خريد بک لينک
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
فلنج
Barabas Ropa de hombre
مقالات من
تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

تحقیق بررسی ایمنی و بهداشت كارمندان تحت pdf دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقیق بررسی ایمنی و بهداشت كارمندان تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي تحقیق بررسی ایمنی و بهداشت كارمندان تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن تحقیق بررسی ایمنی و بهداشت كارمندان تحت pdf :

تحقیق بررسی ایمنی و بهداشت كارمندان تحت pdf در 17 صفحه ورد قابل ویرایش


برنامه حفاظت داوطلبانه Voiuntary Protection Program

اداره ایمنی و بهداشت حرفه ایOSHA رهنمودهایی در مورد vpp ارائه نمود كه شامل مدیریت مؤثر در ایمنی كاركنان و حفاظت بهداشتی است كه از عوامل تعیین كننده و سرنوشت ساز در كاهش گستردگی و شدت صدمات و بیماریهای ناشی از كار می باشد.مدیریت كار آمد به تمام مشكلات و خطرات ناشی از كار، شامل خطرات بالقوه ناشی از تغییر شرایعاد عملیات محل كار می پردازد. مدیریت خطراتی كه توسط استاندارهای دولتی تعیین شده اند را در همه حال مورد بحث قرار می دهد.

در طول سالیان OSHA و نیروی اجرائی دولت و هیئت مشاور به مواردی برخورد كردند كه برنامه ایمنی بهداشت به طور صحیح مدیریت شده و نیز مكانهایی كه میزان صدمات به طور فوق العاده ای كم بوده است. ویژگیهای معمول و رایج در این مكانها استفاده از سازماندهی و روشهای سیستماتیك جهت واگذاری مسئولیتهای مناسب به تمام مدیران، سرپرستان و كارگران جهت بازرسی منظم كنترل خطرات بالقوه موجود و همچنین هدایت و آموزش تمامی ارزیابی OSHA از یك مكان برای vpp شامل:

گفتگو با مقامات و كاركنان شركت، بررسی مدارك و مستندات ایمنی، بازبینی همه مراحل كارخانه، مصابحه طیف وسیعی از كارگران كارخانه و كارگران قراردادی است.

تمی ارزیابی در جستجوی شرایط مطلوب، كارگرانی كه می دانند چگونه از خودشان محافظت كنند و در ارتباط با مدیریت از نظر مسائل ایمنی باشند و تیم مدیریتی كه كاملاً درگیر كنترل و پیشگیری از خطرات هستند، می باشند

1- برنامه مدیریت ایمنی:

خطوط راهنمای كلی شامل توجه و تشویق كاركنان در جهت مبادرت و پایه گذاری برنامه ای است كه به صورت سیستماتیك خط مشی و روشهای عملیات تمرینی متناسب جهت حفاظت كاركنان از خطرات بهداشتی و ایمنی را فراهم می كند یك برنامه مؤثر شامل پیش بینی تشخیص سیستماتیك، ارزیابی پیشگیری یا كنترل خطرات عمومی مكان كار، خطرات ویژه شغلی و خطرات بالقوه كه احتمالاً از شرایط قابل پیش بینی ناشی می شود، می باشد. اگر نه خطرات با خطرت بالقوه از نظر پنهانی شده و یا روشهای كنترلی پیشگیرانه با شكست مواجه خواهد شد و احتمال صدمه یا بیماری به طور چشمگیری افزایش می یابد و OSHA تصدیق می كند اگر چه طبق مقررات عمل كردن، هدف مهمی است، برنامه مؤثر با نگاهی فراتر، به نیازهای قانونی همه خطرات می پردازد. همینطور در صدد تلاش جهت جلوگیری از صدمات و بیماریها خواهد بود. اگر چه استانداردها راهنمای مهمی جهت تشخیص خطرات فراهم می كنند ولی آنها در همه حال كافی نیستند. موفقترین برنامه ها دارای نگرشی فراتر از استاندارد های دولتی و الزامات قانونی هستند. آنها منابع اطلاعاتی دیگری را در مورد خطرات دنبال می نمایند و همینطور از تواناییهای تحلیل گرایانه خویش برای جستجو و یافتن خطراتی كه توسط استانداردها تحت پوشش قرار نگرفته اند، استفاده می كنند. انگیزه آنها جلوگیری از صدمات و بیماریها و هزینه های اقتصادی و انسانی وابسته می باشد چه با قانون مطابقت داشته باشد و یا خیر.

OSHA تذكر می دهد كه آنچه در برنامه مدون گفته می شود اهمیت كمتری در مقایسه با آنچه كه در عمل با آن مواجه می شویم، دارد

یك برنامه مدون اصلاح شده به طور منظم خط مشی را توضیح می دهد و یا شفاف می كند و هرگاه مشكلی ما بین تقدم ایمنی و تولید به وجود آید، به عنوان نقطه وارسی

(checkpoint) عمل كرده و اجرای منصفانه و مناسب قوانین ایمنی كار را ضمانت می كند.

برنامه مدون OSHA شامل: خطرات خاص محل كار : كنترل های اجرایی و مهندسی و نیازمندیهای ppE ( لوازم حفاظت فنی Personal Protective eqwpment ) می باشد.

2- اهداف و خط مشی ایمنی

الف- راهنمایی خط مشی OSHA

مدیریت باید به وضوح خط مشی محل كار را جهت بهبود مباحث ایمنی و بهداشت كار و شرایط كار معین كند. تا آنجا كه همه كاركنان بطور مسئولانه در جایگاه و محل خود قرار گرفته و دركی از اولویت جایگاه حفاظت، ایمنی و بهداشت در ارتباط با دیگر ارزشهای سازمانی داشته باشند. بیان خط مشی، پایه و اساس مدیریت ایمنی و بهداشت می باشد. اگر این موضوع به وسیله كلیه اعضاء سازمان فرا گرفته شود می تواند معیاری برای سنجش شایستگی و كفایت فعالیت های حفاظتی باشد.


ب- راهنمای اهداف كوتاه مدت OSHA

مدیریت با ید ارتباط و هدف روشن و واضحی برای برنامه ایمنی و بهداشت پایه گذاری نماید و مقاصدی برای تآمین رسیدن به این اهداف داشته باشد، چیزی كه نتایج آن برای كلیه اعضای سازمان قابل درك باشد. یك هدف كوتاه مدت. خط مشی ایمنی و بهداشتی كاملاً ویژه ای را می طلبد.

3- مشاركت و تعهد مدیریت:

OSHA بر این باور است كه مسئولیت و تعهد مدیریت و مشاركت كاركنان مكمل یكدیگر هستند. مسئولیت و تعهد مدیریت ایجاد انگیزه نموده وراهی جهت كنترل فعالیتهای سازمان می باشد. در یك برنامه مؤثر مدیریت ایمنی و بهداشت كارگران را به عنوان اساس و پایه ارزش سازمان مورد توجه خاص قرار داده و حمایت و حفاظت از آنرا به همان شدت و قدرت برای اهداف دیگر سازمانی هم منظور می كند. مشاركت كاركنان سبب می شود كه آنان وفاداری و تعهد خویش را بتوانند به نوعی در مورد پشتیبانی از ایمنی چه برای خودشان و چه برای دیگران اظهار نمایند.

عمل قوی تر از كلام است. اگر مدیریت ارش اولویت بالایی جهت پشتیبانی از ایمنی و بهداشت در عمل قائل شود. دیگران هم بالطبع از آن پیروی خواهندكرد. مدیران كارخانه كه در محوطه های كار از وسایل حفاظت فردی لازم استفاده می نمایند و شخصاً حفاظت ایمنی و بهداشت را دنبال می كنند، چنین مشاركتی را نشان می دهند.


4- مشاركت كاركنان:

OSHA برای تشویق مشاركت كاركنان در ساختار عملكرد برنامه، برنامه ایمنی را لازم دانسته و تصمیماتی كه در ایمنی و بهداشت آنها موثر هستند را تهیه می نماید.

كاركنان باید در ساختن جایگاه برنامه ایمنی و بهداشت به طور هدفمند درگیر باشند. در خصوص نیازمندیهایی كه OSHA گفته به این معنی نیست كه واگذری مسئولیتها به كاركنان صورت بگیرد. وظیفه حمایت از مسائل ایمنی و بهداشتی بطور آشكار وظیفه كارفرما می باشد. اگر چه كاركنان دانش و آگاهی دقیقی از شغلها دارند، دقت، اجرا، توجه به كار، نگرش واحدی درحیطه شغلی به آنها می دهد كه موجب عملكرد بهتر و موثرتری در جهت برنامه می شود. اشكالی از مشاركت كه كاركنان بطور كامل نسبت به پیشگیری سیستماتیك ملزم می شوند شامل:

1) توسعه یا اصلاح قوانین عمومی برای كار ایمن

2) تهیه و تدارك برنامه و عرضه آنها جهت جلسات ایمنی.

3) مساعدت و همكاری در تحقیق و رسیدگی به جلسات.

پیوند كمیته های كار- مدیریت بسیار رایج می باشد. به عبارت دیگر شامل كمیته ایمنی كار، تیم های گردشی ایمنی، واگذاری نوبتی كاركنان به چنین وظایفی و پذیرش و قبول كاركنان داوطلب جهت این وظایف می باشد.

مشاركت كاركنان تنها زمانی موثر است كه كارفرما پذیرای آن بوده و وسایل جهت محافظت از هر تبعیضی شامل آزار و اذیتهای غیر رسمی به كاركنان درگیر را فراهم آورد.

- طرح ریزی اضطراری

مدیریت باید برنامه و آمادگی لازم برای شرایط اضطراری داشته باشد یك نیاز تمرینات و آموزش را اجرا نماید. بطوریكه پاسخ كلیه قسمتها به شرایز اضطراری امری عادی ( طبیعت ثانویه) شود.

اگر كاركنان بطور كامل برای واكنش در برابر شرایز اضطراری، جهت پاسخهای فوری و از لحاظ فنی صحیح و دقیق، آموزش ندیده باشند ممكن است خودشان و دیگران را در معرض خطرات بزرگتری قرار دهند و نتوانند كاری جهت كاهش آن انجام دهند.

17- برنامه مراقبتهای پزشكی

برنامه هایی كه OSHA برای مراقبتهای پزشكی پایه گذاری می نماید شامل قابلیت دسترسی كمكهای اولیه و پزشك در محل كار و مراقبتهای پزشكی فوری می باشد، بطوریكه در صورت وقوع صدمه یا حادثه، ضررهای آن به حد اقل ممكن خواهد رسید

قابلیت دسترسی به كمكهای فوری لازم می باشد. ماهیت خدمات به شدت صدمات یا مواجهه خطرات بهداشتی كه ممكن است رخ دهد. بستگی دارد.

