خريد بک لينک
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
فلنج
Barabas Ropa de hombre
مقالات من
تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله علل تخريب و فرسودگي سازه هاي بتوني تحت pdf دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله علل تخريب و فرسودگي سازه هاي بتوني تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله علل تخريب و فرسودگي سازه هاي بتوني تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله علل تخريب و فرسودگي سازه هاي بتوني تحت pdf :

علل تخریب و فرسودگی سازه های بتونی
علل مختلفی كه باعث فرسودگی و تخریب سازه های بتنی می شوند – علائم هشدار دهنده كه كار مرمت را الزامی می دارند.
1- علل فرسودگی و تخریب سازه های بتنی
(CAUSES OF DETERIORATIONS)
علل مختلفی كه باعث فرسودگی و تخریب سازه های بتنی می شود همراه با علائم هشدار دهنده دیگری كه كار تعمیرات را الزامی می دارند، در نخستین بخش از كتاب مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند:
1-1- نفوذ نمكها

(INGRESS OF SALTS)
نمكهای ته نشین شده كه حاصل تبخیر و یا جریان آبهای دارای املاح می باشند و همچنین نمكهایی كه توسط باد در خلل و فرج و تركها جمع می شوند، هنگام كریستالیزه شدن می توانند فشار مخربی به سازه ها وارد كنند كه این عمل علاوه بر تسریع و تشدید زنگ زدگی و خوردگی آرماتورها به واسطه وجود نمكهاست. تر وخشك شدن متناوب نیز می تواند تمركز نمكها را شدت بخشد زیرا آب دارای املاح، پس از تبخیر، املاح خود را به جا می گذارد.
1-2- اشتباهات طراحی

(SPECIFICATION ERRORS)
به كارگیری استانداردهای نامناسب و مشخصات فنی غلط در رابطه با انتخاب مواد، روشهای اجرایی و عملكرد خود سازه، می تواند به خرابی بتن منجر شود. به عنوان مثال استفاده از استانداردهای اروپایی و آمریكایی جهت اجرای پروژه هایی در مناطق خلیج فارس، جایی كه آب و هوا و مواد و مصالح ساختمانی و مهارت افراد متفاوت با همه این عوامل در شمال اروپا و آمریكاست، باعث می شود تا دوام و پایایی سازه های بتنی در مناطق یاد شده كاهش یافته و در بهره برداری از سازه نیز با مسائل بسیار جدی مواجه گردیم.
1-3- اشتباهات اجرایی
(CON STRUCTION ERRORS)

كم كاریها، اشتباهات و نقصهایی كه به هنگام اجرای پروژه ها رخ می دهد، ممكن است باعث گردد تا آسیبهایی چون پدیدهء لانه زنبوری، حفره های آب انداختگی، جداشدگی، تركهای جمع شدگی، فضاهای خالی اضافی یا بتن آلوده شده، به وجود آید كه همگی آنها به مشكلات جدی می انجامند.
این گونه نقصها و اشكالات را می توان زاییدهء كارآئی، درجهء فشردگی، سیستم عمل آوری، آب مخلوط آلوده، سنگدانه های آلوده و استفاده غلط از افزودنیها به صورت فردی و یا گروهی دانست.
1-4- حملات كلریدی

(CHLORIDE ATTACK)
وجود كلرید آزاد در بتن می تواند به لایهء حفاظتی غیر فعالی كه در اطراف آرماتورها قرار دارد، آسیب وارد نموده و آن را از بین ببرد.
خوردگی كلریدی آرماتورهایی كه درون بتن قرار دارند، یك عمل الكتروشیمیایی است كه بنا به خاصیتش، جهت انجام این فرآیند، غلظت مورد نیاز یون كلرید، نواحی آندی و كاتدی، وجود الكترولیت و رسیدن اكسیژن به مناطق كاتدی در سل (CELL)خوردگی را فراهم می كند.

گفته می شود كه خوردگی كلریدی وقتی حاصل می شود كه مقدار كلرید موجود در بتن بیش از 6/0 كیلوگرم در هر متر مكعب بتن باشد. ولی این مقدار به كیفیت بتن نیز بستگی دارد.
خوردگی آبله رویی حاصل از كلرید می تواند موضعی و عمیق باشد كه این عمل در صورت وجود یك سطح بسیار كوچك آندی و یك سطح بسیار وسیع كاتدی به وقوع می پیوندد كه خوردگی آن نیز با شدت بسیار صورت می گیرد. از جمله مشخصات (FEATURES ) خوردگی كلریدی، می توان موارد زیر را نام برد:
(الف) هنگامی كه كلرید در مراحل میانی تركیبات (عمل و عكس العمل) شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته ولی در انتها كلرید مصرف نشده باشد.
(ب) هنگامی كه تشكیل همزمان اسید هیدروكلریك، درجه PH مناطق خورده شده را پایین بیاورد. وجود كلریدها هم می تواند به علت استفاده از افزودنیهای كلرید باشد و هم می تواند ناشی از نفوذیابی كلرید از هوای اطراف باشد.

فرض بر این است كه مقدار نفوذ یونهای كلریدی تابعیت از قانون نفوذ FICK دارد. ولی علاوه بر انتشار (DIFFUSION) به نفوذ (PENETRATION) كلرید احتمال دارد به خاطر مكش موئینه (CAPILLARY SUCTION) نیز انجام پذیرد.
1-5- حملات سولفاتی
(SULPHATE ATTACK)
محلول نمكهای سولفاتی از قبیل سولفاتهای سدیم و منیزیم به دو طریق می توانند بتن را مورد حمله و تخریب قرار دهند. در طریق اول یون سولفات ممكن است آلومینات سیمان را مورد حمله قرار داده و ضمن تركیب، نمكهای دوتایی از قبیل:THAUMASITE و ETTRINGITEتولید نماید كه در آب محلول می باشند. وجود این گونه نمكها در حضور هیدروكسید كلسیم، طبیعت كلوئیدی(COLLOIDAL) داشته كه می تواند منبسط شده و با ازدیاد حجم، تخریب بتن را باعث گردد. طریق دومی كه محلولهای سولفاتی قادر به آسیب رسانی به بتن هستند عبارتست از: تبدیل هیدروكسید كلسیم به نمكهای محلول در آب مانند گچ (GYPSUM) و میرابلیت MIRABILITE كه باعث تجزیه و نرم شدن سطوح بتن می شود و عمل LEACHING یا خلل و فرج دار شدن بتن به واسطه یك مایع حلال، به وقوع می پیوند.
1-6- حریق
(FIRE)

سه عامل اصلی وجود دارد كه می توانند مقاومت بتن را در مقابل حرارت بالا تعیین كنند. این عوامل عبارتند از:
(الف) توانایی بتن در مقابله با گرما و همچنین عمل آب بندی، بدون اینكه ترك، ریختگی و نزول مقاومت حاصل گردد.
(ب) رسانایی بتن (CONDUCTIVITY)

(ج) ظرفیت گرمایی بتن(HEAT CAPACITY)
باید توجه داشت دو مكانیزم كاملاً متضاد انبساط (EXPANSION) و جمع شدگی مسؤول خرابی بتن در مقابل حرارت می باشند. در حالی كه سیمان خالص به محض قرار گرفتن در مجاورت حرارتهای بالا، انبساط حجم پیدا می كند، بتن در همین شرایط یعنی در معرض حرارتهای (دمای) بالا، تمایل به جمع شدگی و انقباض نشان می دهد. چون حرارت باعث از دست دادن آب بتن می گردد، نهایتاً اینكه مقدار انقباض در نتیجه عمل خشك شدن از مقدار انبساط فراتر رفته و باعث می شود جمع شدگی حاصل شود و به دنبال آن ترك خوردگی و ریختگی بتن به وجود می آید .به علاوه در درجه حرارت 400 درجه سانتی گراد، هیدروكسید كلسیم آزاد بتن كه در سیمان پر تلند هیدراته شده موجود است، آب خود را از دست داده و تشكیل اكسید كلسیم می دهد. سپس خنك شدن مجدد و در معرض رطوبت قرار گرفتن باعث می شود، تا از نو عمل هیدراته شدن حاصل شود كه این عمل به علت انبساط حجمی موجب بروز تنشهای مخرب می گردد. هچنین انبساط و انقباض نا هماهنگ و متمایز (DIFFERENTIAL EXPANSION AND CONTRACTION)مواد تشكیل دهنده بتن مسلح مانند آرماتور، شن، ماسه و ; می توانند در ازدیاد تنشهای تخریبی نقش مؤثری داشته باشند.
1-7- عمل یخ زدگی
(FROST ACTION)
برای بتنهای خیس، عمل یخ زدگی یك عامل تخریب می باشد، چون آب به هنگام یخ زدن ازدیاد حجم پیدا كرده و باعث تولید تنشهای مخرب درونی شده و لذا بتن ترك می خورد. تركها و درزهائیی كه نتیجه یخ زدگی و ذوب متناوب می باشند، باعث می گردند سطح بتن به صورت پولكی درآمده و بر اثر فرسایش، خرابی عمق بیشتری یابد بنابراین عمل یخ ز دگی بتن و میزان تخریب حاصله، بستگی به درجه تخلخل و نفوذپذیری بتن دارد كه این موضوع علاوه بر تأثیر تركها و درزهاست.
1-8- نمكهای ذوب یخ
(DE-ICING SALTS)

اگر برای ذوب نمودن یخ بتن، از نمكهای ذوب یخ استفاده شود، علاوه بر خرابیهای حاصله از یخ زدگی، ممكن است همین نمكها نیز باعث خرابی سطحی بتن گردند. چون باور آن است كه خرابیهای حاصل از نمكهای ذوب یخ، در نتیجه یك عمل فیزیكی به وقوع می پیوندد، غلظت نمكها، موجود بودن آبی كه قابلیت یخ زدگی داشته باشد و در كل فشارهای هیدرولیكی و غشایی (OSMOTIC) نقش بسیار مهمی در دامنه و وسعت خرابیها ایفا می كنند.
1-9- عكس العمل قلیایی سنگدانه ها
(ALKALI-AGGREGATE REACTION)

در این قسمت می توان از واكنشهای “قلیایی- سیلیكا” و “قلیایی- كربناتها” نام برد.
عكس العمل قلیایی – سیلیكا(ALKALI-SILICA) عبارتست از: ژلی كه از عكس العمل بین هیدروكسید پتاسیم و سیلیكای واكنش پذیر موجود در سنگدانه حاصل می شود. بر اثر جذب آب، این ژل انبساط پیدا كرده و با ایجاد تنشهایی منجر به تشكیل تركهای درونی در بتن می شود. واكنش قلیایی –كربنات، بین قلیاهای موجود در سیمان و گروه مشخصی از سنگهای آهكی (DOLOMITIC) كه در شرایط مرطوب قرار می گیرند، به وقوع می پیوندد. در اینجا نیز انبساط حاصله باعث می شود تا تركهایی ایجاد شود یا در مقاطع باریك خمیدگیهایی به وجود آید.
1-10- كربناسیون

(CARBONATION)
گاه لایه حفاظتی كه در مجاورت آرماتور داخل بتن موجود است، در صورت كاهش PH بتن اطراف، به كلی آسیب دیده و از بین می رود. بنابراین نفوذ دی اكسید كربن از هوا، عكس العملی را با بتن آلكالین ایجاد می نماید كه حاصل آن كربنات خواهد بود و در نتیجه درجه PH بتن كاهش می یابد. همچنان كه این عمل از سطح بتن شروع شده و به داخل بتن پیشروی می نماید؛ آرماتور بتن تحت تأثیر این عمل دچار خوردگی می گردد. علاوه بر خوردگی، دی اكسید كربن و بعضی اسیدهای موجود در آب دریا می توانند هیدروكسید كلسیم را در خود حل كرده و باعث فرسایش سطح بتن گردند.
1-11- علل دیگر
(OTHER CAUSES)

