترین این برنامه ها عبارتند از :

OpenSkyClient
SkyNet
Manna
File Grabber
…در OpenSky Client با آنکه انتخاب شما محدود به کمتر از 100 فایل در روز است اما این اختیار را دارید که دقیقا فایل مورد نظر را از لیست انتخاب کرده و آن را معرفی کنید تا در زمان مشخصی دانلود شود.(نصب و كار با این برنامه کمی دشوار است و برای تازه‌كارها پیشنهاد نمی‌شود(
در سه تای بعدی تقریبا اختیار در دست شما نیست و فقط می‌توانید پسوند فایل و حجم فایلهای مورد‌نظر را تعیین كنید تا در صورت دانلود توسط كاربران دارای اشتراك اینترنت ماهواره‌ای، برای شما هم دانلود شود.
در این حالت لازم است که فرکانس نرم‌افزار مربوط به دانلود آفلاین را روی یک فركانس که حاوی PIDهای دیتا باشد و همچنین قابلیت دانلود رایگان (همه فرکانسها ندارند) داشته باشد ، تنظیم كرد و با اجرای برنامه شروع به دانلود کرد.(در برنامه Skynet تمامی این تنظیمات در داخل برنامه وجود دارد(

در اینجا روش دانلود آفلاین با نرم‌افزار مستقل Skynet كه استفاده‌كننده زیادی هم دارد توضیح داد%8 می‌شود كه می‌توانید فایل آموزشی آن را كه بصورت Pdf توسط یكی از دوستان تهیه شده از لینك زیر دانلود كنید.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 مهر 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله خصوصي سازي چالشي براي عملکرد HSE سازمان تحت pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله خصوصي سازي چالشي براي عملکرد HSE سازمان تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله خصوصي سازي چالشي براي عملکرد HSE سازمان تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله خصوصي سازي چالشي براي عملکرد HSE سازمان تحت pdf :

سال انتشار: 1386

محل انتشار: دومین همایش ملی مهندسی ایمنی و مدیریت HSE

تعداد صفحات: 11

نویسنده(ها):

میرداود سیدی – کارشناس HSE شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران
اصغر صدیق زاده – مرکز پژوهشهای علوم و فنون هستهای سازمان انرژی اتمی
امین احمدپور – کارشناس استانداردهای شرکت پارس خودرو

چکیده:

خصوصیسازی یک نوع تغییر در سازمان است و هر تغییری همراه با یک سری فرصتها و تهدیدات است. برخی از این فرصتها تهدیدات متوجه موضوعات سلامت، ایمنی و محیط زیست HSE سازمان یعنی سلامت نیروی انسانی، ایمنی پرسنل و تأسیسات وحفاظت از محیط زیست می شود. بنابر این در فرایند خصوصی سازی همانند سایر تغییرات سازمانی، ابتدا بایستی تهدیدات خصوصی سازی بر عملکرد HSE سازمان شناسایی شده و تدابیر مناسبی برای جلوگیری از اثرات مخرب آنها اندیشیده شود و سپس از فرصتهای پیش آمده در راستای بهبود عملکرد HSE سازمان استفاده شود.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,