18- آموزش ایمنی و بهداشت

OSHA بیان می كند كه تعلیم و تربیت و آموزش وسیله ضروری جهت درك ارتباط واقعی نیازمندیهای پشتیبانی از برنامه های ایمنی و بهداشتی برای كلیه كاركنان می باشد همچنین كارفرما باید از درك اطلاعات توسط كاركنان، سرپرستان ومدیران مطمئن شود. آموزش به تنهایی برای ادراك واقعی پایدار كافی نیست. اگر چه هیچ وسیله قابل اعتمادی برای حصول اطمینان از ادراك كامل وجود ندارد اما می توان از سؤالات شفاهی. آزمایشات رسمی استفاده كرد.

اطلاعات ایمنی، بهداشتی و آموزشی، اغلب زمانی مؤثرتر است كه به آموزشهای دیگر درباره نیازمندیهای انجام كار، عدات شغلی ملحق شوند

تعهد و تشریك مساعی كاركنان جهت پیشگیری و كنترل مواجهه با خطرات نه فقط برای خودشان بلكه برای دیگران هم بسیار اساسی و مهم است.

19- محتوای آموزش ایمنی و بهداشت.

استاندارد اطلاع رسانی خطر OSHA تصریح می كند كه وظیفه كار فرما مطلع ساختن كاركنان از خطرات مكان كار و تامین آموزشهایی است كه آنها را قادر به اجتناب از صدمات و بیماریهای مرتبط با كار می سازد.

تعلیم و تربیت آموزش در برنامه های ایمنی و بهداشت خصوصاً برای كاركنانی كه نسبت به وظایف جدید مدعی هستند، حساس و مهم می باشد. اگر چه تعدادی ازصدمات ممكن است به علتهای دیگری نسبت داده شود ولی تعداد قابل ملاحظه ای از آنها بطور مستقیم به آگاهی ناكافی از خطرات شغلی و عملیات كار ایمن می باشد. در گزارش سال 1979، 48 درصد كاركنان صدمه دیده مدت اشتغالشان كمتر از یكسال بوده است.


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

بیماریهای غیر واگیر و اپیدمیولوژی آنها تحت pdf دارای 490 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت بیماریهای غیر واگیر و اپیدمیولوژی آنها تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي بیماریهای غیر واگیر و اپیدمیولوژی آنها تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بیماریهای غیر واگیر و اپیدمیولوژی آنها تحت pdf :

گذارهای اپیدمیولوژیک

به طور کلی سه گذار اپیدمیولوژیک به وقوع پیوسته است.

اولین گذار اپیدمیولوژیک:

حدود ده سال قبل آغاز شده است

بیماریها عمدتامسری بوده به خاطر شرایط زندگی افراد

با تکامل فکری و افزایش تجربیات انسان و بهره گیری بهتر از ابزارهای جدید، بیماریهای جدید ظهور نمود و به دلیل افزایش جمعیت، کمبود غذا و سوء تغذیه اتفاق افتاد

زمینه برای بیماریهای عفونی بیشتر شد.

مسایل و مشکلات مرتبط با طبقه بندی اجتماعی بیشتر محرز شد

گذارهای اپیدمیولوژیک

به طور کلی سه گذار اپیدمیولوژیک به وقوع پیوسته است.

دومین گذار اپیدمیولوژیک:

با آغاز انقلاب صنعتی در اواسط قرن نوزدهم اروپا و آمریکای شمالی روی داد

میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی کمتر شد

به جای این بیماریها ، بیماریهای دژنراتیو و ساخت انسان بیشتر شد.

گذارهای اپیدمیولوژیک

به طور کلی سه گذار اپیدمیولوژیک به وقوع پیوسته است.

سومین گذار اپیدمیولوژیک:

مرگ ومیر ناشی از بیماریهای مزمن اضافه شده است.

مرگ و میر مادران و کودکان کاهش یافت

افزایش جمعیت

پیر شدن و سالمند شدن جمعیت

افزایش بیماریهای مزمن مرتبط با سالمندی

بهبود شیوه زندگی

توانمندسازی مردم به منظور تامین و ارتقاء سلامت

جلب همکاری های بین بخشی

این دو استراتژی روشهای مختلفی را می طلبد.

در این میان مراقبت از بیماریها هم دارای اهمیت است و موجب ارتقاء سلامت می شود.

مراقبت مناسب برای بیماریهای اولویت دار و درمان صحیح آنها برا پیشگیری از بروز عوارض و یا ماندگاری آنها خود نوعی ارتقاء سلامت است.

کنترل بیماریهای غیر واگیر

در کشور ما علل مرگ به شرح زیر است.

•بیماریهای قلبی- عروقی

•حوادث و سوانح

•سرطان ها

•حول تولد

• بیماریهای عفونی

کنترل بیماریهای غیر واگیر

تغییرات جمعیتی

امنیت غذا و تغذیه : کم خونی فقر آهن-سوء تغذیه پروتئین- انرژی و یک نتیجه آن کوتاهی قد- کمبود ویتامینهای A,D و ریز مغذی ها

از طرف دیگر افزایش وزن و بیماریهای ناشی از آن مانند پرفشاری خون، دیابت نوع 2، بیماریهای قلبی- عروقی و بیماریهای استخوان و مفاصل

تعریف بیماری غیرواگیر مبهم است و تعریف واحدی برای آن ارائه نشده است.

دوره بیماری غیر واگیر طولانی است و بیمار به طور دایم کم و بیش ناتوان می ماند.

اما باید در نظر داشت که که با افزایش طول عمر بشر، افزایش توان اقتصادی و رفاه و کاهش فعالیت بدنی و زیاده روی در مصرف مواد غذایی باعث شیوع بیماریهای مزمن شده است

انجمن بیماریهای آمریکا: همه کاستی ها یا انحراف از حالت عادی را که یک یا چند ویژگی زیر را داشته باشد مطرح می کند:

دایمی باشد

پس از آن ناتوانی بر جای بماند

بیماری قابل برگشت نباشد

بازتوانی نیاز به آموزش ویژه داشته باشد

مدت زیادی مراقبت ، مشاهده لازم داشته باشد.

سیر طبیعی بیماری های غیر واگیر

بیماری های غیرواگیر دارای ویژگی های خاصی به شرح زیر می باشند:

•عدم وجود یک عامل بیماریزای مشخص و تنها

•چند عاملی بودن با عوامل خطر متعدد یا چندگونگی عوامل سبب شناسی. عوامل درگیر ایجاد بیماری متعدد است و تاثیرهای متقابل آنها گوناگون می باشد.( اثر تجمعی و یا هم افزایی)

•دوره های پنهانی طولانی

•شروع نامشخص بیماری

• تاثیرمتفاوت عوامل بروز و دوره بیماری

منابع اطلاعات در بیماریهای غیر واگیر

منابع متعدد است

نظام گزارش بیماریها

آمار حیاتی( اطلاعات ثبت شده در هنگام تولد، مرگ و....)

مراقبت های دیده بان ( در مورد حوادث شغلی)

مراکز ثبت بیماریهای غیر واگیر( ثبت سرطان)

بررسی های بهداشتی( غربالگری)

نظام های گردآوری اطلاعات اداری( در زمان ترخیص از بیمارستان)

کنترل بیماریهای غیرواگیر

غربالگری افراد جامعه برای بیماریهای غیرواگیر به ویژه برای گروههای پرخطر

اقدامات برای کنترل بیماری غیرواگیر در سه سطح فرد، نظام و جامعه قابل اجراست.

اقدامات فرد و نظام معمولا در هم ادغام می شود

اقدامات فردی مانند بیماریابی- غربالگری

اقدامات نظام مانند سیاستگذاری، تغییر عوامل اقتصادی و قوانین

اقدامات در سطح جامعه به شکل مداخلات است و مشارکت تمام افراد جامعه به صورت هماهنگ را می طلبد.

بیماریهای قلبی-عروقی

شایعترین علت مرگ و میر

مهمترین علت از کارافتادگی

نیمی از مرگهای ناش از بیماریهای قلبی- عروقی ناشی از آترواسکلروز عروق کرونری است

20 درصد به دلیل سکته مغزی است

با این همه بیماریهای قلبی قابل پیشگیری است

غیر از سرطان ریه که با قطع سیگار قابل پیشگیری است ، بیماریهای قلبی-عروقی قابل پیشگیری ترین بیماری مزمن در انسان است.دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

تحقيق بررسي بين دلبستگي و انسجام و انطباق خانوادگي زوجين تحت pdf دارای 90 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقيق بررسي بين دلبستگي و انسجام و انطباق خانوادگي زوجين تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه تحقيق بررسي بين دلبستگي و انسجام و انطباق خانوادگي زوجين تحت pdf

اهداف پژوهش  ‌و
فرضیه های پژوهش  ‌و
روش تحلیل داده ها  ‌و
مقدمه 
بیان مسئله 
اهمیت و ضرورت موضوع 
تعریف مفاهیم و اصطلاحات 
تعاریف نظری 
تعاریف عملیاتی 
پیشینه و مبانی نظری 
بخش اول«خانواده» 
تعریف خانواده 
نقش و اهمیت خانواده 
نقش خانواده در رشد شخصیت فرزندان 
انواع خانواده 
الف-خانواده سهل گیر 
ب-  خانواده سخت گیر و مستبد 
پ-خانواده مقتدر 
خانواده باز 
خانواده بسته 
عملکرد خانواده 
کارکرد مطلوب خانواده 
الف) نظریات و رویکردهای مختلف به خانواده 
رویکرد روان شناختی به خانواده 
نظریه های سیستم ها در خانواده درمانی 
نظریه ارتباط 
رویکرد ساختاری به خانواده 
گرایش رفتاری به خانواده 
ارزیابی عملکرد و خانواده و عوامل آن 
مدل مک مستر در زمینه کارکرد خانواده 
مدل درمان رویارویی 
مدل بیورز 
مدل چند مختصاتی السون 
الف- یکپارچگی(انسجام) 
ب- انطباق پذیری 
ب)تحقیقات انجام شده در زمینه خانواده در ایران 
ج- تحقیقات انجام شده در زمینه خانواده درخارج از ایران 
بخش دوم: دلبستگی زناشویی 
الف: نظریات مختلف درمورد دلبستگی 
تفاوت دلبستگی با وابستگی 
پایه های شکل گیری نظریه دلبستگی  
نظریه روانکاوی فروید 
نظریه اریک اریک سون 
نظریه اشپیتز 
نظریه ماهلر 
نظریه ملانی کلاین 
نظریه کارن هورنایkaren horney 
نظریه آلفرد آدلر 
پژوهش های هارلو 
نظریه کردار شناسی 
پیدایش نظریه دلبستگی 
تعریف سبک دلبستگی 
نگرش نسبت به خود 
انواع سبک های دلبستگی و ویژگی های آن ها 
تحقیقات انجام شده در زمینه دلبستگی در ایران 
ج) تحقیقات انجام شده در زمینه دلبستگی خارج از ایران 
روش پژوهش 
-جامعه آماری، نمونه و روش نمونه گیری 
-ابزارجمع آوری اطلاعات 
توصیف ابزارهای پژوهش 
ب) مقیاس تجربه روابط نزدیک برن،کلارک و شیور 
روش تحلیل داده ها 
شیوه اجرا 
4-2یافته های توصیفی 
نمودار شرکت کنندگان درپژوهش به تفکیک گروه 
4-3 یافته های استنباطی با آزمون فرضیه های پژوهش 
بحث و نتیجه گیری 
محدودیت های تحقیق 
منابع  و مأخذ 
پیوست 