علل بسیار دیگری نیز باعث آسیب دیدگی و خرابی بتن می شوند كه در سالهای اخیر شناسایی شده اند. بعضی از این عوامل دارای مشخصات خاصی بوده و كاربرد بسیار موضعی دارند. مانند تأثیر مخرب چربیها بر كف بتن كشتارگاهها، مواد اولیه در كارخانه ها و كارگاههای تولیدی، آسیب حاصله از عوارض مخرب فاضلابها و مورد استفاده قرار دادن سازه هایی كه برای منظورها و مقاصد دیگری ساخته شده باشند، نه آنچه كه مورد بهره برداری است. مانند تبدیل ساختمان معمولی به سردخانه، محل شستشو، انباری، آشپزخانه، كتابخانه و غیره. با این همه اكثر آنها را می توان در گروههای ذیل طبقه بندی نمود:
(الف) ضربات و بارههای وارده (ناگهانی و غیره) در صورتی كه موقع طراحی سازه برای این گونه بارگذاریها پیش بینیهای لازم صورت نگرفته باشد.
(ب) اثرات جوی و محیطی

(پ) اثرات نامطلوب مواد شیمیایی مخرب
تحلیل سازه اى ساختمان هاى آسیب دیده زلزله بم
زلزله یكى ازمخرب ترین نیروهاى طبیعت است که در قرن گذشته جان میلیون ها نغر از مرد م جهان را گرفته و خرابیهاى زیادى به بار آورده است . در سالیان گذشته این پدیده ویرانگر در کشور ما نیز خسارت جانى و مالى و همحنین تاثیرات منفى اجتماعى و اقتصادى بسیارى را به جا گذاشته است . بنابراین در این مقاله سعى شده است با مشخص نمودن جزییات کامل عوامل تخریب سازه هاى اسكلت فلزى ، بتن آرمه و همچنین بنایى به همراه تصاویر مربوط به آن ها کاهش تلفات زلزله در مناطق زلزله خیز کشور را به دنبال داشته باشد.

با نگاهى به نتایج به دست آمده از تحلیل سازه اى ساختمان هاى آسیب دیده ى زلزله بم به راحتى مى توان دریافت كه ضعف هاى اجرایى و عدم نظارت دقیق بر مهندسین ناظر عامل اصلى این صدمات جبران ناپذیر شده است .
بنابراین در این مقاله سعى بر آن است تا نمونه هایى از این ضعف ها به همراه تصاویر مربوط به آن ها نشان داده شود تا نگرش هایى جدى بر این قوانین موجود در این امر مهم و حیاتى انجام شود.
1) ساختمانهای اسکلت فلزی :
به طور كلى عواملى كه باعث تخریب سازه هاى فولادى بم گردیده است را مى توان در عوامل زیر خلاصه كرد:
1-1) كف ستون ها :
الف) ابعاد نامناسب كف ستون ها ، سخت كننده ها و جوشكارى آن ها
ب) سطح مقطع كم میل مهارها به خصوص در كف ستون هایى كه بادبندها به آنها منتهى مى شود

ج) استقرار نامناسب ستون بركف ستون
1-2) تیرها ، ستون ها و اتصال تیر به ستون
الف) اتصالات نامناسب تیر به ستون و كیفیت بد جوشكارى آن ها
ب) در اتصالات مفصلى ابعاد نامناسب اجزاى اتصال ، سخت كننده ها و جوشها
ج) در اتصالات گیردار عدم اجراى سخت كننده هاى جان ستون و تامین طول و بعد جوش كافى براى ورق هاى فوقانی و تحتانی
د) اتصالات نامناسب تیرهایى كه داخل سقف صلب قرار نمى گیرند ولى نیروى محورى زیادى براى انتقال بار به سیستم هاى مهاربندى متحمل مى گردند
ه) انتخاب نامناسب ابعاد و فاصله بست ها در ستون ها و كیفیت بد جوشكارى آن ها
و) تقویت هاى برشى و خمشى نامناسب در تیرهاى لانه زنبورى
1-3) بادبندها :
الف) انتخاب مهاربندى هاى لاغر به طوریكه توان كافى براى تحمل سهم نیروى فشارى خود را نداشته باشند
ب) جهت قرارگیرى نامناسب مهاربندها
ج) عدم وجود ورق هاى بست در مهاربندى هاى زوج و یا فاصله زیاد بست ها با همدیگر
د) نقص در وصله اعضای مهاربندى به طوری كه تولید خمش در ستون ها بنماید

ه) انتخاب موقعیت نامناسب براى استقرار بادبندها
و) انتخاب ابعاد نامناسب براى ورق اتصال چه در گوشه و چه در اتصال میانى
ز) ابعاد ناكافى ورق اتصال به جهت انتقال تنش به سایر اجزاى سازه
ح) ابعاد ورق اتصال به جهت انتقال تنش از بادبند به ورق و تامین طول جوش كافى در محل اتصال مهاربند به ورق
ت) ابعاد ورق اتصال به جهت انتقال تنش ورق به تیر یا ستون
م) محل نامناسب اتصال ورق اتصال با تیر و ستون به طوریكه باعث پارگى ستون شده است
1-4) انتخاب سیستم نامناسب باربر قایم جهت پوشش سقف ها .

1-5) انتخاب سقف هاى با صلبیت ناكافى براى قاب هاى بادبندى شده .
1-6) انتخاب قاب بندى نامناسب براى باربرى جانبى .
1-7) انتخاب سیستم نامناسب مهاربندى به طوریكه از پایدارى كافى برخوردار نباشد .
1-8) منظور نكردن عملكرد سه بعدى سازه در سازه هاى نامنظم در ارتفاع و در پلان .

1-9) عدم تحلیل عملكرد سقف هایى با بازشدگى زیاد .
1-10) استفاده از پركننده هاى میانقابى با مقاومت ناكافى و اجراى نامناسب آن ها بطوریكه درگیرى كافى به قاب ها نداشته و ایجاد ضربه هایى در سازه بنما ید .
1-11) عدم بكارگیرى درز انقطاع .
1-12) استفاده مشترك از ستون هاى همجوار .
1-13) اجراى نامناسب دیوارهاى نما و دیوارهاى پیرامونی .

عکسهای تشریحی از عوامل تخریب در زلزله بم:


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله بررسي متون تاريخي، جغرافيايي و سفرنامه ها در باب بناي تاريخي معبد آناهيتادر كنگاور تحت pdf دارای 123 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسي متون تاريخي، جغرافيايي و سفرنامه ها در باب بناي تاريخي معبد آناهيتادر كنگاور تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بررسي متون تاريخي، جغرافيايي و سفرنامه ها در باب بناي تاريخي معبد آناهيتادر كنگاور تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسي متون تاريخي، جغرافيايي و سفرنامه ها در باب بناي تاريخي معبد آناهيتادر كنگاور تحت pdf :

مقصود از تهیه ‌این مقاله به دست دادن گزارشی از نظرات گوناگون و متفاوت باستان‌شناسان در زمینه بنای تاریخی كنگاور است كه برخی نظرات در پاره‌ای از موارد به سبب بعد نگرش و نوع تحلیل نسبت به سایر نظرات حیرت‌آور است. حیرت آور از حیث اینكه هنوز بخش عمده‌ای از اطلاعات و مدارك و اسناد در زمینه ‌این اثر تاریخی در پرده‌ای از ابهام قرار دارد و باستان‌شناسان و صاحب نظران هر كدام به استناد دلایلی محدود به تجزیه و تحلیل این اثر تاریخی پرداخته‌اند، كه بدون گمان راه و رسم تحقیقات علمی همه جانبه ‌اینگونه نبوده است هر چند راه اظهار نظرات علمی همواره باید مفتوح باشد ولی فتح باب این اظهار نظرها محدود به میزان اطلاعات و پژوهش‌های انجام گرفته است كه باید در همان محدوده گزارش شوند

و از اظهارنظرهای قطعی و عجولانه پرهیز داشت. در این گزارش‌ها به وضوح با این مشكلات مواجه هستیم و نویسندگان و كارشناسان با اطلاعات نظرات صریح خود را تحریر نموده‌اند و به همان دلایل و شواهد خود نیز اكتفا كرده‌اند كه‌اینك در صدد نقد آنها نیستیم همین بس كه خواننده وقتی با نظرات گوناگون این باستان شناسان مواجه می‌شود، در می‌یابد كه هنوز در زمینه اثر تاریخی كنگاور اظهارنظر قطعی منوط به پژوهش‌های آتی است و نیاز به بررسی همه جانبه كلیه اسناد و مدارك داشته كه در طی سال‌ها تحقیق و پژوهش و كاوش و مرمت اثر به دست خواهد آمد. اینك دیدگاه‌های باستان‌شناسان خارجی و ایرانی را در خصوص این بنای تاریخی گزارش نموده، باشد در ضمن این گزارش‌ها به نتایج روشنی دست پیدا كنیم :

 

]1[ پروفسور ارنست هرتسفلد (سال 1934 میلادی- 1313 شمسی)
هرتسفلد در «تاریخ باستانی ایران بر بنیاد باستان‌شناسی» اینگونـه در باب بنـای تاریخی كنگاور اظهارنظر می‌كند :
«- مقاله دوم : (عصر یونانی) ; در آثار ادبی نیز مآخذی درباره ابنیه «استخر» و «خورهه» در دست نیست، ولی در باب «كنگاور» در كتاب «جغرافیای ایران» تألیف «ایزیدروس چركسی» (Isidoros of charax) در سال اول قبل از میلاد، نام برده شده است.

این كتاب را مؤلف به فرمان «اوگستوس (Augustus) قیصر روم برای «كایوس قیصر» (Caius Caesar) تألیف كرده است كه قیصر در آن موقع خود را حاضر می‌كرده كه حمله «اسكندر» را در مشرق تجدید كند. در كتاب «مواضع پارت» (تأسیسات پارتی Statios parthicae كتاب جغرافی لاتینی) كه اشاره به كتاب جغرافیایی ندارد، از شاهراه بزرگ، مابین »فرات» تا سرحد‍ّ «هندوستان» از «كنگاور» نام برده و می‌گوید : در آنجا معبد مشهوری است كه برای خدای «آرتمیس» (Artemis- خدای مادینه یونان) یعنی «آناهیتا» كه در آن زمان یعنی 200 سال قبل از تاریخ كتاب بنا شده است.

تجزیه و تحلیل معماری به صورتی عجیب از اشكال سرستون‌های سبك عصر «دوری» (Doric) با مهره های سبك «كورینت» جزئیات آن معبد را نشان می‌دهد. در «شام» نیز ابنیه و آثار متعدد موجود است. كه سبك یونانی اخیر (هلینیزم) در آن زمان با صورت‌‌های دیگر از امتزاج معماری هر دو سبك اندك اندك جانشین سبك كلاسیك یونانی باستانی شده است، نمایان می‌كند. نفوذ آن سبك در آثاری در زمان ابتدای امپراطوری روم به وقوع پیوسته و از آن پس اسلوب‌های معماری بر روی اصول ثابته «ویتروویوس» مقرر گردیده است.

[2] لوئی واندنبرگ
واندنبرگ در كتاب »باستان‌شناسی ایران» می‌نویسد : «كنگاور كه «ایذیدور از اهل خاراكس (Isidoro de charax) قرن اول پیش از میلاد، در كتاب تاریخ اشكانیان (Marsiones parthicae)، آن را «كنكوبار» (Concobar) نامیده، دارای آثاری از زمان سلوكی‌ها می‌باشد كه در حدود 200 سال پیش از میلاد ساخته شده. از معبدی كه برای الهه آناهیت در این محل ساخته شده بود، بیش از چند ستون باقی نمانده كه برای ساختمان خانه‌های شهر بكار برده شده است- ساقه ‌این ستون‌های صاف بوده و سرستون آنها از نوع سرستون دوری (Dorique) می‌باشد كه روی آن یك «بالش كرنتی» قرار داده‌اند.»