بخشی از منابع و مراجع پروژه تحقيق بررسي بين دلبستگي و انسجام و انطباق خانوادگي زوجين تحت pdf

-        آدلر،آ(1370)، روانشناسی فردی،ترجمه ی حسن زمانی،تهران:انتشارات تصویر

-        تکینسون و همکاران،(1379)، زمینه روانشناسی هیلگارد، ترجمه محمد تقی براهنی و همکاران، تهران: رشد

-        احمدی،س10،(1372)بهداشت روانیدرخانواده،پژوهش های تربیتی: 2،3،4

-        بشارت،محمد علی(1383)،رابطه سبک های دلبستگی و کمال گرایی مثبت و منفی، در فصلنامه علوم تربیتی و روان شناسی، سال اول، شماره 1،اسفند1383

-        بهنام جمشید، ساخت های خانواده و خویشاوندی در ایران، تهران: خوارزمی، چاپ اول،

-        پورافکاری، نصرت الله،(1383)، فرهنگ جامع روانشناسی و روانپزشکی، جلد اول و دوم. تهران: فرهنگ معاصر

-        پورافکاری، نصرت الله(1376) ،فرهنگ جامع روانشناسی  و روانپزشکی ،انگلیسی و فارسی تهران: انتشارات فرهنگ معاصر

-        تاملسیون، باربارا(1943)، راهنمای سنجش خانواده، ترجمه بهاری، فرشاد ومهدی هرسینی

-        سیداسماعیل،تهران:تزکیه،چاپ اول،1383

-        حسینیان،سیمین، زهرایی،شقایق:کولایی،آناهیتا، مقایسه و ارتباط عملکرد خانواده و سلامت روانی نوجوانان  فراری ازخانه با نوجوانان عادی،مقاله پژوهشی تازه ها و پژوهش های مشاوره، شماره شانزدهم،زمستان 1384،صص25-

-        شریعتمداری،علی روان شناس تربیتی،تهران،امیرکبیر،چاپ هفتم،1372

-        عریضی،فروغ، خانواده و بهداشت روانی، تهران: آوای نور،چاپ اول،

-        کارین ویلیام،(1376) پیشگامان روانشناسی رشد،ترجمه فرید فدایی،تهران: نشر اطلاعات

-        گلادینگ ،ساموئل(1992) خانواده درمانی، تاریخچه نظریه و کاربرد، ترجمه بهاری، فرشاد: سیف، سوسن: تبریزی، مصطفی، تهران: تزکیه چاپ اول،1382

-        خورشیدی، عباس، رفتار والدین و تربیت فرزندان، تهران: سیطرون،چاپ اول، فروردین

-        دلاور،علی روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، تهران: نشر ویرایش،چاپ بیستم، ویرایش سوم، پاییز

-        دیوس،ک.(1382)،خانواده راهنمای مفاهیم و متون برای متخصص یاوری، ترجمه ف بهاری، تهران: انتشارات تزکیه

-        زیمون، فرتیز بی زکلمنت؛ الریچ؛ اشترلین،هلم.(1999) مفاهیم و تئوری های کلیدی در خانواده درمانی، ترجمه: پیرمرادی، سعید، اصفهان، همام ، چاپ اول،1379

-        مظاهری، م (1377). الگوهای دلبستگی  نوزادان ایرانی، مجله روانشناسی، سال دوم، شماره4 ،315-292

-        هالفورد،ک(1384)، زوج درمانی کوتاه مدت، ترجمه: مصطفی تبریزی، مژده کاردانی و فروغ جعفری، تهران: انتشارات فرا روان

اهداف پژوهش

1-   تعیین رابطه بین دلبستگی و انسجام و انطباق خانوادگی

2-   تعیین رابطه بین دلبستگی زناشویی و میزان تحصیلات

3-   تعیین رابطه بین دلبستگی زناشویی و جنسیت

4-   تعیین رابطه بین انسجام و انطباق خانوادگی و جنسیت

5-   تعیین رابطه بین انسجام و انطباق خانوادگی و میزان تحصیلات

فرضیه های پژوهش

1-   بین دلبستگی و انسجام و انطباق خانوادگی رابطه وجود دارد

2-   بین دلبستگی زناشویی و میزان تحصیلات. رابطه وجود دارد

3-   بین دلبستگی زناشویی و جنسیت رابطه وجود دارد

4-   بین انسجام و انطباق خانوادگی و جنسیت رابطه وجود دارد

5-   بین انسجام و انطباق خانوادگی و میزان تحصیلات رابطه وجود دارد

روش تحلیل داده ها

بر رویداده های به دست آمده از ابزارهایی که نام برده شد در تحلیل اطلاعات این پژوهش از دو روش آماری توصیفی و استنباطی استناد شده است. همچنین برای تائید یا رد فرضیه ها از روش تحلیل رگرسیون گام به گام و از روش های آماری منتاسب دیگر در نرم افزارspss-18 وجود دارد، استناد شده است

شیوه اجرا

همین طور که گفته شد داده های این پژوهش به صورت کتابخانه ای- میدانی(پخش پرسشنامه) جمع آوروی شده است

نمونه این پژوهش که 200 نفر از زوجین شهرستان میبد است، به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند که 140 نفر ازآنان زوجین بدون مشکل و 60 نفر زوجین دارای مشکل را تشکیل می دادند

دو پرسشنامه مقیاس ارزیابی انسجام و انطباق خانوادگی (faces) به افراد ارائه می شد سپس داده های جمع آوری شده از این طریق، از طریق نرم افزار spss-18 مورد تحلیل قرارگرفت.

مقدمه

ازدواج پیمانی است مقدس که در میان تمامی اقوام و ملل و در تمامی زبان ها و مکان ها وجود داشته است(نوابی نژاد1367،به نقل از ستاری،1387)

بسیاری از افراد در مراحلی از زندگی شان وارد روابط زناشویی صمیمانه ای می شوند و داشتن  روابط صمیمانه با افراد نزدیک زندگی چون والدین، همسر و فرزندان  یکی از مهمترین نیازهای بشری است. تلاش در جهت جستجو و حفظ روابط با افراد مهم زندگی یک اصل انگیزشی بوده و در تمام طول زندگی با وی همراه است (بطلانی،اصفهانی،1387)

رابطه زناشویی مستلزم آن است که زوجین یاد بگیرند چگونه با هم ارتباط برقرار کنند و چگونه با هم متفاوت باشند. در مجموع می توان گفت با توجه به این که خانواده ها نقشی مهم در زندگی و تکامل توده مردم دارند بنابراین بررسی خانواده از جبنه های مختلف حائز اهمیت است

بیان مسئله

زوجین به عنوان هسته اصلی خانواده مورد توجه جامعه هستند. سلامت و پویایی خانواده که هسته سازنده جامعه محسوب می شود، ریشه در سلامت و شادابی زوجین دارد بنابراین شاید بتوان زوجین را نیروی محرکه و جهت دهنده خانواده به حساب آورد

عوامل متعددی در خانواده باید مورد توجه قرار گیرند، از جمله این عوامل دلبستگی است. دلبستگی و داشتن رابطه برای رشد روانی ،تکوین شخصیت و سلامت هیجانی ضروری است. عموما دلبستگی ، علاقه و عاطفه تعهد آور است. یعنی یک پیوند یا گره میان افراد است (بطلانی،اصفهانی،1387) و هر گونه خلل در این رابطه موجب آسیب ها و خطرات بعدی می شود

با توجه به مطالب گفته شده،دلبستگی بر روابط اعضای خانواده و زوجین تاثیر زیادی می گذارد.صرف نظر از موقع شناسی، تمام خانواده ها مجبورند با همبستگی خانواده برای نمونه پیوند عاطفی و انطباق پذیری خانواده برای نمونه توانایی تغییر و انعطاف پذیر بودن سر و کار داشته باشند(السون[1]،1984،استرانگ[2] و دی ولت[3]،1986 به نقل از گلادینگ[4]، 1993)


اهمیت و ضرورت موضوع

با توجه  به این که خانواده مهمترین نهادی است که در آن فرد رشد می یابد و شخصیت هر فردی در خانواده شکل می گیرد و شخصیت هر فردر در همسر گزینی و به خصوص در کیفیت روابط زناشویی تاثیر می گذارد . بنابراین سعادت هر فرد درگرو خانواده او و نحوه تعامل و ارتباط ئالدین او می باشد

این تحقیق  بر آن است تا دو عامل مهم را که بر روابط خانواده تاثیر می گذارد بررسی کند و سعی می شود با کمک آن عواملی را که کیفیت و کارایی خانواده را پایین می آورد شناسایی کند

از عواملی که در این تحقیق مورد بررسی قرار می گیرد عامل دلبستگی می باشد. دلبستگی بر رابطه زوجین از جمله بر روابط جنسی زوجین تاثیر دارد. برای بسیاری از زوجین ارتباط جنسی زمانی اتفاق می افتد که ارتباطشان تقویت شود و قادر باشند ارتباط لطیف تر و ظریف تری را با یکدیگر برقرار کنند و نیازهای دلبستگی شان را پاسخ گویند. دومین عاملی که در این تحقیق مورد بررسی قرار می گیرد انسجام خانواده که یک مولفه  مهم کارکرد خانوادگی محسوب می شود و مسلماً  از عواملی است که میزان موفقیت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد

 

 

 

 

 

خلاصه فصل اول

در این فصل پس از بیان مقدمه و موضوع پروژه مورد بررسی قرار گرفت. سپس به بحث در زمینه اهمیت و ضرورت موضوع و انسجام و انطباق خانوادگی و دلبستگی زناشویی پرداخته شد. اهداف پژوهش که شامل یک هدف بود نیز در این فصل بیان شد و سپس به بیان فرضیه براساس هدف پژوهش پرداخته شد

همچنین تعریفی ازتمام مفاهیم به صورت نظری و عملیاتی ارائه شد


تعریف مفاهیم و اصطلاحات

متغیرهای تحقیق پیش رو شامل دو بعد از ابعاد کارکردی خانواده انطباق پذیری خانوادگی و انسجام خانوادگی و نیز عزت  نفس نوجوانان  و دانش آموزان پس رسال اول دوره متوسطه می باشد

تعاریف نظری

خانواده[5] : خانواده عبارت از یک واحد اجتماعی است که از ازدواج زن و مرد به وجود می آید و فرزندان آن ها مکمل آن ها خواهند بود. به طور کلی خانواده یک نظام است که خود اجزاء و اصولی دارد  که حاکم بر آن نظام است و رکن اصلی آن زندگی مشترک زناشویی است

کارکرد خانواده[6]: یعنی توانای خانواده در هماهنگی یا تطابق با تغییرات ایجاد شده درطول حیات، حل تضاد ها و تعارض ها، همبستگی بین اعضاء و موفقیت در الگوهای انضباطی، رعایت حد و مرز افراد،اجرای مقررات و اصول حاکم بر این نهاد با هدف حفاظت از کل سیستم خانواده (پورتس و هاول[7]،1992،نقل از اسلامی،1384)

انطباق پذیری خانوادگی[8]: توانایی و قابلیت یک سیستم مثلا یک فرد یا یک خانواده که در شرایط متغیردرونی و بیرونی انسجام خویش را فقط و بقای آن را تضمین می کند(زیمون فر[9] ودیگران،1999، ترجمه پیر مرادی،1379)

انسجام (یکپارچگی)خانوادگی[10]: پیوندهای عاطفی که اعضای خانواده نسبت به یکدیگر دارند شامل چهار بعد بی علاقگی، فاصله، وابستگی و به هم پیوستگی شدید می باشد(منبع پیشین)

[1] Olson

[2] Strong

[3] Di Volt

[4] Geloding

[5]Family

[6]Family Fantioniny

[7] Ports& Howel

[8] Family Adabtability

[9] simon

[10] Familycohesion


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf دارای 230 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf :

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdfكنترل چیست؟

در زندگی روزمره، واژه كنترل بسیار بكار برده می‌شود و اصطلاحاتی نظیر كنترل رشد جمعیت، ترافیك و غیره در گفتگو‌های روزمره بسیار شنیده می‌شود. معمولاً كلمه كنترل وقتی به كار برده می‌شود كه نوعی مهاركردن و تسلط بر یك پدیده مورد نظر باشد. علاقه انسان به تحت اختیار درآوردن و تسلط بر پدیده‌ها باعث پیدایش شاخه جدیدی از دانش‌ها به نام عمل كنترل گردیده است.