نتایج گزارش واندنبرگ :
1 گزارش ایذیدور در قرن اول پیش از میلاد (خط بطلان برساسانی بودن).
2 زمان ساخت : 200 سال پیش از میلاد (گذشت زمان تا دوره خاراكسی به همین مقدار برای بنا ضرورت دارد).
3 متعلق به دوره سلوكیان (نه پارتیان)- اواخر دوره سلوكیان.
4 هدف از بنا : برای پرستش الهه آناهیت.
5 سبك معماری : براساس سرستون‌ها دوریك و به تبع یونانیان بوده است.

[3] كلمان هوار
كلمان هوار درباره اثر تاریخی كنگاور می‌گوید: «- فصل سوم= هنر در عصر اشكانیان :
– از اشكانیان چیزی مگر سكه‌هائی و چند اثر معماری باقی نمانده است. ویرانه‌هائی كه می‌توان به دوره اشكانیان منتسب دانست محدود به پنج بنا است: 1- معبد كنگاور. 2- عمارت الحضرا (هاترا). 3- بنای كوچك فراش آباد. 4- گور دخمه‌ای دروركه. 5- و كاخ بابل. و بقایای كاخ شوش را كه بر ویرانه‌های تالار بار اردشیر با حافظه بنا گردیده بود می‌توان بر آنها افزود.
كنگاور: در كنگاور كه در عصر باستان كنكوبار (Concobar) نام داشت باز مانده‌های پرستشگاهی یافت شده است كه در سبك آرایش شباهت زیادی با معابد یونانیان دارد.

این بنا از یك تالار مركزی و حیاط پهناوری ساخته شده و بدلی از سبك معماری یونانی است. ایذیدور خاراكسی می‌گوید : كه بنای كنگاور و پرستشگاه آرتمیس بود. در اكباتان یا همدان كنونی معبدی از جهت پرستش آناهیتا قرار داشته كه تا دوره برخورد ایرانیان با رومیان هنوز مردم برای این ایزد بانو قربانی می‌كردند. ستون‌های معبد همدان تقلید ناشیانه‌ای از معماری سبك دوریك و خود بنا آمیخته‌ای از اسالیب گوناگون را نشان می‌دهد.»

 

[4] گریشمن
در فصل چهارم (دوره سلوكیان= غرب ضد شرق و عكس‌العمل شرق) راجع به شهرسازی سلوكیان می‌نویسد: «سلوكیان كمتر از نه شهر در ساحل خلیج فارس بنا نكرده‌اند و از آن جمله است انطاكیه در پارس بوشهر امروزه- كه جانشین شهر كهن ایلامی گردید.

– نواحی حاصلخیز نیز دقت آنان را به خود جلب كرد، مخصوصاً«مثلثی كه بین‌ كرمانشاه و همدان و بروجرد واقع است، و از زمین های كاملاً مشروب به كار می‌رود. (شهری) در دشت كرمانشاه، كه سربازان اسكندر آن را با نساء (نیسا) – مسقطه الرأس دیونیسوس- یكی دانسته‌اند. در دینور و كنگاور مؤسسات یونانی بنا شد، هگمتانه (همدان) مجدداً تعمیر گردید. در بخش جنوبی‌تر، لائودیسه- نهاوند امروزین- ساخته شد. شهری دیگر در كرهه (نزدیك اراك) بنا گردید. رگای (ری) قدیم، كه اكنون در حومه تهران است به نام اروپوس (Europos) خوانده شد. در پارت شهری به نام نسا- الكساندر پولیس بنا شد كه پیش از شهر صد دروازه (هكاتوم پیلس) كه آن هم شهری یونانی بود و به علت آن كه بیش از چهار دروازه داشته بدین نام موسوم گردیده بود، یكی از نخستین پایتخت های پارتیان گردید.

– گریشمن همچنین در باب اوضاع اقتصادی معابد گزارش می‌دهد : «همه زمین‌ها، به حكم فتوحات متعلق به شاه بود. معابد نیز دارای زمین‌هایی بودند، و هر چند ما اطلاعی از املاك آنها در ایران نداریم. از پیش باید قبول كنیم كه معابد مهمی مانند معابد هگمتانه (همدان)، كنگاور یا نهاوند می‌بایست دارای متصرفاتی بزرگ با دهكد‌ه‌هایی باشند كه رعایا و شاید بردگان، برای تغذیه آن همه روحانیان مرد و زن، مغنیان و مغنیات، مطربان، غلامان و خدمتگزاران، به كشت و زرع مشغول باشند. معابد ثروت‌های بسیاری داشتند. و شاهان سلوكی مانند آنتیوخوس سوم یا آنتیوخوس چهارم، هنگامی كه دچار مشكلات مادی می‌شدند، از غارت آنها به عنوان این كه به حكم سلطنت همه‌ این ثروت‌ها متعلق به شاه است خودداری نمی‌كردند.

در امكنه‌ای كه معابد ربه النوع آناهیته (ناهید) نانایا (Nanaia) وجود داشت، شاه به منزله، زاوش (Zeus) و شوهر ربه النوع به شمار می‌رفت و از او طلب جهیز می‌كرد.
گریشمن در مورد معبد كنگاور و سایر معابد دوره سلوكی می‌گوید : «این معابد به موازات معابدی كه به سبك و طرح یونانی در همان عهد (سلوكیان) در ماد، كنگاور، كُُرهه و نهاوند بنا شده بود، قد برافراشته شاهد استقامت و پایداری فرهنگ ایرانی بودند.
گریشمن هنر دوره، سلوكی را به سه دسته تقسیم كرده بود و اینگونه توضیح می‌دهد:
«;

1 هنر ایرانی به معنای اخص : دسته اول به وسیله معماری معبد نورآباد معرفی می‌شود كه چنانكه گفتیم تقلیدی است از معابد هخامنشی پاسارگاد و نقش رستم.
2 هنر یونانی- ایرانی : جز بقایای سه بنائی كه لااقل دو تای آنها معبد بوده‌اند، چیز دیگر را به دسته دوم نمی‌توان اسناد داد. در استخر، خرابه‌های ساختمانی مهم كه هویت آنها معلوم نشده، كشف گردیده كه تقلیدی است از سرستون كرنتی (Corinthien) بدون تخته روی سرستون، و این امر حاكی از رابطه ستون ایرانی با سرستون یونانی است.
– در معبد كنگاور پرستشگاهی با طرح غربی ساخته شده و تصور می‌رود در حدود 200 قبل از میلاد بنا شده باشد در ساختمان اصلی استعمال قطعات سنگی سطحه تخت جمشید تقلید شده، اما ستون‌های آنها دارای سرستون دوری (Dorique) است كه بر فراز آنها تخته های كرنتی (Corinthien) قرار گرفته است.
3 هنر هلنی. »

 

[5] ایدت پرادا
پرادا در «هنر ایران باستان» راجع به بنای تاریخی كنگاور نوشته است: «در كنگاور نزدیك كرمانشاه، بقایای یك بنای عظیم با مصالح «سنگ‌های بزرگ چهارگوشه» و ساختمان ستون داری بر بالای آن، بر اساس اختلاف‌های مفروض با شیوه‌های ساختمانی پارتی، به وسیله هرتسفلد به دوران سلوكی نسبت داده شده است. به هر حال، این اختلاف‌ها در هیچ بنای مسلم پارتی در ایران شناخته نشده‌اند.

از معبدی كه آنتیوكوس سوم برای پرستش همسر خود لئودیكا فرمان بنای آن را داده بود هیچ اثری بر جا نمانده است.
– احتمال می‌رود بناهای سلوكی (سنت معماری) یونانی را در بكار بردن سنگ خوب، مصالح به خوبی تراشیده شده، و ستون‌های مرمر یا سنگ آهكی دنبال كرده باشند و در نتیجه مطمئناً همه آنها به وسیله كشاورزان محلی كه در بیشتر قسمت‌های خاور نزدیك برای سنگ‌های تراشیده حریص هستند از بین رفته است. »

[6] آندره گُدار
گدار در مقاله «صنایع زمان سلوكی و اشكانی»، بنای كنگاور را اشكانی دانسته وگوید : «آثار ابنیه زمان سلوكی و پارت در روی فلات ایران بسیار كمیاب است; در «خورهه» دو ستون از معبدی از زمان سلوكی باقیست. در كنگاور آثار كمی از معبدی از زمان اشكانی برپاست; »

[7] مالكوم كالج
مالكوم كالج صاحب كتاب «پارتیان» در این باره می‌نویسد : «; اما معماری دینی شاهنشاهی به تعداد رسوم و آیین آن پر تنوع نبود. در این بخش نشان ابتكار در دو سده اول حكومت پارتی كمتر به چشم می‌خورد. سنت‌های كهن همچنان چنگ انداخته و از نفوذ خویش نمی‌كاستند.

در 170 ق.م پرستشگاه انو- انتوم در اوروك به شیوه كهن بابلی ساخته شده. سنت یونانی موجب پدید آمدن میخ‌های بسیار بزرگ (اگر چه از طریق اصلی انحراف جسته بودند). در خورهه و كنگاور در مغرب ایران گردید. در اینجا یك حیاط بزرگ چهارگوش با دیوار بلند كه در كنار آن ستون‌ها قرار داشتند و در وسط معبدی به سبك یونانی با ردیف ستون و در مدخل آن ستون بر پا داشته بودند وجود دارد. انحرافی كه معماران در شكل‌های یونانی در ساختن این مكان‌های مقدس پدید آورده‌اند مایع خنده میان باستان‌شناسان آثار یونان و روم شده است. در خورهه معماران ستون‌های شگفت بلند سنگی را برآورده‌اند كه پایه آنها به سبك شرقی و بسیار برآمده است با تنه یك میزان از سر و ته. بی تناسبی در نسبت‌های قطر پایه و بلندی ستون به 1:11 است. سر ستون‌ها از نوع (بومی شبه یونی) هستند. یعنی گونه‌ای از سرستون آسیایی كه مدت‌ها پیش از آنكه سرستون ایونی خاص خود را ابداع كنند در آسیا رایج بود.

ایذیدور خاراكسی پرستشگاه كنگاور (Concobar) را به الهه آرتمیس یا به اصطلاح ایرانی آناهیتا نسبت داده است. حجاری آن سنت هخامنشی را نمودار می‌سازد. شكل معماری آن مشتمل است بر ستون‌های دوریك كه بر فراز آن قسمت هموار سر ستون كورنتی بر پایه‌های ایونی قرار دارد.
شكل‌های كهن هنر یونانی چنان دگرگون شده‌اند كه به دشواری می‌توان با مقایسه تاریخ آن را تعیین كرد. اما گویا به دو سده اخیر پیش از میلاد مربوط می‌شود. عجیب آنكه معماری كنگاور گونه‌ای ظرافت در بر دارد. »

 

[8] ولادیمیر گریگورویچ لوكونین (رئیس بخش سكه‌های ساسانی موزه آرمیتاژ لنینگراد)
لوكونین كه از بنای تاریخی كنگاور نیز دیدار كرده حاصل بازدید و مطالعات خود را طی مقاله‌ای اینگونه گزارش می‌كند : «عبادتگاه آناهیتا در كنگاور یكی از مشهورترین آثار باستانی ایران است كه در جاده تاریخی بین همدان و كرمانشاه قرار دارد.