علم كنترل، علمی است كه در مورد چگونگی تحت اختیار در آوردن و هدایت رفتار‌های پروسه ها (فرآیند یا پدیده‌ای كه مایل به تحت اختیار در آوردن آن هستیم) صحبت می‌كند.

1-1- خودكارسازی (اتوماسیون)

یك سیستم كنترل كه بدون دخالت عامل انسانی و خود به خود قادر به تنظیم خروجی باشد را سیستم كنترل خودكار یا اتوماتیك می‌گوییم. خط سیر و هدف همه صنایع به سمت افزایش تولید بیشتر می‌باشد و این خط سیر از میان خودكارسازی یا اتوماسیون فرآیند‌ها و ماشین آلات می گذرد. خودكار‌سازی ممكن است به دلیل افزایش كمیت محصول و یا بهبودی در كیفیت و دقت آن صورت بگیرد. اما به هر شكل، این روند همواره با جایگزینی برخی یا همه اعمال و ورودی‌های انسانی مورد نیاز جهت انجام و كنترل عملكرد‌های ویژه، همراه می‌باشد. بسیاری از كارخانه‌ها و كارگا‌ه‌ها به جای اینکه كارگران را عملاً و به طور فیزیكی با انجام وظایف درگیر كنند. از آنها جهت كنترل ماشین‌ها و تجهیزات استفاده می نمایند. این نوع از كنترل نیازمند كارگری است كه نحوه عمل یك فرآیند بخصوص را می داند.

و نیز می داند كه چه ورودی‌هایی نیاز است تا خروجی در سطح دلخواه باقی بماند.

اما به منظور تحقق خودكارسازی یك فرآیند، اپراتور‌ها و كارگران باید توسط شكلی از سیستم‌های خودكار جایگزین گردند. سیستم‌های خودكار قادرند فرآیند را بدون مداخله انسان یا با دخالت اندك كنترل كنند. این امر نیازمند سیستمی است كه قادر باشد یك فرآیند را راه ‌اندازی كرده و آن را متوقف كند.

كنترل اتوماتیك

هر سیستم کنترل را به سه بخش اصلی می توان تقسیم كرد: ورودی، بخش پردازشگر و خروجی.


وظیفه بلوك پردازشگر یا كنترل‌گر، تهیه خروجی به شكل و اندازه دلخواه‌ از سیگنال‌های متفاوت ورودی می‌باشد.

روش‌های مختلفی برای اجرای توابع كنترلی جهت به دست آوردن خروجی‌های مشابه از ورودی های یكسان موجود می‌باشد كه می توان از آن به عنوان بلوك كنترل استفاده كرد. همچنین در كنترل یك سیستم توسط یك اپراتور از نوع انسانی، اپراتور، هم‌ارز بلوك كنترل‌گر یا بخش پردازشگر است. زیرا این اپراتور است كه می داند چه خروجی دلخواهی مورد نیاز است، بنابراین بطور بصری یا بوسیله وسایل اندازه‌گیری در حال اندازه‌گیری و قرائت مداوم متغیر‌های مربوطه، یعنی ورودی‌ها می‌باشد و بسته به اطلاعات بدست آمده، عكس العمل لازمه را نشان خواهد داد و مقادیر پیش داده بلوك كنترل را تغییر خواهد داد تا خروجی دلخواه حاصل شود.

ورودی‌ها

سیگنال‌های ورودی معمولاً توسط مبدل‌های (Transducer) مختلفی كه كیفیت‌های فیزیكی را به سیگنال‌های الكترونیكی تبدیل می‌كنند فراهم می‌شوند. این مبدل‌ها می‌توانند یك كلید فشاری ساده، ترموستات یا كشش سنج و غیره باشند همگی آنها اطلاعات مربوط به كمیت اندازه‌گیری شده را به بخش پردازشگر انتقال می دهند. بسته به نوع مبدل استفاده شده این اطلاعات می توانند به صورت دودویی (دیجیتال) یا پیوسته (آنالوگ) باشند كه به عنوان كمیت ورودی ارائه می‌شوند.خروجی‌ها

چنانچه قرار باشد كه یك سیستم كنترل بر طریقه عملكرد یك فرآیند، دخالت و تسلط داشته باشد، بایستی قادر به تغییر عناصر كلیدی یا كمیت های مهم فرآیند باشد. این‌ كار با استفاده از المان‌های خروجی از قبیل پمپ‌ها، موتور‌ها، پیستون‌ها، رله‌ها و غیره تحقق می پذیرد. این المان‌ها، سیگنال‌های سیستم كنترل را به دیگر كمیت‌های مورد نیاز، تبدیل می‌كنند. به عنوان مثال، یك موتور، سیگنال‌های الكتریكی اخذ شده از سیستم كنترل را به حركت دورانی تبدیل می‌كند. به بیان دیگر المان‌های خروجی نیز به گونه‌ای، نوعی از مبدل‌ها می باشند. همانند مبدل‌های ورودی، المان‌های خروجی نیز می توانند واحد‌های ساده دودویی و یا متغیر‌های پیوسته در حوزه تغییری بین حالت كاملاً خاموش تا كاملاً روشن (آنالوگ) باشند.

بخش پردازشگر یا بلوك كنترل

این بلوك مشابه با دانسته‌های اپراتور در مورد عملكرد سیستم است كه به این دانسته‌ها، جهت تحت كنترل باقی‌ماندن یك فرآیند نیاز می‌باشد. اپراتور از این آگاهی و نیز مهارت خود استفاده می‌كند و با تلفیق كردن آن با اطلاعات بدست آمده از اندازه‌گیری ورودی، خروجی مطلوب را تولید می‌كند. در سیستم‌های كنترل اتوماتیك، طرح استفاده شده به عنوان بلوك كنترل این وظیفه را به عهده دارد و با توجه به اطلاعات اخذ شده از سیگنال ورودی، خروجی مطلوب را تهیه می‌كند. این طرح كنترلی به دو روش متفاوت قابل اجرا است: با استفاده از سیستم‌های كنترل غیر قابل تغییر توسط اپراتور و نیز با استفاده از كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی. در سیستم‌های غیر قابل تغییر توسط اپراتور وقتی كه سیستم كنترل ساخته شد و عناصر آن به یكدیگر مرتبط شدند، دارای توابع و برنامه ثابتی خواهند شد كه دیگر به وسیله اپراتور امكان تغییر در آن وجود ندارد. اما در یك سیستم قابل برنامه‌ریزی، توابع و وظایف كنترلی، برنامه‌ریزی شده و در یك واحد حافظه ذخیره می‌شوند و اگر ضرورتی پیش آمد، می‌توانند بوسیله برنامه‌ریزی مجدد تغییر داده شوند.

جدول زیر نمونه‌هایی از سیستم های كنترل ثابت و قابل برنامه‌ریزی را همراه با نوع كنترلی كه توسط آن ها قابل اجرا است – دیجیتالی یا آنالوگ – به تصویر می كشد.

سیستم‌های ثابت

نوع

سیستم‌های قابل برنامه‌ریزی

نوع

رله ها

دیجیتال

كامپیوتر‌ها

دیجیتال/آنالوگ

منطق الكترونیك

دیجیتال

میكروكامپیوترها

دیجیتال/آنالوگ

منطق پنوماتیكی

دیجیتال

سیستم‌های C-P

دیجیتال/آنالوگ

منطق هیدرولیك

دیجیتالالكترونیك آنالوگ

آنالوگ1-2- سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ

تغییرات بیشتر كمیت‌های طبیعی مانند دما، سرعت، مكان و غیره پیوسته و تدریجی بوده و در حوزه‌ای محدود از مقادیر متفاوت مربوط به كمیت قرار دارد. این‌گونه كمیت ها را كمیت‌های آنالوگ یا پیوسته می نامند. بسیاری از سنسور‌ها (سنسور یك نوعی آشكار ساز است كه یك كمیت فیزیكی را به شكلی از سیگنال مثلاً صوتی، تصویری و … تبدیل میكند. بنابراین به نحوی می توان آن را یك مبدل هم خواند) سیگنال‌های آنالوگی را تولید می‌كنند كه یا دامنه و یا فركانس آن بسته به نوع سنسور و كمیت اندازه‌گیری شده، تغییر می‌كند. در سنسورها سیگنالها، دامنه تغییراتی در حدود V - دارند. برای سنسور‌های با فركانس خروجی متغیر،محدوده فركانس بستگی به شصتمین پریود (فركانس برق شهر Hz فرض شده است) و بهسازی سیگنال دارد. از سوی دیگر وسایل زیادی نیز وجود دارند كه سیگنال‌های دیجیتالی را تولید كرده و یا به این نوع سیگنال‌ها پاسخ می‌دهند. در این نوع سیگنال‌ها فقط دو حالت ممكن وجود دارد و این حالت بطرق مختلفی نامگذاری می‌شود:

Off

On

Closed

Open

NO

Yes

0V

+5V


1

False

True

-1- مقدمه

نیاز به كنترل كننده‌هایی با هزینه كمتر، كاربرد متنوع تر و سهولت استفاده بیشتر، منجر به توسعه كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی بر مبنای CPU و حافظه شد و از آنان به طور گسترده‌ای در كنترل فرآیندها و ماشین آلات استفاده گردید. PLC، كه از عبارت: Programmable Logic Controller به معنای كنترل كننده منطقی برنامه پذیر گرفته شده است، در آغاز به عنوان جانشینی برای سیستم‌های منطقی رله‌ای و تایمری غیر قابل تغییر توسط اپراتور طراحی شدند تا به جای تابلو‌های كنترل متداول قدیمی استفاده شوند. PLC ها توانستند سهولت استفاده و قابلیت انعطاف پذیری زیادی را به سیستم‌های كنترل ارزانی دارند. این كار به وسیله برنامه‌ریزی آنها و اجرای دستورالعمل های منطقی ساده كه اغلب به شكل دیاگرام نردبانی است، صورت می‌گیرد. PLC ها دارای یك سری توابع درونی از قبیل تایمر‌ها و شمارنده‌ها و شیفت رجیستر ها می باشند كه امكان كنترل مناسب را، حتی با استفاده از كوچك ترین PLC نیز فراهم می آورند. یك PLC با خواندن سیگنالهای ورودی دریافتی از پروسه مورد نظر، كار خود را شروع كرده و سپس دستور العمل منطقی (كه قبلاً برنامه‌ریزی شده و در حافظه جای گرفته است) را بر روی این سیگنال‌های ورودی اعمال می‌كند و در پایان، سیگنال‌های خروجی مطلوب را برای راه‌اندازی تجهیزات و ماشین آلات پروسه تولید می نماید. تجهیزات استانداردی درون PLCها تعبیه شده‌اند كه به آنها اجازه می دهد مستقیماً و بدون نیاز به واسطه مداری یا رله‌ها به المان‌ خروجی یا محرك و مبدل‌های ورودی متصل شوند. با استفاده از PLCها، اصلاح و تغییر یك سیستم كنترل بدون نیاز به تغییر محل اتصالات سیم‌ها ممكن شده است و برای هر گونه تغییر كافی است كه برنامه كنترل با استفاده از یك كی‌پد یا ترمینال VDU (نمایشگر ویدیویی) تغییر یابد، هم‌چنین PLC ها نسبت به سیستم‌های قدیمی برای نصب و راه‌اندازی به زمان كمتری نیازمندند. PLCها از لحاظ ساختمان داخلی‌اشان به كامپیوتر معمولی شبیه هستند ولی برخی ویژگی‌های خاص، آنها را ابزاری مناسب جهت انجام عملیات كنترل صنعتی نموده است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از

- تجهیزات حفاظت كننده PLC ها از نویز و شرایط نا مساعد محیطی

- ساختار مدولار PLCها، كه به سادگی امكان تعویض یا افزودن واحد یا واحدهایی را به PLC می دهد (مثلاً ورودی/خروجی)

-اتصالات استاندارد ورودی/خروجی و نیز سطوح سیگنال استاندارد.

- زبان برنامه‌نویسی قابل درك و آسان

- سهولت در برنامه‌نویسی و برنامه‌ریزی مجدد در حین كاركرد فرآیند.

2-2- نگاهی گذرا بر تاریخچه PLC

اندیشه ساخت PLC در آغاز، در سال توسط یك گروه از مهندسین شركت جنرال موتور آمریكا مطرح شد. در این طرح كنترل كننده می بایست دارای خصوصیات اولیه زیر می بود:

- به سادگی قابل برنامه‌ریزی و همچنین برنامه‌ریزی مجدد بوده (ترجیحاً در كارخانه) و نیز، قابلیت تغییر ترتیب و توالی عملیات كنترل را داشته باشد.

- نگهداری و تعمیرات آن آسان باشد ترجیحاً با استفاده از مدول‌های افزودنی.

- دارای قابلیت اطمینان بیشتر در محیط‌های صنعتی باشد و كوچكتر از رله معادلش باشد.

-در عمل هزینه قابل رقابت با تابلو‌های رله‌ای و نیمه‌هادی ها داشته باشد.

این امر، موجب شعله‌ور شدن اشتیاق شدیدی در بین مهندس همه شاخه‌های علوم، در مورد این كه چگونه از PLC می توان در كنترل‌های صنعتی استفاده كرد، گردید. این بذل توجه شدید به قابلیت‌ها و تسهیلات برتر PLC ها بود كه سبب شد آنها را به سرعت به «فن‌آوری روز در دسترس» تبدیل كند. دستورالعمل ها نیز سیر تكاملی خود را به سرعت از فرمان های منطقی ساده به دستورالعمل‌های شامل اجرای عملیات مربوط به شمارنده‌ها، تایمرها، شیفت رجیستر‌ها و سپس توابع ریاضی پیشرفته در PLCهای بزرگتر، طی كردند. به موازات آن، در سخت‌افزار PLC نیز در پیشرفت ها با حافظه های بزرگتر و تعداد بیشتر ورودی‌ها و خروجی های تعبیه شده بر روی مدول‌های جدیدتر، دنبال شد. در سال ، دیگر امكان كنترل نصبگاه های ورودی/خروجی راه دور فراهم آمده بود. در این گونه كاربرد‌ها تعداد متعددی از این ورودی‌/خروجی ها كه چند صد متر با PLC مادر فاصله داشتند می‌بایست از طریق یك خط ارتباطی به طور مداوم رصد (monitoring[1]) شوند و یا دستورات لازم به آنها اعمال شود. در سال یك PLC اساس میكروپروسسوری (PCL مبتنی بر ریز پردازنده) بوسیله شركت آمریكایی آلن-برادلی معرفی شد. این PLC بر مبنای ریزپردازنده بنا شده بود اما از این پردازشگر دیگر به منظور اداره دستورالعمل‌های منطق بیت در سرعت‌های بالا سود می جست. آهنگ رشد كاربرد PLC ها در صنایع، تولید كنندگان را تشویق به گسترش و توسعه خانواده سیستم‌های اساس – میكرو پروسسوری با سطوح عملیاتی مختلف كرد. امروزه محدوده PLC های در دسترس، از PLCهای جامع و كامل كوچك با ورودی/خروجی و مرحله یا گام برنامه‌نویسی تا سیستم‌های مدولار با مدول های قابل افزایش را در بر گرفته است. این مدول‌ها برای انجام وظایفی نظیر:

- ورودی/خروجی آنالوگ

- كنترل PID (سه جمله‌ای = تناسبی، انتگرالگیر و مشتق‌گیر)

-ارتباطات

- نمایش‌گرافیكی

- ورودی/خروجی اضافی

- حافظه‌های اضافی

راهكارهای مدولار‌سازی PLC ها امكان گسترش و بهبود یك سیستم كنترل را با حداقل هزینه و اشكالات فراهم می سازد. امروزه PLC ها تقریباً با همان سرعت پیشرفت میكروكامپیوترها مراحل پیشرفت و توسعه را پشت سر می گذارد، با این تفاوت كه تأكید ویژهPLCها بر روی كنترل‌كنند‌های كوچك، كنترل عددی/وضعیتی و شبكه‌های ارتباطی می باشند. از نظر بازار نیز، بازار كنترل‌كننده‌های كوچك از اوایل سال‌های دهه رشد سریعی را شاهد بوده است چرا كه در خلال این سال‌ها، تعداد كمپانی‌های ژاپنی، PLCهای بسیار كوچك و كم‌هزینه‌ای را معرفی كردند كه از سایر محصولات آن زمان بسیار ارزان‌تر بودند. به این دلیل مشتریان بالقوه‌ای در صنعت، توانایی خرید كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی را یافتند. این روند با عرصه PLC های كارامدتر و تا حد امكان ارزانتر، ادامه یافت.

بررسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر تحت pdf
فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول مقدمه‌ای بر علم كنترل و مفاهیم منطقی

1-1- خود كارسازی (اتوماسیون)............................................................................ 2

كنترل اتوماتیك........................................................................................................... 3

ورودی ها ................................................................................................................. 4

خروجی‌ها .................................................................................................................. 5

بخش پردازشگر یا بلوك كنترل ................................................................................ 5

1-2- سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ......................................................................... 7

كنترل آنالوگ.............................................................................................................. 8

كنترل دیجیتال ........................................................................................................... 9

1-3- انواع فرآیندهای صنعتی.................................................................................. 10

فرآیندهای پیوسته ..................................................................................................... 10

فرآیندهای مرحله‌ای .................................................................................................. 11

تولید گام به گام......................................................................................................... 11

1-4- استراتژی كنترل ............................................................................................. 12

كنترل حلقه باز........................................................................................................... 12

كنترل پیش خور......................................................................................................... 13

كنترل حلقه بسته........................................................................................................ 14

1-5- كنترل كننده‌های پیوسته.................................................................................. 15

1-6- سیستم‌های كنترل متداول................................................................................ 16

سیستم‌های رله‌ای...................................................................................................... 16

سیستم‌های الكترونیكی............................................................................................... 18

حافظه ........................................................................................................................ 21

ریزپردازنده .............................................................................................................. 24

1-7- كامپیوتر در كنترل .......................................................................................... 25

فصل 2 كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی (PLC)

2-1- مقدمه............................................................................................................... 27

2-2- نگاهی گذرا بر تاریخچه PLC.......................................................................... 28

2-3- مقایسه PLC با سایر سیستم‌های كنترلی........................................................ 31

2-4- سخت افزار PLC............................................................................................. 33

واحد پردازش مركزی (CPU).................................................................................... 34

حافظه ........................................................................................................................ 35

حجم حافظه................................................................................................................ 38

واحدهای ورودی و خروجی .................................................................................... 39

واحدهای برنامه‌ریزی................................................................................................ 43

2-5- انواع سیستم‌های PLC..................................................................................... 44

PLC های كوچك........................................................................................................ 45

PLC های متوسط ..................................................................................................... 46

PLC های بزرگ......................................................................................................... 47

فصل 3 مقدمه‌ای بر زبان برنامه‌نویسی S5

3-1- اشكال مختلف نمایش برنامه............................................................................ 52

روش نمایش نردبانی ................................................................................................ 52

روش نمایش فلوچارتی ............................................................................................. 53

روش نمایش عبارتی ................................................................................................. 54

3-2- سیكل زمانی اجرای برنامه.............................................................................. 57

3-3- برنامه‌نویسی سازمان یافته............................................................................. 58

بلوك‌های برنامه (PB) ............................................................................................... 59

بلوك‌های ترتیبی (SB)................................................................................................ 59

بلوك‌های تابع ساز (FB) ........................................................................................... 60

بلوك‌های اطلاعاتی (DB)............................................................................................ 61

بلوك‌های سازماندهی (OB)....................................................................................... 61

3-4- عملوند های مورد استفاده در زبان S5 .......................................................... 62

3-5- دستور العمل‌های زبان S5 ............................................................................. 62

دستور العمل‌های اصلی ............................................................................................ 62

دستور العمل‌های تكمیلی............................................................................................ 63

دستور العمل‌های سیستم........................................................................................... 63

3-6- خواندن صفر................................................................................................... 63

3-7- كنتاكت در حالت عادی باز ............................................................................. 64

3-8- كنتاكت در حالت عادی بسته........................................................................... 64

3-9- كاربرد پرانتز ها در برنامه نویسی به روش STL ......................................... 66

3-10- فلگ یا پرچم.................................................................................................. 68

3-11- بیت RLO....................................................................................................... 70

3-12- ست وری ست در فلگ‌ها و خروجی‌ها......................................................... 70

3-13- دستور NOP 0 ............................................................................................. 73