یادآوری درباره‌این معبد به كرات در منابع گوناگون ذكر شده است. در ابتدا ویرانه‌های معبد را به‌طور مفصل الف. فلاندن و پ. كست شرح داده بودند، طرح بازسازی معبد به شرح زیرین توسط آنها پیشنهاد شده بود : سكویی به ابعاد 200 * 230 متر از بلوك‌های سنگی انباشته گردیده و از چهار طرف تزئین و در ستون‌های سه ردیفه طوری ساخته شده كه تشكیل زاویه قائمه داده‌اند. روی هم رفته 144 ستون در یك ردیف و 432 ستون در سه ردیف.
در مركز كاخ، عبادتگاه به شكل مستطیل قرار گرفته كه در بین ستون‌ها محصور شده است ( 11 ستون به سمت طول مستطیل و 6 ستون به سمت عرض مستطیل) در ورودی با دو ستون محافظت می‌شود.

پیشنهاد فلاندن و كست در بازسازی معبد بیش از همه معابد یونان قدیم، پالمیرا را به خاطر می‌آورد. قبل از اجرای حفریات گسترده باستان‌شناسی در این اثر تاریخی بیشترین بحث‌ها درباره آن جریان بود. هرتسفلد ایجاد قطعی این معبد را مربوط به دوره سلوكی‌ها دانسته و تاریخ آن را حدود قرن سوم قبل از میلاد تاریخ گذاری كرده است.
ر. گیرشمن نیز همین عقیده را داشته است و معبد را به 200 سال قبل از میلاد نسبت می‌دهد. برای كلیه، دانشمندانی كه در این اواخر درباره معبد كنگاور مقالاتی نوشته‌اند چنین به نظر می رسد كه در ساختمان آن به طور یقین نه تنها مهارت‌های یونانی بلكه مهارت‌های معماران ایرانی نیز بكار رفته است. برخی از ویژگی‌های این تركیب و بیش از همه تركیب سكو (پلاتفرم) شبیه نمونه‌های دوران هخامنشیان است.

حفریات در كنگاور در سال 1967 آغاز گردیده و تاكنون ادامه داشته و توسط گروه بزرگی از معماران ایرانی به سرپرستی آقای كامبخش فرد اجرا شده است.
اخیراً مركز پژوهش‌های ملی باستان‌شناسی و تاریخ تمدن ایران حفریات را پشتیبانی مالی و هدایت می‌نماید. همزمان با پژوهش‌های باستان‌شناسی معبد، تعمیر اشیای مستظرفه نیز انجام می‌گیرد.

من در پائیز سال 1973 به دعوت آقای دكتر كامبخش فرد از كنگاور بازدید نموده و چند روزی با مدارك حفاری آشنا گردیده (بیشتر آنها هنوز به طور كامل منتشر نشده‌اند) و خود معبد را نیز از نزدیك مشاهده نمودم، دكتر كامبخش فرد علاوه بر چندین نشریه قبلی در رابطه با نتایج حفریات سال‌های 73-1972 عكس‌های جالب و كتیبه‌هائی كه در بلوك‌های پلاتفرم منقوش بوده در اختیار من قرار داد.

در حال حاضر روی پله كنگاور، باستان‌شناسان طبقاتی كشف كرده‌اند كه مربوط به دوران اسلام بوده (قرن 7، 8، 9 میلادی) و مربوط به دوران عباسیان می‌باشد و زیر آنها قشری وجود دارد كه مربوط به اواخر دوران ساسانیان می‌باشد و نیز چندین محوطه و اتاق سرامیك و سكه‌های قرن اول تا سوم بعد از میلاد كشف گردیده است. زیر دیوار شرقی پلاتفرم قبرهای كوچكی (مدفون شده در خم‌ها) و چندین دفینه مربوط به دوران اواخر ساسانیان پیدا شده‌اند. روی ایوانی كه ارتفاع آن به سمت شمال زیاد می‌شود (ارتفاع صفر تا 32 متر) در حال حاضر حمام قرن چهارم هجری و اواخر دوره ساسانیان حفر می‌شود. تا كار حفاری پایان نپذیرد مشكل است درباره تمام خصوصیات معماری و همچنین زمان تأسیس این بنای یادبود پیچیده قضاوت كرد.

در حال حاضر هم در حفریات و هم در چاه‌های اكتشافی موادی قدیمی تر از قرن اول بعد از میلاد به دست نیامده است، ولی تعمیر پلاتفرم هم اكنون نتیجه جالبی ارائه نموده است. در جلو دیوار پلكان سنگی دو طرفه به‌اندازه چهار قدم كه به پلاتفرم منتهی می‌شود پیدا شده است. (26 پله، ارتفاع هر پله در حدود 15 سانتی متر، عرض پله در حدود 33 سانتی متر است) دیوار جنوبی پلاتفرم دارای ستون‌هائی است كه در هر طرف 12 ستون از جنوب شرقی و جنوب غربی و به سمت مركز ادامه ندارد.

در دیوار شرقی پلاتفرم اثر 24 ستون در یك ردیف پیدا شده است. تپه مركز پلاتفرم هنوز حفاری نشده است، ولی هم اكنون روشن است كه اگر در زیر آن واقعاً عبادتگاه مركزی مخفی شده باشد بایستی كاملاً چیزی دیگری غیر از طرح بازسازی از فلاندن و پ. كست باشد، با بررسی باقی مانده توده‌های سنگی دیواره‌های شرقی و جنوبی پلاتفرم خود ستون‌ها كه كاملاً ترمیم گردیده‌اند جالب هستند، به طوری كه معلوم شده آنها هیچ وجه مشتركی با سایر كارهای كلاسیك ندارند. ستون‌ها به‌طور غیر متعارف پست و كلفت هستند. مرنفع‌ترین آنها فقط 45/3 متر و ضخامت آنها بیش از 5/1 متر (اندازه بین ستون‌ها در همه جا به‌طور استاندارد 75/4) متر است.

در جریان تعمیرات، بلوك‌های سنگی كه از پلاتفرم دور ریخته شده بودند تمیز گردیدند (به‌طور كلی در اطراف پلكان‌های جنوبی و همچنین دیوارهای شرقی و غربی).
در سال 1970 مدیر حفاری در یكی از گزارشات خود یادآوری نمود كه در بسیاری از بلوك‌ها در طرف پشت آنها علایم و آثاری وجود دارند. بخشی از این گزارشات (مجلات باستان‌شناسی و هنر ایران، انتشار مركز باستان‌شناسی ایران، سال 51-1350) در 71 -1970 نیز بیان گردیده بود. ضمناً نشان‌ها و تصاویر گوناگون (صلیب‌های شكسته، نقش، ماهی، و غیره) و علامت‌هائی كه مستقیماً شباهت به سكه شناسی دوره ساسانیان داشتند و نیز سنگ‌های قیمتی و جواهرات (اكثراً با علامت شاهنشاهی) و غیر از آنها كتیبه‌های كوتاه مربوط به دوران اواخر ساسانیان و نامه شبیه كتیبه در بند مشاهده شده‌اند، كامبخش فرد این گونه یافته‌ها را منحصراً در رابطه بازسازی بخشی از پلاتفرم به حساب می‌آورد كه در اثر فرسودگی در اواخر دوره ساسانیان اتفاق افتاده بود.

به هر حال تعداد یافته‌های كتیبه‌های دوران ساسانیان در اواخر 1973 افزایش یافت و تعداد آنها بیش از 20 عدد گردید. ضمناً در همه پلاتفرم تقریباً در قسمت پشت آنها بلوك‌های سنگی پیدا گردیدند (من جمله آنهائی كه برای پایه‌های ستون‌ها بكار می‌رفت) در این مقاله برخی از آنها برای خواندن یادآوری می‌شود :
كتیبه شامل نام پیروز شتریور ابتدای تاریخ (ششمین ماه سال ایرانی) كه كلیه باقی مانده كتیبه‌ها یادبود كارگران معمار و مهندسان است. علامت PLG (این قسمت اصطلاح مخصوصی است كه در هیچ جای كتاب لغت معمولی پیدا نشده است).

علامت MH در قسمت فوقانی پلاتفرم
علامتی كه در واحد اندازه گیری با دست (اندازه بلوك) است.
علامت دیگری كه عمق سوراخ (احتمالاً برای باز كردن روزنه سوراخ) است.
علامتی كه معنای برون و تكان دادن می‌دهد.
علامت bwspbwn به معنای تأسیس در قسمت تحتانی پلاتفرم یافت شده است.

بدین ترتیب علامت‌های اواخر دوره ساسانیان و كتیبه‌های ساختمانی اواخر دوره ساسانیان آن گونه به نظر می‌رسند بر عظمت پلتفرم كنگاور (ارتفاع آن 5/4 متر) و ستون‌های ساخته شده در روی آن و بالاخره بر عظمت پلكان كشیده شده به طرف سكو گواهی می‌دهند. كلیه آنها باید مربوط به اواخر دوره ساسانیان باشد.
معبد آناهیتا بدون شك در قرن اول بعد از میلاد وجود داشته و احتمالاً در قبل از ساسانیان در قرن ششم و آغاز قرن هفتم كاملاً بازسازی شده است (این تاریخ در كتیبه‌ها نشان داده شده است). امكان دارد كه در رابطه با تغییرات در شرعیات زرتشت بكار رفته باشد. به هر حال متون زرتشتی به‌طور ضمنی بیانگر آن هستند كه كیش آناهیتا سمبول و مناسك خود را بعد از اصلاحات كاهن اعظم ایران در دوره شاهپور دوم تغییر داد.

ارتباط دادن تعمیر معبد آناهیتا در كنگاور با عصر شاهنشاه خسروپرویز دوم بسیار جالب بود. در این عصر حرمت الهه آناهیتا به‌طور خارق العاده قبل از همه در این گونه آثار هنری بالا رفت. مانند روی هم گذاشتن نقش برجسته خسرو دوم در تاقچه بزرگ تاق بستان در جایی كه سمبول‌های قدرت پادشاهی خسرو دوم به اهورا مزدا و آناهیتا تقدیم می‌شود و نیز سكه‌های این پادشاه كه پشت سكه نقش آناهیتا به نوشته‌ای به زبان قبیله‌ای محصور شده است. در عصر خسروپرویز دوم در منطقه كرمانشاهان و بیستون در محلی كه معبد آناهیتا قرار دارد ساختمان‌های عظیم ساخته می‌شد. پارادیز تاق بستان به اتاق‌های كوه پیكر و نقش برجسته‌ای مشهور كمی كوچك تر و كاخ بغل دستی آن بهستان ساختمان‌هایی بودند كه در زمان

خسرو دوم ساخته شد و از آن جمله است گلابتون ستون‌های سنگی كه با تصویر خود شاهنشاه و الهه آناهیتا با تاج شاهنشاهی در دست‌ها به خوبی مشهور می‌باشند.
كاخ از بلوك‌های سنگی قرینه یكدیگر و به روش چیدن و تزئین سنگ‌ها با استفاده از همان روشی كه در كنگاور به كار رفته است ساخته شده است. در پایان تحقیقات باستان‌شناسی مؤسسه آلمانی بنای ایوان فرهاد به همین دوره ارتباط داده می‌شود. فرهنگ زمان ساسانیان ایران در دوره پادشاهی خسرو دوم دنیای جدیدی را نزد ما اشكار می‌كند. بررسی این فرهنگ موضوع آینده است. امكان زیادی دارد كه بررسی این موضوع به یافته‌های جدیدی در كنگاور كمك كند. »

[9] ژاك دومورگان
دومورگان باستان شناس فرانسوی در مطالعات جغرافیای خود در خصوص كنگاور و اثر تاریخی آن می‌نویسد : «باز دورتر در جهت غرب، شهر كوچك كنگاور است كه بر خرابه‌های بنای عظیم كه به سبك معماری یونانی ساخته شده قرار دارد. ستون‌های این بنا از سنگ مرمر خاكستری درست شده كه بر روی دیوارهایی كه از تخته سنگ‌های مرمر تراشیده بالا آورده‌اند، قرار گرفته‌اند. در كوچه‌ها و در خانه‌های ساكنین شهر، با قسمتهایی از بناهای قدیمی بر می‌خوریم. »

وی سپس می‌نویسد : «كنگاور یا كنگور و بنا به نوشته‌های مؤلفین لاتین زبان «كنكوبار» (Concobar) اثری در تاریخ بجا نگذارده است اما چون اماكنی كه در گذشته بخشی بوده‌اند، در اینجا هم سكه‌هایی از زمان‌های مختلف به دست می‌آید كه نشان می‌دهد این محل در گذشته بخشی مسكونی بوده است. »

[10] دكتر بهمن كریمی،
بهمن كریمی در كتاب «راه‌های باستانی و پایتخت‌های قدیمی غرب ایران» كه در حدود پنجاه و اندی سال پیش تدوین شده گزارش مختصر و مفیدی از بنای تاریخی كنگاور به دست داده. وی می‌نویسد: «كنگاور كه تلفظ صحیح آن كین كیور است و مورخین لاتینی آن را كنكوبار نوشته‌اند قصبه‌ایست كه قسمت اعظم خانه‌هایش در خرابه‌های معبد الاهه آناهیتا ساخته شده كه هنوز آثار آن نمایان است.