3-14- كانكتور.......................................................................................................... 76

3-15- برنامه‌نویسی یك تشخیص دهنده لبه پالس................................................... 77

3-16- دستور پرش غیر شرطی............................................................................... 79

3-17- دستور پرش شرطی...................................................................................... 79

3-18- دستور‌های بارگذاری و انتقال ..................................................................... 80

دستور L ................................................................................................................... 81

دستور T ................................................................................................................... 82

3-19- موارد استفاده آكومولاتور............................................................................ 83

دستور جمع دو عدد................................................................................................... 83

دستور تفریق.............................................................................................................. 84

3-20- مقایسه كننده‌ها.............................................................................................. 84

3-21- شمارنده‌ها..................................................................................................... 88

3-22- تایمرها.......................................................................................................... 92

تایمر پله‌ای (SP)......................................................................................................... 96

تایمر پله‌ای گسترده (SE)........................................................................................... 97

تایمر با تأخیر روشن (SD) ....................................................................................... 98

تایمر با تأخیر خاموش (SF)....................................................................................... 99

تایمر با تأخیر ماندگاری (SS)................................................................................ 100

دستورهای اعلام پایان برنامه .............................................................................. 101

فصل 4 روش برنامه نویسی

4-1- روش برنامه‌نویسی..................................................................................... 105

4-2- بلوك‌های اطلاعاتی (DB) ........................................................................... 112

4-3- بلوك‌های تابع ساز (FB)............................................................................. 119

4-4- دستورات تكمیلی ........................................................................................ 125

دستور AW........................................................................................................... 125

دستور OW .......................................................................................................... 126 دستور XOW 127

دستور CFW......................................................................................................... 127

دستور CSW......................................................................................................... 128

دستور SLW.......................................................................................................... 128

دستور SRW......................................................................................................... 129

دستور I................................................................................................................. 129

دستور D .............................................................................................................. 130

دستور ADD......................................................................................................... 130

دستور JZ.............................................................................................................. 131

دستور JN ............................................................................................................ 132

دستور JP.............................................................................................................. 132

دستور JM............................................................................................................. 132

فصل پنجم شیوه‌های كنترل فرآیند

5-1- كنترل فرآیند............................................................................................... 136

برنامه‌های تركیبی ................................................................................................ 136

برنامه‌های ترتیبی ................................................................................................. 136

5-2- دستور DO................................................................................................. 144

5-3- ارسال پیام‌های خطا بر روی صفحه نمایش ............................................. 145

5-4- ساختار برنامه‌های ترتیبی ......................................................................... 148

فصل ششم قابلیت های پیشرفته كنترل كننده‌های قابل برنامه‌ریزی

6-1- ماژول های ورودی/خروجی دیجیتال......................................................... 170

6-2- ماژول‌های وظایف ویژه ............................................................................ 170

محدوده وظایف ماژول‌ها...................................................................................... 171

6-3- واحدهای ورودی/خروجی آنالوگ.............................................................. 172

تبدیل آنالوگ به دیجیتال ....................................................................................... 172

ورودی‌های A/D................................................................................................... 173

برنامه‌ریزی ورودی های آنالوگ.......................................................................... 173

نقاط توقف............................................................................................................. 174

كاربردهای آنالوگ به دیجیتال ............................................................................. 175

6-4- ماژول‌های دیجیتالی به آنالوگ................................................................... 175

نحوه عمل ............................................................................................................. 176

كاربردها ............................................................................................................... 176

اطلاعات مربوط به نقایص و وضعیت آنالوگ....................................................... 177

6-5- ماژول‌های بهسازی سیگنال....................................................................... 177

6-6- توابع كنترل پیوسته..................................................................................... 178

ماژول‌های PID..................................................................................................... 179

برنامه‌ریزی ماژول‌های PID................................................................................. 180

ماژول‌های كنترل – PID كاربردها ....................................................................... 181

6-7- دیاگرام های گرافیكی و فرآیندنما............................................................... 181

تأثیر بر روند اجرای فرآیند................................................................................... 183

برنامه‌ریزی نمودارهای فرآیند نمای پروسه........................................................ 184

6-8- ورودی/خروجی راه در ارتباطات............................................................... 185

فصل هفتم ارتباطات PLC و خود كارسازی

7-1- ارتباطات PLCها ........................................................................................ 188

استفاده‌های معمول از پورت‌ها یا در گاه‌های ارتباطی PLC ................................ 188

ارتباطات سریال – RS232 و شاخه‌های مشتق شده از آن .................................. 189

الزامات ارتباطات استاندارد .................................................................................. 190

فواصل انتقال ........................................................................................................ 191

حلقه جریان 20MA ............................................................................................... 192

RS 422 – RS423 .................................................................................................. 193

7-2- كنترل جریان داده ...................................................................................... 193

پروتكل برای انتقال ............................................................................................... 194

7-3- داده‌های ارسال شده از طریق خطوط ارتباطی PLC.................................. 195

7-4- ارتباطات بین چند PLC .............................................................................. 196

7-5- شبكه‌های محلی ......................................................................................... 197

PLC ها و شبكه ها ............................................................................................... 198

7-6- كنترل توزیع شده ...................................................................................... 198

محدوده نیازها ...................................................................................................... 199

پیكر بندی های شبكه ها........................................................................................ 199

دسترسی و كنترل كانال ....................................................................................... 200

پروتكل ها ............................................................................................................. 200

7-7- استانداردهای شبكه – ISO،. IEEE، MAP................................................. 201

ISO – اتصال داخلی سیستم‌های باز .................................................................... 201

GMMAP نگاهی به مشخصات ............................................................................. 202

مقایسه با اینترنت................................................................................................... 203

اجرای استاندارد MAP.......................................................................................... 203

MAP در ارتباطات سطح كارخانه‌ای و سیستم های باز ...................................... 204

كارایی MAP ......................................................................................................... 204

شبكه‌های انحصاری PLC .................................................................................... 205

ماژول‌های واسطه شبكه ...................................................................................... 205

شبكه‌های محلی تطبیق پذیر................................................................................... 206

فصل هشتم كاربرد PLC

8-1- كاربرد PLC ها در رباتیك.......................................................................... 209

كاربرد PLC به عنوان یك كنترل كننده ربات........................................................ 209

كنترل توالی محدود............................................................................................... 210

انعطاف پذیری....................................................................................................... 210

كنترل‌های توالی و تركیبی..................................................................................... 210

فصل نهم انتخاب، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های PLC

9-1- روند طراحی برای سیستم‌های PLC ......................................................... 213

9-2- انتخاب یك كنترل كننده قابل برنامه‌ریزی .................................................. 213

الزامات ورودی/خروجی ...................................................................................... 214

حافظه و الزامات برنامه‌ریزی .............................................................................. 215

9-3- نصب........................................................................................................... 216
دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf دارای 27 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf :

پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf

پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf شامل 27 اسلاید (ویژه رشته های مهندسی عمران و ساختمان) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf
فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت ، اقدام به خرید آن نمایید.

.
مقدمه:

از حدود سه دهه پیش تاکنون، شرکتی به نام «معماری دینامیک» به سرپرستی معمار ایتالیایی به نام دکتر «دیوید فیشر» اقدام به طراحی برج های گردان نموده است. اولین پروژه این شرکت در دبی اجرا می گردد و بعد از آن در سایر نقاط دنیا از جمله مسکو، میلان، نیویورک، و توکیو شاهد پروژه هایی مشابه خواهیم بود. در طراحی چنین مجموعه هایی، بعد چهارم یعنی زمان نیز واردشده است و هر طبقه به طور مجزا قادر به چرخش می باشد و درنتیجه در طول زمان فرم کلی مجموعه تغییر می نماید و برجدارای فرم ثابت، صلب و واحد نخواهد بود.
چنین مجموعه هایی قادر خواهند بود تا بعد زمان را در سیما و منظر شهری نیز واردنمایند و آن را نیز تحت تأثیر قرار دهند.
با توجه به مطلب فوق، شناخت چنین مجموعه هایی می تواند توجه معماران را علاوه برطراحی مجموعه های صلب، به طراحی مجموعه ها و شهرهایی همراه با بعد زمان نیز جلب نماید. در راستای معرفی این مجموعه،بررسی بر روی نحوه و چگونگی ساخت، تکنیک های ویژه ساخت، راهکارهای تامین انرژی مورد نیاز برج، ارتباط بنا با محیط زیستو عوامل محیطی طبیعی )به خصوص انرژی باد و انرژی خورشیدی( و همچنین به بحث های تعادل، پایداری و تاسیسات پرداخته می شود.

.

پاورپوینت آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی تحت pdf
فهرست:

آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی
مقدمه
چشم انداز کلی
ویژگی های سازه های دینامیکی
تأمین انرژی
اولین برج دینامیک در دبی

.

عنوان: آشنایی با مراحل ساخت سازه های دینامیکی

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: 27 اسلاید

ارائه شده در: فروشگاه های سازه برتر

.

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله راه هاي خداشناسي تحت pdf دارای 29 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله راه هاي خداشناسي تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه مقاله راه هاي خداشناسي تحت pdf