– این بنای وسیع در عهد اشكانیان ساخته شده و مشتمل بر حرمی در وسط و رواقی به سبك یونان در اطراف می‌باشد و صد سال قبل كُست و فلاندن اجزاء ساختمان را توانسته‌اند بیابند و نقشه را ترسیم كنند.
معبد مذكور در روی تپه‌ای واقع كه راه كاروان از پای آن گذشته و در زمان فتوحات عرب مأمن دزدان و راهزنان شده و به همین مناسب قصراللصوص نام یافته، تقریباً تمام آن بنای قدیم را خانه و كوچه‌های جدید فرا گرفته، سكوئی كه بنیاد معبد در آن بوده امروزه قرارگاه یكی از محلات كنگاور شده لیكن در زاویه شمال غربی نزدیك مسجد كوچك قصبه سالم‌ترین قسمت از معبد مزبور نمایان است و می‌توان دانست كه از راه رواق از مرمر سفید بسیار زیبا بوده و قطعاتی از ستون‌های مرمر هنوز در آنجا باقی است كه در دیوار خانه‌ها كار گذارده و عمارات جدید را با آن نگه داشته‌اند، سرستون‌ها و زیر ستون‌های معبد بر زمین افتاده سنگ‌های كوچك‌تر را اهالی شكسته و در بناهای جدید بكار برده‌اند. »

«این الهه (دختر) كه در دین ایرانیان قدیم مقامی شبیه به مقام آفرودیت (رب النوع حسن) داشته هنوز نامش در اماكن مختلف ایران مانند : كوه دختر، كتل دختر، سنگ دختر، قلعه دختر، قصر دختر، پل كّر دختر، پل دختر محفوظ است. »
« برای نمونه پل كّر دختر كه از پل‌های قدیمی ساسانی معروف لرستان (پل جایدر) است این پل بر روی رودخانه كشگان بنا شده از عجایب پل‌های ساسانی به شمار می‌رود. این بنای عظیم سر راه و در جاده شوسه ‌اندیشمك به خرم آباد واقع شده است. این دختر كه در تمام آثار قدیم ایران نامی از او برده می‌شود عبارت از همان ستاره ناهید است كه‌ایرانیان سلف به اسم آناهیتا او را پرستش می‌كرده و معبدی هم جهت او در زمان اشكانیان در كنگاور كرمانشاهان ساخته‌اند. البته در هر محل نیز به عوام به فراخور حال و قال حكایت های عامیانه جهت این دختر نقل می كنند. »

 

[11] عباس پرویز
این محقق و تاریخ نویس در كتاب «تاریخ دو هزار و پانصد ساله ایران» (از قدیم ترین ازمنه تا سلسله طاهریان) آثار اشكانیان می‌گوید:
«- آثار اشكانیان: چون اشكانیان به شهرنشینی دلبستگی نداشتند و بیشتر به جنگ و لشكركشی مشغول بودند از خود آثار صنعتی مهمی باقی نگذاشته‌اند.
1 از جمله آثاری كه به اشكانیان نسبت می‌دهند یكی معبدیست در كنگاور كه ظاهراً معبد دیانا (ربه النوع شكار روم= (Diana) بوده است.
2 دیگر خرابه قصر بزرگی در الحضر (هاترا) در ساحل راست رود دجله كه از آثار آشكانی است. الحضر یكی از شهرهای بین النهرین بود و از خود استقلال داخلی داشت.
3 و سه نقش برجسته 1- در بیستون 2- در سر پل ذهاب 3- در تنگ شااولك در كوه های بختیاری. »

[12] دكتر علی اكبر سرفراز، بهمن فیروزمندی
دكتر سرفراز رئیس گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در «مجموعه دروس باستان‌شناسی و هنر دوران تاریخی» (اشكانی، ساسانی) نظر قاطعی را ایراد ننموده و لذا می‌نویسد :
«معبد آناهیتا در كنگاور : كاخ كنگاور در فاصله بین همدان و كرمانشاه را بعضی متعلق به دوره سلوكی و بعضی متعلق به دوره پارت و عده‌ای هم مربوط به اواخر دوره ساسانی می‌دانند. در اینجا یك حیاط بزرگ چهارگوش با دیوار بلند وجود داشت كه در روی آن ستون‌هائی قرار داشتند، می‌نویسند در وسط آن معبدی به سبك یونانی با ردیف‌هایی از ستون‌ها وجود داشته است.

– آقای مالكوم كالج نویسنده كتاب پارتیان (ص 110) می‌نویسد : انحرافی كه معماران طراح شكل‌های یونانی در ساختن این مكان مقدس پدید آورده‌اند مایه تعجب باستان‌شناسان آثار یونان و روم است.
– و آقای فلاندن هم در حدود 150 سال پیش این مكان را با معبد خورشید در پالمیر مقایسه كرده است. آیا واقعا» چنین است؟! با توجه به‌اینكه‌ این اختلاف‌ها در هیچ بنای مسلم پارتی در ایران شناخته نشده‌اند، (در مورد این بنا جای بحث زیاد است).

– از كنگاور كه بگذریم در نجد ایران آثاری كه بتوان آن را شاخصی از هنر و معماری دوره پارت دانست به دست نیامده، اخیراً در غرب ایران در بان زرده (بابایادگار) مشرف به جلگه ذهاب (سرپل ذهاب) حفاری‌هایی صورت گرفته و آثاری از دوره پارت‌ها نمایان شده كه مخلوطی از هنر یونانی و ایرانی است و آن را بیشتر متعلق به اواخر دوره پارت می‌دانند، آثار به دست آمده بیشتر شامل گچبری‌های شاخص دوره پارت، سرستون‌های نوع كرنتی و با نقوش هلنی و سرهای تزئینی بنا از كارهای هنری دوره پارت كه كاوش‌های آن هنوز كامل نشده است، می‌باشند. »

وی سپس می‌گوید : «در حدود 50 سال پیش ضمن حفاری در مكانی به نام دینور بین بیستون و كنگاور قطعاتی از یك ظرف بزرگ لگنی شكل به دست آمده كه هم اكنون در موزه ‌ایران باستان است بر روی این ظرف سنگی تصاویری از ساتیه‌ها و سیلین‌ها نقش بندی شده است كه در افسانه خدایان یونان از یاران دیونیزوس خدای شراب بوده‌اند.
كنگاور نزدیك ساختمان چهارگوش، حصاری قطور از سنگ‌های حجاری شده ساخته شده و بر روی آن یك ردیف ستون‌های قطور قرار گرفته و به نام معبد ناهید معروف است و پروفسور هرتسفلد آن را مربوط به دوره سلوكی می‌د‌اند. در دامنه ارتفاعات دالاهو در كرمانشاه معروف به بابایادگار و بان زرده آثاری از دوره پارت از هنر معماری نمایان شده است كه در آنها نفوذ یونانی زیادی وجود دارد كه كاوشگران آن دكتر ادواردكیل آنها را متعلق به اواخر دوره پارت می داند. »

 

[13] سیف الله كامبخش فرد
كامبخش فرد نخستین باستان‌شناسی بود كه مأموریت كاوش‌های باستان‌شناسی بنای تاریخی كنگاور به وی سپرده شد و از سال 1347 ش رسماً در كنگاور آغاز به كار نمود. وی طی هفت فصل كاوش باستان‌شناسی و دو فصل بازسازی توانست بخش عمده‌ای از بنای عظیم كنگاور را از زیر خاك و قصبه تاریخی كنگاور بیرون آورد و مورد بررسی قرار دهد.
وی حاصل مطالعات و كاوش‌های خود را طی چندین مقاله منتشر كرد و پس از آن مقالات پراكنده را در كتابی گردآوری نمود و تحت عنوان «معبد آناهیتا، كنگاور» توسط سازمان میراث

فرهنگی كشور (چاپ اول: 1374 ش) به چاپ رسانید. آقای كامبخش فرد معتقد است كه ‌این اثر معبد آناهیتا بوده و متعلق به دوره هخامنشی می‌باشد و می‌نویسد: «بنیانی مذهبی كه در عهد هخامنشی پی افكنده شده، بر صخره‌ای شكل گرفت كه با لاشه سنگ‌های بزرگ و كوچك، سه صفحه چهارگوش و یا سه طبقه پله پله در آن وجود آمد. طرح كلی مانند معابد مطبق اورارتوئی و كاخ‌ها و مقبره كورش می‌باشد كه در بالاترین سطح، مراسم آتش در هوای آزاد انجام می‌گرفته است. مدارك باستان‌شناسان شخصیت و هویت معماری و تكمیل مجموعه كهن پرستشگاه را در سده پنجم قبل از میلاد تعیین نموده است.»

كامبخش فرد در آخرین مقاله خود با عنوان “شكل‌گیری معماری ناهید كنگاور در بستر تاریخ» همان مطالب كتابش را تكرار كرده است وی در مقاله‌اش می‌نویسد : رفتار مذهبی و نیایش پارتیان بنا به سنت هخامنشی مشابه نقشی پارتی بیستون، به صورت برات آتش در بالاترین طبقه صفه ادامه داشته است. زیرا گورهای اشكانیان به طور متوالی در بخش خاوری پرستشگاه و نیز تپه های شمالی كنگاور حاكی از حضور «الیمائی» ها و اشكانیان اولیه در حوزه پرستشگاه ناهید می‌باشد. آثاری كه طی هشت فصل كاوش از ویرانه‌های این

پرستشگاه چه در دوره هخامنشیان، پارتیان، ساسانیان به دست آمد، عموماً اشیاء و میراث مذهبی و یا منسوب به آیین‌های دینی است. مصالح معماری و حجاری و نقش و خط و علائم منقور بر سنگ‌های غیر حجاری كه نذری هستند با همین هدف خلق شده‌اند. از دوره هخامنشی غیر از بنیان صفه بر صخره ناهید، دیوارهای محیطی و پلكان دو طرفه را نیز ساخته‌اند، كه دارای طرحی از این دوره است. آزمایشگاه «آركئومانیتیك» دانشگاه كیوتر از نظر قدمت، شالوده و بعضی از این آثار را در سده پنجم ق.م. صحه نهاده است;»
وی سپس می‌نویسد : «این پرستشگاه از سده پنجم و چهارم قبل از میلاد تا پایان دوره ساسانی، به مدت یكهزار سال دائر بوده است. البته به لحاظ جریان‌های سیاسی، دوره‌های فترت تعطیل- آتش‌سوزی و تخریب نیز داشته است. به دفعات مرمت و دگرگون شده و نحوه تعمیر و دگرگونی‌های مكرر آن به عنوان یك جایگاه مذهبی همواره پایدار باقی مانده و هرگز تحت تاثیر جلال و شكوه بنیادهای دنیوی واقع نگردیده است. شاهان ساسانی در طول سلطنت خود از این پرستشگاه در راه تبلیغ آرمان و آئین‌های زمان بهره برده‌اند، و بدیهی است كه خسروپرویز هم یكی از شاهان این سلسله بوده و اثری از خود در این پرستشگاه بر جای نهاده است.»

 

[14] مسعود آذرنوش
آقای مسعود آذرنوش طی دو فصل در سال‌های 1356 ش و 1357 ش مشغول كاوش‌های باستان‌شناسی در كنگاور بودند. وی كار كاوش را در خط الراس تپه ادامه داد و ضلع شمالی و صفه و سكوی بالایی را پیگردی كرد. وی طی مقاله‌ای (به زبان انگلیسی) تحت عنوان «كاوش‌های كنگاور» كه در نشریه A.M.I باند 14، سال 1981 م به چاپ رسید معبد آناهیتا را كاخ خسروپرویز معرفی كرد. و آن را از آثار دوره ساسانی قلمداد كرد.

آذرنوش در مقاله‌اش علاوه بر دلایل و مدارك باستان‌شناسی به اسناد و مدارك تاریخی- جغرافی نیز استناد كرده و در مجموع معتقد است كه‌این اثر متعلق به دوره ساسانیان بوده و سبك معماری و اسناد نیز نشان می‌دهد كه‌این كاخ و قصر است نه معبد. به هر روی نظرات وی بیشتر با نظرات لوكونین روسی هماهنگ است.

[15] احمد كبیری
احمد كبیری باستان شناس سازمان میراث فرهنگی كشور پس از سال‌های 1367 ش به بعد تا سال 1377 ش به‌طور غیر مستمر كارهای زیادی را در زمینه كاوش و مرمت و پژوهش این بنای تاریخی به انجام رسانده‌اند كه در چندین مقاله و گزارش معرفی شده‌اند. وی در سال‌های اخیر به ویژه پس از سال‌های 1374 ش به بعد مسئولیت هیئت پژوهش و مرمت معبد آناهیتا (كنگاور) را بر عهده داشته‌اند و لذا طی مقاله‌ای با عنوان «نویافته‌های باستان‌شناسی در بنای تاریخی معبد آناهیتا كنگاور» گزارش خوبی از مراحل كاوش و مرمت را ارائه نموده و هر چند اظهار نظر قطعی از قدمت و تاریخ بنا نكرده‌اند اما توضیحات ایشان در مقاله بسیار مفید بوده و نگرش همه جانبه وی به بنای تاریخی موجب شده كه اظهارنظر قطعی را به‌ آینده موكول نماید. وی می‌نویسد: «براساس مدارك موجود و استنباط از اظهار نظرات كارشناسی، طاق گرا را متعلق به دوره ساسانی می‌دانند و در مورد تاریخ بنای معبد آناهیتا كنگاور جرح و تعدیل‌هایی از گذشته اظهار و تاكنون به چاپ رسیده است.

خاراكسی در سال 37 میلادی این بنا را ساخته شده دیده است و آن را به آرتمیس نسبت می‌دهد. در پاره‌ای از موارد نظرات كارشناسان آن را منتسب به دوره اشكانی و آخرین نظر به كارشناسی، طرح معماری آن را متعلق به دوره هخامنشی می‌دانند. اگر این بنا متعلق به دوره هخامنشی باشد باید نسبت به تاریخ گذاری طاق گرا تجدید نظر گردد. چنانچه به دوره اشكانی هم نسبت داده شود باز هم به علت شباهت طراحی قوس تاق و سایر عناصر در قیاس با آن در این مورد هم نیازمند تجدیدنظر در تاریخ گذاری است. متأسفانه به علت عدم مدارك مكتوب [كتیبه] اظهار نظرات متفاوتی در عملكرد و تاریخ‌گذاری از این اثر تاریخی شده است. هر چند كه پیدایش دو عدد پایه ستون از نوع سنگ ماسه كه قابل مقایسه با پایه ستون‌های دوره تاریخی در لابه‌لای خاك‌های مضطرب شده به دست آمده لیكن اظهار نظر قطعی در این مورد منوط به كاوش‌های باستان‌شناسی در آینده می‌باشد.»

از مباحث و گزارش‌های باستان‌شناسان و كارشناسان به‌این نتیجه می‌رسیم كه بنای تاریخی كنگاور را از نظر قدمت و تاریخ ساخت به چهار دوره ذیل نسبت داده‌اند :
1 دوره هخامنشی : حاصل كاوش‌ها و مطالعات چند ساله آقای كامبخش فرد این بوده كه اصل بنای تاریخی متعلق به دوره هخامنشی بود. ولی در دوره‌های بعد تعمیر و ساخت و ساز، در آن انجام گرفته است. نظریه وی تقریباً منحصر به شخص خودشان بوده و تاكنون كسی در این نظر با وی همراهی نكرده است.
2 دوره سلوكیان : واندنبرگ و هرتسفلد و همچنین گیرشمن معتقدند این اثر متعلق به دوره سلوكی است.
3 دوره پارتیان : گیرشمن معتقد است 200 سال پیش از میلاد وجود داشته است و لوكونین با آن كه اصل معماری را متعلق به دوره ساسانی می‌دانند ولی می‌گوید در قرن اول پس از میلاد (به استناد قول خاراكسی) وجود داشته است.
اداواردكیل معتقد است این اثر متعلق به اواخر دوره پارتی می‌باشد.
4 دوره ساسانی : از كسانی كه‌این اثر را به‌این دوره نسبت داده‌اند می‌توان از ولادیمیر لوكونین و دكتر مسعود آذرنوش و دكتر سرفراز یاد كرد. علاوه بر این تمام منابع دوره اسلامی این اثر را متعلق به دوره ساسانی بویژه بانی آن خسروپرویز می‌دانند و به عنوان «قصر» ساسانی نیز از آن یاد كرده‌اند. در مدارك تاریخی- جغرافی دوره اسلامی حتی یك بار نیز از این اثر به عنوان «معبد» یا پرستشگاه یاد نشده و همگی آن را به عنوان «قصر» و «كاخی» متعلق به ساسانیان معرفی كرده‌اند.

كتابنامه
[1] ایران از آغاز تا اسلام، ر.گیرشمن، ترجمه محمد معین.
– تهران، شركت انتشارات علمی و فرهنگی، 1372 ش (چاپ دهم)
[2] ایران و تمدن ایرانی، كلمان هوار، ترجمه حسن انوشه.
– تهران، امیركبیر، 1363ش.

[3] باستان‌شناسی ایران باستان، لوئی واندنبرگ، ترجمه عیسی بهنام.
– تهران، دانشگاه تهران، 1345 ش.
[4] پارتیان، مالكوم كالج، ترجمه مسعود رجب نیا.
– تهران، انتشارات اداره كل نگارش وزارت فرهنگ و هنر، آبان 1355
[5] تاریخ باستانی ایران بر بنیاد باستان‌شناسی، الف. الف هرتسفلد، ترجمه علی اصغر حكمت.
– تهران، انجمن آثار ملی، 1354 ش.

[6] تاریخ دو هزار و پانصد ساله ایران (از قدیم‌ترین ازمنه تا سلسله طاهریان)، عباس پرویز.
– تهران، موسسه مطبوعاتی علمی، (جلد اول)
[7] تمدن ایرانی، چند تن از خاورشناسان فرانسوی، ترجمه دكتر عیسی بهنام.

– تهران، بنگاه ترجمه و نشر كتاب، 1346 ش.
[8] راه‌های باستانی و پایتخت‌های قدیمی غرب ایران، دكتر بهمن كریمی.
– تهران، شهریور 1329 ش.
[9] شكل‌گیری معماری ناهید كنگاور در بستر تاریخ ، (مقاله)، سیف الله كامبخش فرد
– مجموعه مقالات كنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران (ج1)، تهران، سازمان میراث فرهنگی كشور، 1374 ش.

[10] مجموعه دروس باستان‌شناسی و هنر دوران تاریخی (اشكانی، ساسانی)، علی اكبر سرفراز، بهمن فیروزمندی، تدوین : حسین محسنی، محمد جعفر سروقدی.
– تهران، جهاد دانشگاهی هنر، 1373 ش (چاپ اول).
[11] معبد آناهیتا، كنگاور، سیف الله كامبخش فرد.
– تهران، سازمان میراث فرهنگی كشور، 1374 ش.

[12] معبد آناهیتا، (مقاله) ولادیمیر گریگوریچ لوكونین.
– معبد آناهیتا كنگاور، كامبخش فرد تهران، سازمان میراث فرهنگی كشور، 1373 ش.

[13] نویافته‌های باستان‌شناسی در بنای تاریخی معبد آناهیتا كنگاور (مقاله)، احمد كبیری.
– مجموعه مقالات كنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران، (ج2)، تهران، سازمان میراث فرهنگی كشور، 1374 ش.
[14] هنر ایران باستان، ایدت پرادا، ترجمه یوسف مجیدزاده.
– تهران، انتشارات دانشگاه تهران، 1357 ش.
[15] هیات علمی فرانسه در ایران (مطالعات جغرافیای غرب ایران)، ژاك دومورگان، ترجمه كاظم ودیعی.
– تبریز، انتشارات چهر، 1331 ش.

كنگاور و بنای تاریخی آن
در سفرنامه¬ها

كنگاور به سبب اثر تاریخی آن همواره جاذبه خاصی در طول تاریخ تمدن ایرانی داشته است و با چشم اندازی به منابع تاریخی- جغرافی و سفرنامه‌ها می‌توان به ارزش این كشش و جاذبه پی برد. ویژگی‌های بنای عظیم كنگاور از حیث معماری هر نقاش و نویسنده و هنرمند و سیاح را به خود جلب می‌كند تا بتوانند از راز و رمزهای آن دریافتی تازه داشته و نشان دهند در گذشته مردم این منطقه از چه قدرت و هنر والایی برخوردار بودند. در این مقاله سعی بر آن رفته كه گزارش عمده‌ترین سفرنامه‌ها را منعكس سازیم تا به توسط گزارش‌ها بیشتر با ماهیت و خصوصیات این اثر تاریخی آشنا شویم :

 

[1] سفرنامه پیترو دلاواله (جهانگرد ایتالیایی = 1586- 1652م) : (سال 1025 هجری قمری = دوره صفوی)
پیترو دلاواله جهانگرد ایتالیایی در یازدهم آوریل 1586 در شهر رم متولد شد. دلاواله در تاریخ 4 ژانویه 1617 مطابق با 25 ذیحجه سال 1025 هجری به همراه همسرش و چند تن از ملازمان و خدمتكاران خود با كاروانی عازم ایران شد و از طریق همدان و گلپایگان به اصفهان رفت; در سال 1623 از طریق بندر گمبرون یا بندرعباس فعلی با كشتی عازم هند می‌شود و قریب 20 ماه به طول می انجامد. مرگ پیترو دلاواله در آوریل 1652 در رم اتفاق افتاد و جسد او را نیز در كلیسای آراچلی دفن كردند. و در دربار شاهان صفوی نیز مدتی در اصفهان بود و كتابی نیز با عنوان «خصوصیات عباس، شاه‌ایران» تألیف كرد.