مقدمه

شناساندن صحیح خداوند سبحان

والاتر از صفات پدیده ها

شناخت قدرت پروردگار

برهان حرکت

صورت برهان

1) دگرگونی و تحول جهان

2) عمومیت حرکت

ویژگی های حرکت

مکانیزم حرکت

نتیجه گیری از برهان حرکت

بن بست های مادی ها

عامل اولین حرکت

نتیجه نهایی

شیوه متکلمان اسلامی در حرکت

پاورقیها

منابع

بخشی از منابع و مراجع پروژه مقاله راه هاي خداشناسي تحت pdf

1 – صحیفه نور, ص 102 جلد

2 – راز آفرینش, ص

3 – راز آفرینش, ص

4 – اثبات وجود خدا, ص

5 – تفسیر فخر رازی, ص 52 , جلد

6 – آیین انقلاب اسلامی, ص21 و

مقدمه

اگر مردم در عظمت قدرت خدا، و بزرگی او می اندیشیدند، به راه راست باز  می گشتند،و از آتش سوزان می ترسیدند، اما دلها بیمار ،وچشم ها معیوب است. آیا به مخلوقات کوچک خدا نمی نگرند؟که چگونه آفرینش آن را استحکام بخشید؟و ترکیب اندام آن را بر قرار، وگوش و چشم برای آن پدید آورد،واستخوان وپوست متناسب خلق کرد؟به مورچه و کوچکی جثه آن بنگرید، که چگونه لطافت خلقت او با چشم واندیشه انسان درک نمی شود،نگاه کنید چگونه روی زمین راه می رود،وبرای بدست آوردن روزی خود تلاش میکند؟دانه ها را به لانه خود منتقل می سازد،ودر جایگاه مخصوص نگه می دارد،در فصل گرما برای زمستان تلاش کرده،و به هنگام درون رفتن،بیرون آمدن را فراموش نمی کند!.روزی مورچه تضمین گردیده ، و غذاهای متناسب با طبعش آفریده شده است.خداوند منان از او غفلت نمیکند،وپروردگار پاداش دهنده محرومش نمی سازد،گرچه در دل  سنگی سخت وصاف یا در میان صخره ای خشک باشد.اگر در مجاری خوراک وقسمتهای بالا وپائین دستگاه گوارش وآنچه در درون شکم او از غضروف های آویخته به دنده تا شکم، وآنچه در سر اوست از چشم وگوش،اندیشه نمائی،از آفرینش مورچه دچار شگفتی شده واز وصف او به زحمت خواهی افتاد.پس بزرگ است خدائی که مورچه را بر روی دست وپایش بر پا داشت،وپیکره وجودش را با استحکام نگاه داشت،در آفرینش آن هیچ قدرتی او را یاری نداد وهیچ آفریننده ای کمکش نکرد.اگر اندیشه ات را بکار گیری تا به راز آفرینش پی برده باشی،دلائل روشنی به تو خواهند گفت که آفریننده مورچه کوچک همان آفریدگار درخت بزرگ خرماست،به جهت دقتی که جدا جدا در آفرینش هر چیزی به کار رفته،واختلافات وتفاوتهای پیچیده ای که در خلقت هر پدیده حیاتی نهفته است.همه موجودات سنگین وسبک،بزرگ وکوچک،نیرومند وضعیف،در اصول حیات وهستی یکسانند،وخلقت آسمان و هوا  بادها و آب یکی است.پس اندیشه کن در آفتاب وماه،و درخت وگیاه،و آب و سنگ،و اختلاف شب و روز ،وجوشش دریاها،و فراوانی کوه ها،و بلندای قله ها،و گوناگونی لغتها،وتفاوت زبانها،که نشانه های روشن پروردگارند.پس وای بر آن کس که تقدیر کننده را نپذیرد،و تدبیر کننده را انکار کند!گمان کردند که چون گیاهانند وزارعی ندارند، واختلاف صورت هایشان را سازنده ای نیست،بر آنچه ادعا میکنند حجت و دلیلی ندارند،و بر آنچه در سر می پرورانند تحقیقی نمی کنند.آیا ممکن است ساختمانی بدون سازنده، یا جنایتی بدون جنایتکار باشد؟!

شناساندن صحیح خداوند سبحان

 کسی که کیفیتی برا خدا قائل شد یگانگی او را انکار کرده،وآن کس که همانندی برای او قرارداد به حقیقت خدا نرسیده است.کسی که خدا را به چیزی تشبیه کرد به مقصد نرسید.آن کس که به او اشاره کند یا در وهم آورد،خدا را بی نیاز ندانسته است.هر چه که ذاتش شناخته شده باشد آفریده است،وآنچه در هستی به دیگری متکی باشد دارای آفریننده است.سازنده ای غیر محتاج به ابزار ،اندازه گیرنده ای بی نیاز از فکر واندیشه،وبی نیاز از یاری دیگران است.با زمانها همراه نبوده،واز ابزار و وسائل کمک نگرفته است.هستی او برتر از زمان،و وجود او برنیستی مقدم است،و از ازلیت او را آغازی نیست.با پدید آوردن حواس،روشن می شود که حواسی ندارد.وبا آفرینش اشیاء متضاد،ثابت میشود که در آن ضدی نیست،و با هماهنگ کردن اشیاءدانسته میشود که همانندی ندارد.خدائی که روشنی را با تاریکی،آشکار را با نهان،خشکی را با تری،گرمی را با سردی،ضد هم قرار داد،وعناصر متضاد را با هم ترکیب وهماهنگ کرد،وبین موجودات ضد هم،وحدت ایجاد کرد،وبین آنها که با هم نزدیک بودند فاصله انداخت.خدائی که حدی ندارد،و با شماره محاسبه نمی گردد،که همانا ابزار وآلات،دلیل محدود بودن خویشند وبه همانند خود اشاره می شوند.اینکه می گوئیم موجودات از  فلان زمان پدید آمده اند پس قدیم نمی توانند باشند و حادثند،و این که می گوئیم حتما” پدید آمدند،ازلی بودن آنها رد می شود،و اینکه می گوئیم اگر چنین بودند کامل می شدند،پس در تمام جهات کامل نیستند.خدا با خلق پدیده ها در برابر عقل ها جلوه کرد،و از مشاهده چشم ها برتر و والاتر است،وحرکت وسکون در او راه ندارد،زیرا او خود حرکت و سکون را آفرید،چگونه ممکن است آنچه را که خود آفریده در او اثر بگذارد؟یا خود از پدیده های خویش اثر پذیرد؟اگر چنین شود،ذاتش چون دیگر پدیده ها تغییر می کند،و اصل وجودش تجزیه می پذیرد،و دیگر ازلی نمی تواند باشد،وهنگامیکه«بر فرض محال»آغازی برای او تصور شود پس سر آمدی نیز خواهد داشت ،و این آغاز وانجام،دلیل روشن نقص ونقصان وضعف دلیل مخلوق بودن،ونیاز به خالقی دیگر داشتن است.پس نمی تواند آفریدگار همه هستی باشد،و از صفات پروردگار که«هیچ چیز در او مؤثر نیست، و نابودی وتغییر وپنهان شدن در او راه ندارد»خارج می شود

والاتر از صفات پدیده ها

خدا فرزندی ندارد تا فرزند دیگری باشد،و زاده نشده تا محدود به حدودی گردد،و بر تر است از آن که پسرانی داشته باشد،ومنزه است که با زنانی از دواج کند.اندیشه ها به او نمی رسند تا اندازه ای برای خدا تصور کنند،وفکرهای تیزبین نمی توانند او را درک کند،تا صورتی از اوتصور نمایند،حواس از احساس کردن او عاجز،ودستها از لمس کردن او ناتوان است وتغییر ودگر گونی در او راه ندارد،وگذشت زمان تآثیری در او نمی گذارد،گذران روز وشب او را سالخورده نسازد،و روشنائی وتاریکی در او اثر ندارد.خدا با هیچ یک از اجزاءجوارح واعضاءواندام،ونه با عُرضی از اعراض،ونه با دگر گونی ها وتجزیه،وصف نمی گردد.برای او اندازه ونهایتی وجود ندارد،ونیستی وسر آمدی نخواهد داشت؛چیزی او را در خود نمی گنجاند که بالا وپائینش ببرد،ونه چیزی او را حمل می کند که کج یا راست نگهدارد؛نه در درون اشیاء قرار دارد و نه بیرون آن؛حرف می زند نه با زبان و کام و دهان ؛می شنود نه با سوراخهای گوش وعضو شنوائی؛سخن میگوید نه با بکار بردن الفاظ در بیان؛حفظ میکند نه با رنج به خاطر سپردن؛می خواهد نه با به کار گیری اندیشه؛دوست دارد وخوشنود میشود نه از راه دلسوزی؛دشمن می دارد وبه خشم می آید نه از روی رنج ونگرانی؛به هر چه اراده کند ،می فرماید«باش»پدید می آید نه با صوتی که در گوش ها نشیند،و نه فریادی که شنیده شود،بلکه سخن خدای سبحان همان کاری است که ایجاد می کند

شناخت قدرت پروردگار

 

دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله در مورد اثر خازني ديود تحت pdf دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله در مورد اثر خازني ديود تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله در مورد اثر خازني ديود تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله در مورد اثر خازني ديود تحت pdf :

اثر خازنی دیود

مقدمه
دیود یک قطعه ‌الکترونیکی است که ‌از به هم چسباندن دو نوع ماده n و p (هر دو از یک جنس ، سیلیسیم یا ژرمانیم) ساخته می‌شود. چون دیود یک قطعه دو پایانه ‌است، اعمال ولتاژ در دو سر پایانه‌هایش سه حالت را پیش می‌آورد.دیود بی بایاس یا بدون تغذیه که ولتاژ دو سر دیود برابر صفر است و جریان خالص بار در هر جهت برابر صفر است.بایاس مستقیم یا تغذیه مستقیم که ولتاژ دو سر دیود بزرگتر از صفر است که ‌الکترونها را در ماده n و حفره‌ها را در ماده p تحت فشار قرار

می‌دهد تا یونهای مرزی با یکدیگر ترکیب شده و عرض ناحیه تهی کاهش یابد. (گرایش مستقیم دیود)تغذیه یا بایاس معکوس که ولتاژ دو سر دیود کوچکتر از صفر است، یعنی ولتاژ به دو سر دیود طوری وصل می‌شود که قطب مثبت آن به ماده n و قطب منفی آن به ماده p وصل گردد و به علت کشیده شدن یونها به کناره عرض ناحیه تهی افزایش می‌یابد (گرایش معکوس دیود).مشخصه دیود در گرایش مستقیم
فرض کنید توسط مداری بتوانیم ولتاژ دو سر یک دیود را تغییر دهیم و توسط ولتمتر و آمپرمتر ولتاژ و جریان دیود را در هر لحظه اندازه گیری کرده ،بر روی محورهای مختصات رسم نماییم.جریان I در جهتی است که دیود قادر به عبور آن است .به همین علت اصطلاحاَ گفته می شود دیود در گرایش مستقیم یا بایاس مستقیم است . در هر حال اگر توسط پتانسیومتر ولتاژ دو سر دیود را از صفر افزایش دهیم ،مشاهده می شود تا ولتاژ به خصوصی ، جریان قابل ملاحظه ای از دیود عبور نمی کند.به این ولتاژ زانو می گویند ،این ولتاژبرای دیودهای از جنس ژرمانیم 2/0 ولت و برای دیودهای سیلیسیم 7/0 ولت است .تا ولتاژ زانو اگرچه دیود در جهت مستقیم است ، اما هنوز دیود روشن نشده است .از این ولتاژ به بعد ، به طور ناگهان جریان در مدار افزایش یافته و هرچه ولتاژ دیود را افزایش دهیم ، جریان دیود افزایش می یابد .

مشخصه دیود در گرایش معکوس
هرگاه جهت دیود را تغییر داده یعنی برعکس حالت گرایش مستقیم ، در جهت بایاس معکوس جریان مدار خیلی کم بوده و همچنین با افزایش ولتاژ معکوس دو سر دیود جریان چندان تغییر نمی کند به همین علت به آن جریان اشباع دیود گویند که این جریان حاصل حاملهای اقلیت می باشد . حدود مقدار این جریان برای دیودهای سیلیسیم ،نانو آمپر و برای دیودهای ژرمانیم حدود میکرو آمپر است. ارگ ولتاژ معکوس دیود را همچنان افزایش دهیم به ازاء ولتاژی ، جریان دیود به شدت افزایش می یابد . ولتاژ مزبور را ولتاژ شکست دیود می نامند و آنرا با VB نشان می دهند . دیودهای معمولی ،اگر در ناحیه شکست وارد شوند از بین می روند .(اصطلاحاَ می سوزند).
بنابر این ولتاژ شکست دیود یکی از مقادیر مجاز دیود است که توسط سازنده معین می گردد و استفاده کننده از دیود باید دقت نماید تا ولتاژ معکوس دیود به این مقدار نرسد.
البته در حالت مستقیم نیز جریان دیود اگر از حدی تجاوز نماید به علت محدودیت توان دیودباعث از بین رفتن دیود می گردد.این مقدار نیز یکی از مقادیر مجاز دیود است و به آن جریان مجاز دیود گفته می شود و توسط سازنده دیود معین می گردد.