– روز جمعه بیستم ژانویه در سرزمین دیگری كه نام آن كنگاور بود بار افكندیم. به محض رسیدن به ‌ایران هركس متوجه برتری شایانی كه ‌این سرزمین از لحاظ خوبی و صفای مردم و تمدن و فرهنگ و هرگونه كیفیات دیگر به ترك‌ها دارد می‌شود و من به جرأت می‌توانم بگویم این خطه به هیچوجه كمتر از سرزمین‌های مسیحی نیست و یا اگر باشد فقط از لحاظ خانه سازی و غذاهای لذیذ است. دیگر به چادرها احتیاجی نبود، زیرا در تمام طول راه كاروانسراهای بزرگ و مناسبی كه از طرف پادشاهان یا شخصیت‌های دیگر ساخته شده و در اختیار مردم گرفته وجود داشت كه برای بیتوته در آن وجهی پرداخت نمی‌شد. اطاق‌های این كاروانسراها خالی بود و در بعضی از آنها اصلا” اطاقی وجود نداشت و فقط برای حفاظت از باد و باران سقف

بزرگی زده بودند و مردم توقع بیشتری نیز ندارند اما من كه انتظار وضع راحت‌تر و جای تمیزتری را داشتم و البته ‌این نظر در كاروانسرا كه دائم در معرض رفت و آمد است تأمین نمی‌شد تا سرحد امكان به خانه‌های خصوصی می‌رفتم مضافا” به ‌اینكه در این صفحات ده‌های فراوانی وجود داشت و با پرداخت مختصر وجهی انسان می‌توانست آسایش بیشتری داشته باشد.
در كنگاور خانه قشنگ و تمیزی یافتیم و در آنجا موفق به خوردن اغذیه لذیذ و میوه‌هایی از قبیل انار و سیب و انگور تازه شدیم كه وجود آنها در این سرزمین سرد و پوشیده از برف موجبات حیرت مرا فراهم آورد.

شنبه راه پیمائی عظیمی‌كردیم;..

[2] سفرنامه تاورنیه (1655- 1689 م)
فصل پنجم : راه حلب به اصفهان از صحرای صغیر و كنگاور
ژان باتیست تاورنیه فرزند گابریل جغرافی‌دان هلندی بود وی در فرانسه به سال 1605 م متولد شد. تاورنیه بین سال‌های 1632 و 1668 شش سفر به مشرق كرد. كه در این مسافرت‌ها بیش از 9 بار ایران را دیده است. اولین سفر او در دوره سلطنت شاه صفی و سفرهای دیگرش در زمان شاه عباس دوم شاه سلیمان انجام گرفت. تاورنیه در ماه فوریه سال 1689 در حالی كه به سوی مشرق زمین (سفر به مسكو) می‌شتافت در شهر اسمولنسك وفات یافت.

– كاروان اسب دار معمولا” تا كنگاور را چهارده پانزده روز می‌رود، اما اگر زبده سوار باشند پنج شش روزه می‌توان این راه را طی كرد، چنانچه من كردم. بین راه همه جا حاصلخیز است، گندم و برنج به حد وفور بعمل آید و میوه‌های اعلی و شراب‌های خوب دارد. خصوصا” حوالی كنگاور كه قصبه بزرگ و پرجمعیتی است.
از كنگاور تا بغداد ده روز پشت اسب بودم. اراضی بین راه به خوبی اراضی از اصفهان تا كنگاور نیست، اغلب جاها سنگلاخ است و همه جا یا جلگه است یا تپه‌های كوچك، و در آنجا كوه بزرگ دیده نمی‌شود مگر یكی كه خیلی مهم است و جای دیگر شرح آن را خواهم نگاشت.

«اسامی منازل عمده از اصفهان تا بغداد بر حسب راه طبیعی سواریكه باروبنه زیاد نداشته باشد از قرار ذیل است :
از اصفهان بخونسار و از خونسار به خامبا و از خامبا اورنكیه و از اورنكیه به نهاوند و از نهاوند به كنگاور و از كنگاور به صحنه به پل شاه كه پل سنگی بزرگی در آنجا بنا شده است، می‌رود و از پل شاه به ماهی دشت;.»

 

[3] سفرنامه اوژن فلاندن به‌ایران (در سال‌های 1840- 1841م)
– فصل بیست و
ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله مدلسازي تاثير عناصر هندسي قوس هاي راه هاي اصلي دو خطه دوطرفه برون شهري بر ميزان خرابي روسازي تحت pdf دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله مدلسازي تاثير عناصر هندسي قوس هاي راه هاي اصلي دو خطه دوطرفه برون شهري بر ميزان خرابي روسازي تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله مدلسازي تاثير عناصر هندسي قوس هاي راه هاي اصلي دو خطه دوطرفه برون شهري بر ميزان خرابي روسازي تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله مدلسازي تاثير عناصر هندسي قوس هاي راه هاي اصلي دو خطه دوطرفه برون شهري بر ميزان خرابي روسازي تحت pdf :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: هشتمین کنگره بین المللی مهندسی عمران

تعداد صفحات: 8

چکیده:

در راه های اصلی دو خطه دوطرفه برون شهری، قسمت های منحنی نسبت به قسمت های مستقیم خراب ی بیشتری از خود نشان می دهند . در این کار تحقیقاتی وجود ارتباط معنی دار بین موقعیت خرابی و عناصر هندسی راه مورد بررسی قرار گرفته است. در این راستا، اندازه گیری های میدانی از خرابی ها و عناصر هندسی در تعداد زیادی واحد نمونه در بخش های مستقیم و منحنی سه محور در سه ناحیه مختلف توپوگرافی صورت گرفته است. نتایج نشان می دهد که در ناحیه کوهستانی رابطه نسبتاً قوی ای بین شاخص خرابی روسازی و مجموعه عناصر هندسی برقرار است.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

Mineralogical and Chemical Mass Changes in Granitoids, Monzonite and Dioritic Rocks from the Pasa Kuh Ore Deposit تحت pdf دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد Mineralogical and Chemical Mass Changes in Granitoids, Monzonite and Dioritic Rocks from the Pasa Kuh Ore Deposit تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي Mineralogical and Chemical Mass Changes in Granitoids, Monzonite and Dioritic Rocks from the Pasa Kuh Ore Deposit تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن Mineralogical and Chemical Mass Changes in Granitoids, Monzonite and Dioritic Rocks from the Pasa Kuh Ore Deposit تحت pdf :


سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : دومين کنگره بين المللي زمين شناسي کاربردي

تعداد صفحات : 7

چکیده مقاله:

Mineralogical, petrological and geochemical investigations of rock samples from the Pasa Kuh ore deposits reveal a large variety of mineralization styles. The deposit is characterized by magnetite and hematite concentrations with distinctly low titanium contents (<2% TiO,) and contain copper sulfide minerals (e.g. pyrite and chalcopyrite). The mineralization at Pasa Kuh field is a combination of melt/rock interactions, intermediate intrusions plus interaction of hot hydrothermal fluids. These processes lead to significant gains and losses of major and trace elements. Due to the formation of clinopyroxene, dioritic intrusions act as a sink for MgO during alteration. Interaction between diorites and hydrothermal fluids leads to significant redistribution of SiO2, TiO2, CaO, and Na2O as well as numerous trace and rare elements. The different kinds of alteration and their associated element changes reveal that samples from the Pasa Kuh field have been influenced by some hydrothermal fluids. Therefore, the hydrothermal fluid-dominated alteration of the intermediate rocks is a sink for many trace and rare elements which were provided by intermediate intrusions and mobilized by hydrothermal fluids and melt-rock interaction. The mineralogical and petrological studies have revealed four major factors which appear to control the polymetallic mineralization in the Pasa Kuh ore deposits: I) magmatic emplacement involving immiscible iron-rich melts, II) syngenetic exhalations, III) hydrothermal activities and IV) faulting. Hydrothermal circulation has taken place throughout faults and joints, altered the rocks and formed some hydrothermal deposits.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله تحليل برخورد در سازه واگن و کابين واگن تحت pdf دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله تحليل برخورد در سازه واگن و کابين واگن تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله تحليل برخورد در سازه واگن و کابين واگن تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله تحليل برخورد در سازه واگن و کابين واگن تحت pdf :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: همایش ملی الکترونیکی دستاوردهای نوین در علوم مهندسی و پایه
تعداد صفحات: 15
چکیده:
تغییر شکل و جذب انرژی ناشی از ضربه وارد شده به وسایل نقلیه ریلی دارای اهمیت می باشد. لذا استاندارد 15227 EN برای طراحی و تست سازه واگن جهت ایمنی درهنگام تصادف مورد استفاده قرار می گیرد.در این مقاله با بهره گیری از استاندارد 15227 EN به مطالعه اثرات برخورد کابین واگن و سازه آن بر اساس دو سناریو پرداخته شده است. در حالت اول رفتار سازه واگن با برخورد به دیوار صلب، ارزیابی شده و پس از شناسایی نقاط ضعف سازه به اصلاح آن پرداخته و دوباره توسط همان سناریو تست می شود. در حالت دوم کابین واگن با برخورد به دیوار صلب و برخورد سر به سر با کابین واگن همانند خود، مورد بررسی قرار می گیرد و ضعف سازه، شناسایی و اصلاح می شود. با استفاده از نتایج به عمل آمده از تست های انجام شده، مشخص گردید اصلاح سازه، روند له شدگی سازه مورد مطالعه را بهبود می بخشد. مدل المان محدود سازه در برخورد با دیوار صلب برخی از نقاط ضعیف سازه را پنهان می کند. لذا نتایج بدست آمده از برخورد سر به سر کابین واگن می تواند پاسخهای مناسبی، متناسب با واقعیت نشان دهد.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله بررسي تحليلي آرا و انديشه هاي فلسفي – تربيتي دکتر محمدباقر هوشيار و مقايسه آن با برخي انديشه هاي معاصر تحت pdf دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسي تحليلي آرا و انديشه هاي فلسفي – تربيتي دکتر محمدباقر هوشيار و مقايسه آن با برخي انديشه هاي معاصر تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بررسي تحليلي آرا و انديشه هاي فلسفي – تربيتي دکتر محمدباقر هوشيار و مقايسه آن با برخي انديشه هاي معاصر تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسي تحليلي آرا و انديشه هاي فلسفي – تربيتي دکتر محمدباقر هوشيار و مقايسه آن با برخي انديشه هاي معاصر تحت pdf :

مقاله بررسي تحليلي آرا و انديشه هاي فلسفي – تربيتي دکتر محمدباقر هوشيار و مقايسه آن با برخي انديشه هاي معاصر تحت pdf که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در شهریور 1388 در دانشور رفتار از صفحه 81 تا 94 منتشر شده است.
نام: بررسی تحلیلی آرا و اندیشه های فلسفی – تربیتی دکتر محمدباقر هوشیار و مقایسه آن با برخی اندیشه های معاصر
این مقاله دارای 14 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فلسفه تعلیم و تربیت
مقاله آرا و اندیشه ها
مقاله محمد باقر هوشیار
مقاله معاصر
مقاله مقایسه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقاله حاضر به بررسی آرا و اندیشه های فلسفی – تربیتی دکتر محمد باقر هوشیار و مقایسه آن با آرا و اندیشه های برخی از صاحبنظران معاصر می پردازد. روش مورد استفاده در این پژوهش، تحلیل اسنادی بوده و در این جهت کلیه منابع و مراجع موجود و مرتبط با آرا و اندیشه های هوشیار و همچنین آرا سایر دانشمندان تربیتی معاصر مورد بررسی قرار گرفته است. یافته ها که حاصل بررسی نه سوال پژوهشی است نشان می دهد که مبنای اصلی اندیشه فلسفی و تربیتی هوشیار انسان است. انسان مخلوق خداست و برای رسیدن به خدا تلاش می کند این نکته محوری در آرا تربیتی هوشیار نیز نقش اصلی را ایفا می کند. براین اساس حاصل نظام تربیتی هوشیار انسانی است که به تدریج و از طریق یک برنامه تربیتی جامع به کمال مورد نظر رسیده است. اندیشه های تربیتی هوشیار از چنان جامعیتی برخوردار است که پاسخگوی بسیاری از مسایل تعلیم و تربیت معاصر نیز می باشد. در بخش پایانی مقاله به مقایسه اندیشه فلسفی و تربیتی هوشیار با برخی اندیشه های معاصر پرداخته شده است.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله بررسي و تحليل چالشها و راه کارهاي توسعه علمي ريخته گري درايران تحت pdf دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسي و تحليل چالشها و راه کارهاي توسعه علمي ريخته گري درايران تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بررسي و تحليل چالشها و راه کارهاي توسعه علمي ريخته گري درايران تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسي و تحليل چالشها و راه کارهاي توسعه علمي ريخته گري درايران تحت pdf :

سال انتشار: 1392
محل انتشار: دومین همایش بین المللی و هفتمین همایش مشترک انجمن مهندسی متالورژی ایران و انجمن ریخته گری ایران
تعداد صفحات: 10
چکیده:
دراین مقاله اهمیت توسعه علمی ریخته گری درکشور مورد بررسی قرارمیگیرد سپس با معرفی چالشهای اصلی درتوسعه علمی ریخته گری درایران فرصت ها تهدیدها و نقاط ضعف و قوت هریک ازآنها معرفی میشود دراین بررسی به اهمیت ایجادرابطه منطقی بین صنعت دولت دانشگاه و انجمنهای علمی و صنفی و تدوین سندهای تخصصی توسعه علمی و صنعتی ریخته گری نیز به اختصار پرداخته میشود سپس راهبردها و راهکارهای اجرایی برای توسعه علمی ریخته گری ایران معرفی میشود


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله استفاده بهينه از منابع آب با پرورش آبزيان در شرايط بحران آب تحت pdf دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله استفاده بهينه از منابع آب با پرورش آبزيان در شرايط بحران آب تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله استفاده بهينه از منابع آب با پرورش آبزيان در شرايط بحران آب تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله استفاده بهينه از منابع آب با پرورش آبزيان در شرايط بحران آب تحت pdf :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی بحران آب

تعداد صفحات: 9

چکیده:

در راستای افزایش تولیدات آبزیان برای تامین قسمتی از پروتئین حیوانی جامعه وهمچنین استفاده بهینه از منابع آب وخاک (در شرایط بحران آب)، بکارگیری سیستم های نوین پرورش آبزیان امری ضروری است. پرورش ماهی در قفس یکی از روش های نوین پرورش ماهی در محیط های محصور (قفس، پن، کانال) میباشدکه امروزه بطور وسیع در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و در مقایسه با روش های دیگر مانند پرورش در استخر و تانک هزینه کمتری دارد . پن در سطح های مختلف از یک تا 1000 هکتار ساخته می شود ولی قفس ها دارای سطحی بین یک تا 1000 متر مربع می باشند لذا با توجه به سطح کوچک ، قفس ها برای پرورش متراکم مناسبتر هستند در حالی که پن برای پرورش گسترده و نیمه متراکم مناسب است .در راستای افزایش تولیدات آبزیان برای تأمین قسمتی از پروتئین حیوانی جامعه و همچنین استفاده بهینه از منابع آب ، بکارگیری سیستم های نوین پرورش آبزیان امری ضروری است . با توجه به آمارهای موجود در کشور ما بیش از 500 هزار هکتار منابع آبی وجود دارد که با اعمال مدیریت صحیح امکان بکارگیری سیستم های نوین پرورش مانند پرورش در محیط های محصور (قفس ، پن) در بسیاری از منابع خصوصاً شبکه های آبیاری فراهم می باشد . امّا باید توجه داشت نیل به این هدف مستلزم بررسی دقیق روند تغییرات کیفی منبع آبی می باشد که در این تحقیق بطور آزمایشی در یکی از کانالهای آبرسان شبکه آبیاری دز که دارای شرایط مطلوب(از لحاظ : دائمی بودن جریان ، دبی و عمق جریان ، مواد معلق و ….) می باشد اقدام به احداث قفس و پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان نموده و در طی دوره پرورش ماهیان به منظور بررسی میزان پساب و مواد دفعی قفس ها و در نهایت اثرات آلوده کنندگی آنها اقدام به نمونه برداری از آب پیرامون قفس ها در یک پریود زمانی مشخص(هر دو هفته یکبار در سه ایستگاه و در سه عمق ) نمودیم که پس از تجزیه و تحلیل نمونه ها و آنالیزهای آماری نتایج به شرح زیر حاصل شده اند:1- جهت جلوگیری از تداخل وظیفه آبرسانی کانال (هدف اصلی) با پرورش ماهی (هدف ثانویه ) می بایست از ابتدای آذر ماه تا اواسط اسفند ماه از کار پرورش ماهی در کانال مذکور چشم پوشی کرد . 2- با توجه به اینکه پرورش ماهی در سرعتخاصی (حداکثر 55 سانتی متر در ثانیه است ) امکان پذیر و مقرون بصرفه می باشد لذا این عمل در کانال های درجه 1و2 امکانپذیر نبوده و فقط در کانال های درجه 3 (در شبکه آبیاری دز) می توان اقدام به پرورش نمود. 3- با توجه بهجریان داشتن آب کانال ، مقدار اکسیژن محلول در آب در ماههای مختلف یا درحد اشباع و یا بالاتر از حد اشباع است که از این لحاظ فعلاً مشکلی وجود ندارد . ولی باید توجه داشت در صورت اضافه شدن سطوح پرورش می بایست این عامل دقیقتر مورد بررسی قرار گیرد. 4- از نظر خطر بروز مسمومیت آمونیاکی و یا بار معلق با توجه به نتایج بدست آمده هیچگونه خطری متوجه ماهیان نخواهد شد. 5- باتوجه به سرعت موجود آب در کانال حداقل وزن قابل رها سازی برای ماهی 5 گرم در نظر گرفته شده است از اینرو اوزان 10و20 و 30 و 40 گرم نیز برای رها سازی در نظر گرفته شد و نتایج آنالیز داده ها نشان داد که در تراکم مشابه ، وضعیت ماهیان بزرگتر از لحاظ استرس های محیطی و شرایط رشد به مراتب بهتر بوده بطوریکه مقدار افزایش رشد ماهیانه برای ماهیان 40 گرمی در کلیه ماههای دوره رشد بیشتر از سایر اوزان می باشد . 6- با توجه به نمونه گیری های بعمل آمده و آزمایشهای کیفی انجام شده روی آب (در بدترین حالت خروجی آب از درون قفس و مقایسه نتایج با استانداردهای موجود مشخص گردید که کلیه پارامترها درحد استاندارد بوده و مشکل خاصی را برای مصرف دربخش آبیاری و کشاورزی ایجاد نخواهد نمود.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله بررسي نقش کارآفريني و ارائه ي آموزش هاي کارآفريني در بهبود کسب و کار فراگيران تحت pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسي نقش کارآفريني و ارائه ي آموزش هاي کارآفريني در بهبود کسب و کار فراگيران تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بررسي نقش کارآفريني و ارائه ي آموزش هاي کارآفريني در بهبود کسب و کار فراگيران تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسي نقش کارآفريني و ارائه ي آموزش هاي کارآفريني در بهبود کسب و کار فراگيران تحت pdf :

سال انتشار: 1392
محل انتشار: اولین همایش ملی مدیریت کسب و کار
تعداد صفحات: 11
چکیده:
هدف از این تحقیق بررسی نقش کارآفرینی در بهبود کسب و کار است و سعی شده با بررسی پژوهش های صورت گرفته و نظریات ارائه شده در این زمینه به تبیین این رابطه پرداخته شود همچنین میزان تاثیرگذاری آموزش هایکارآفرینی بر ایجاد و بهبود کسب و کار فراگیران نیز با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده مورد بررسی قرار گرفته است. اطلاعات لازم برای انجام تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای جمع آوری شده است. بررسی مطالعات صورتگرفته نشان می دهد کارآفرینی موجب رشد و توسعه ی اقتصادی و کاهش بیکاری در جامعه می شود و آموزش های کارآفرینی در ظهور رفتارهای کارآفرینانه و بهبود کسب و کار نقش مهمی ایفا می کند. از این رو توجه به این مهم می تواند راهگشای بسیاری از مسائل در مسیر ایجاد اشتغال و توسعه باشد.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 26 اسفند 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله بررسي خصوصيات خاکهاي انتخابي حوزه آبخيز هليل رود استان کرمان تحت pdf دارای 3 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسي خصوصيات خاکهاي انتخابي حوزه آبخيز هليل رود استان کرمان تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بررسي خصوصيات خاکهاي انتخابي حوزه آبخيز هليل رود استان کرمان تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسي خصوصيات خاکهاي انتخابي حوزه آبخيز هليل رود استان کرمان تحت pdf :

سال انتشار: 1384

محل انتشار: دومین کنفرانس سراسری آبخیزداری و مدیریت منابع آب و خاک

تعداد صفحات: 3

چکیده:

اصولاً برای استفاده منطقی و یا حفظ منابع خاک یک منطقه شناخت خصوصیات آنها ضروری می باشد . با انجام مطالعات خاکشناسی و ارزیابی منابع و قابلیت اراضی پتانسیل ها و و یژگی های اراضی مشخص شده و می توان برنامه ریزی درستی برای کاربری انجام داد . هلیل رود مهمتیرن رودخانه دائمی استان کرمان می باشد که عملیات حفاظت خاک و آبخیزداری در حوزه آبخیز آن برای سد جیرفت و کشاورزی منطقه بسیار مهم می باشد بنابراین شناخت خصوصیات خاکهای این محدود بسیار راهگشا و اصولی است .مطالعات خاکشناسی و ارزیابی که در ای ن محدوده انجام شده نشان می دهد که تیپهای اراضی کوهها ، تپه ها ؛ فلات ها و تراس های فوقانی ، دشت های دامنه ای دشتهای رسوبی رودخانه ای و واریزه ها و آبرفتهای بادبزنی شکل سنگریزه دار تفکیک شده است ، که البته عمده فیزیوگرافی مربوط به کوهها می باشد که دارای خاک کم عمق و خیلی کم عمق ، شیب تد و بسیار تند و فرسایش زیاد می باشند ، در این اراضی بایستی عملیات آبخیزداری و ح فاظت خاک انجام شود . در تپه ها و فلاتها نیز عملیات حفاظت خاک و جنگل کاری انجام و در برخی نقاط نیز قابلیت زراعت دیم و درختکاری وجود دارد . دشتهای دا منه ای و دشتهای رسوبی رودخانه ای که نسبتاً قابلیت کشاورزی داشته نیز بایستی در آنها عملیات حفاظت خاک را انجام داد . بنابراین از مطالعات ارزیابی می توان نتیجه گرفت که مهمترین برنامه ریزی برای حفظ منابع خاک و استفاده بهینه در شرایط موجود حفاظت خاک و انجام عمل یات آبخیزداری و جلوگیری از فرسایش خاک می باشد . بررسیهای خاکشناسی نشان می دهد که مهمترین افق مشخصه در دشتها و فلاتها افق کلسیک (افق تجمع آهک ) است همچنین در کوهها و تبه ها خصوصیات فیزیکی نامطلوب و افق مشخصه ای تشکیل نشده است . ولی به طور موضعی در برخی نقاط خصوصاً در فلاتها افق کمبیک نیز مشاهده می شود . همچنین بررسیها نشان می دهد بهره برداری غیراصولی در این اراضی (نظیر شخم در جهت شیب و چرای مفرط)باعث از بین رفتن منابع خاک می شود . نکته مهم و قابل توجه این حوزه آبخیز اقلیم آن می باشد ، با توجه به این که عمده م ناطق استان دارای رژیم رطوبتی اریدیک Aridic)و رژیم حرارتی ترمیکThermic)و هایپرترمیکHyperthermic)می باشد ، رژیم رطوبتی این محدودهXeric) و رژیم حرارتی آن مزیکMesic) است


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,