دسته بندی دیودها
در دسته بندی اصلی ، دیودها را به سه قسمت اصلی تقسیم می‌‌کنند، دیودهای سیگنال (Signal) که برای آشکار سازی در رادیو بکار می‌‌روند و جریانی در حد میلی آمپر از خود عبور می‌‌دهند، دیودهای یکسو کننده (Rectifiers) که برای یکسو سازی جریانهای متناوب بکار برده می‌‌شوند و توانایی عبور جریانهای زیاد را دارند و بالاخره دیودهای زنر (Zener) که برای تثبیت ولتاژ از آنها استفاده می‌شود.
اختراع دیود پلاستیکی (plastic diode)
محققان فیزیک دانشگاه اوهایو (Ohio State University) توانستند دیود تونل پلیمری اختراع کنند. این قطعه الکترونیکی منجر به ساخت نسل آینده حافظه‌های پلاستیکی کامپیوتری و چیپهای مدارات منطقی خواهد شد. این قطعات کم مصرف و انعطاف پذیر خواهند بود. ایده اصلی از سال 2003 که یک دانشجوی کارشناسی دانشگاه اوهایو ، سیتا اسار ، شروع به طراحی سلول خورشیدی پلاستیکی نمود بوجود آمد. تیم پژوهشی توسط پاول برگر (Paul Berger) ، پروفسور الکترونیک و مهندسی کامپیوتر و همچنین پروفسور فیزیک دانشگاه اوهایو رهبری می‌شود.
در زیر یکی از دیود های معمول توضیح داده شده است

دیود واراکتور

مبل شماتیکی دیود واراکتور
در الکترونیک کی از انواع دیودهایی که با ظرفیت خازنی متغیر ، دیود واراکتور (دیود واریکاپ) یا دیود تنظیمی است . مقدار این ظرفیت خازنی تابعی است از ولتاژی که به پایه های دیود می دهیم .بطور معمول دیود واراکتور در آمپلی فایرهای پارامتری ، اسیلاتورهای پارامتری و اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ ( یکی از اجزا اساسی حلقه قفل شده فاز ) و سینتی سایزرهای فرکانس است . ولی عمده ترین کاربرد آن در خازن کنترل شده با ولتاژ است . در بعضی موارد هم از این دیود می توان به عنوان یکسوسازی استفاده کرد .

طرز کارکرد

ساختمان داخلی دیود واراکتور

طرز کارکرد دیود واریکاپ
دیودهای واراکتور در بایاس معکوس کار می کنند ، بنابراین جریانی از دیود نخواهد گذشت . ولی زمانی که پهنای ناحیه تخلیه بر اثر ولتاژ بیاس دیود ، تغییر کند ، میزان ظرفیت خازنی دیود نیز تغییر می کند . عموماً پهنای ناحیه تخلیه به مجذور ولتاژ اعمالی بستگی دارد و ظرفیت خازنی دیود نسبت معکوسی با پهنای ناحیه تخلیه دارد . بنابراین ظرفیت خازنی دیود با مجذور ولتاژ ورودی نسبت معکوس دارد .این اثر تمامی دیودها (اعم از یکسوساز معمولی و;)در بعضی زوایا، صدق می کند اما دیودهای وارکتور به شیوه ای مخصوص ساخته می شوند که ظرفیت خازنی مناسبی و رنج وسیع تری داشته باشند که در دیود های دیگر عکس این است .از پیوند دو نوع نیم رسانای n و p یک قطعه الکترونیکی به نام دیود بوجود می‌آید که در انواع مختلفی در سیستمهای مخابرات نوری ، نمایشگرهای دیجیتالی ، باتری‌های خورشیدی و ; مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خازن (Capacitor)
خازن وسیله الکتریکی است کخ در مدارهای الکتریکی اثر خازنی ایجاد می کند . اثر خازنی حاصیتی است که سبب می شود مقداری انرژی الکتریکی در یک میدان الکترواستاتیک ذخیره شود و بعد از مدتی آزاد گردد .
خازن
خازن وسیله الکتریکی است کخ در مدارهای الکتریکی اثر خازنی ایجاد می کند . اثر خازنی حاصیتی است که سبب می شود مقداری انرژی الکتریکی در یک میدان الکترواستاتیک ذخیره شود و بعد از مدتی آزاد گردد . به تعبیر دیگر ، خازنها المانهایی هستند که می توانند مقداری الکتریسیته را بصورت یک میدان الکترواستاتیک در خود ذخیره کنند . همانگونه که یک مخزن آب برای ذخیره کردن مقداری آب مورد استفاده قرار می گیرد . خازنها به اشکال گوناگون ساخته می شوند که متداول تریم آنها خازنهای مسطح هستند . این نوع خازنها از دو صفحه ی هادی که بین آنها عایق یا دی الکتریک قرار دارد ، تشکیل می شوند . صفحات هادی نسبتا بزرگ اند و در فاصله ای بسیار نزدیک به هم قرار می گیرند . دی الکتریک انواع مختلفی دارد و با ضریب مخصوصی که نسبت به هوا سنجیده می شود ، معرفی می گردد . این ضریب را ضریب دی الکتریک می گویند .
شارژ خازن
برای اینکه خازن شارژ شود – یعنی انرژی الکتریکی را ذخیره کند – باید آن را به یک پتانسیل ( ولتاژ ) وصل کرد . بعضی از خازنها پلاریته دارند یعنی باید در هنگام اتصال به باتری قصب مثبت باتری به مثبت خازن وصل شود و قطب منفی باتری به منفی خازن وصل شود .
انواع خازنها
1) ثابت :

ـ کاغذی .
ـمیکا .
ـ الکترولیتی .
ـ سرامیک

2) متغیر :
ـ خازن هوا .
ـ خازن تریمر
1) خازن های ثابت
در خازن های ثابت ، ظرفیت از پیش تعیین شده و ثابت است و مقدار آن را بعد از ساخت نمی توان تغییر داد . خازن های ثابت را معمولا با جنس دی الکتریک به کار رفته در آنها می شناسند .
خازن کاغذی
خازنهای کاغذی به دلیل ارزان بودن و اندازه کوچکشان مورد استفاده فراوان قرار می گیرند . جنس دی الکتریک آنها کاغذ آغشته به پارافین است و در ولتاژ پیش از 600 ولت مورد استفاده قرار می گیرند . صفحات این خازنها به صورت نوارهای صاف و طویل از جنس ورقه های قلع است . کاغذ آغشته به پارافین بین دو صفحه ، حکم دی الکتریک را دارد و این هر سه بصورت لوله ، پیچیده شده اند و داخل یک استوانه قرار می گیرند .
خازن میکا

خازن میکا از تعدادی ورقه ی نازک میکا به عنوان دی الکتریک و ورقه های نازک فلزی تشکیل می شوند . این ورقه ها به صورت یک در میان روی هم قرار می گیرند . ورقه های فلزی در دو دسته به یک دیگر متصل شده اند تا سطح موثر هر صفحه ی خازن را بزرگتر کنند و ظرفیت خازن بالا رود . هر چه مقدار صفحات فلزی بیش تر و اندازه ی آنها بزرگتر باشد ، ظرفیت خازن افزایش می یابد . مجموعه ورقه های میکا و فلز در یک کپسول قرار می گیرند .

خازن الکترولیتی
خازن های الکترولیتی دارای قطبیت معینی است و از آن در مدار های dc استفاده می شود . یک صفحه از خازن الکترولیتی مثبت است که به سر مثبت منبع وصل می شود . صفحه دیگر منفی است و به سر منفی منبع متصل می گردد . ظرفیت این خازن ها بالا و از چند میکروفاراد تا چند هزار میکروفاراد است . ولتاژ شکست این خازن ها معمولا کم و جریان نشتی انها نسبت به سایر خازنها زیاد است . خازن های الکترولیتی را با الکترولیت مایع و هم با الکترولیت خشک می سازد .
خازن سرامیک

خازنهای سرامیک دارای دی الکتریک بالا با توان بالا و اندازه کوچک هستند . از این خازنها در فرکانس های بالا استفاده می شود . صفحات خازن سرامیکی از جنس نقره و به صورت صفحات بیسار نازکی هستند که ماده ی دی الکتریک بین آنها را سرامیک تشکیل می

کوفاراد تا میکروفاراد متغیر است . ولتاژ شکست این خازنها زیاد است و می تواند در ولتاژ های بالا ( چندین هزار ولت ) کار کنند


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

تحقيق نسبت دين و ليبراليسم تحت pdf دارای 20 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقيق نسبت دين و ليبراليسم تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي تحقيق نسبت دين و ليبراليسم تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن تحقيق نسبت دين و ليبراليسم تحت pdf :

مقدمه:
پس از تحولاتی که در نتیجه پیدایش رنسانس در اروپا رخ داد، یکی از پرنمودترین نحله های فکری که تمام ساختارهای اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و سیاسی را در بر گرفته و زندگی آدمی را در مسیر سلسله ای از تغییرات قرارداد لیبرالیسم بود که مثابه یک ایدئولوژی در سراسر جهان غرب به جای ادیان الهی مطرح شد.
به دلیل اینکه این جریان فکری، اجتماعی و سیاسی در عصرهای اخیر، از جاذبه هایی هم برخوردار شده و در کشورهای شرقی و مقر ادیان ابراهیمی و پایگاه های اسلامی هم مورد توجه خیل روشنفکران قرار گرفته نسبت به آن تبلیغات فراوانی صورت گرفته و نیز به دلیل سنت شکنی ها و دین ستیزهایی که داشته و مدتها است که پس از رنسانس داعیه اداره جهان و رهبری فکری بشر را داشته شایسته بررسی ئ تامیل بیشتر است و این بررسی از آنجا بیشتر اهمیت می یابد که به دلیل توجه و توسعه و به میدان آمدن فناوری نوین و رسانه های پیشرفته ارتباطات جمعی و سطح پوشش هایی که لیبرالیسم مدعی آن می باشند لیبرالیسم نه تنها در حوزه اندیشه بلکه می خواهد دنیای بودن و عمل کردن را به سامان برساند و بسان اقلانیتی ظهور و نمود یابد. از سوی دیگر دین به عنوان یک واقعیت انکارناپذیری وجود دارد که در نوع تفکر، زیست و حیات سیاسی ملت – دولتها می تواند نقش بازی کند و عده ای از منورالفکرهای وطنی در کشورهای اسلامی علی رغم تکوین روحیه و شخصیت ایشان در نظام های غربی و ماهیت لیبرالیستی اما تعلقاتی به حوزه به عومل و دلایل متعددی دارند که هموراه می کوشند تا با خرج کردن از دین به کیسه لیبرالیسم و به نفع جریان غالب نوعی العاب دینی به عملکرد خود بدهند و عملاً آنچه بکنند که نظام جهانی از ایشان توقع دارند.
این مهم در مقوله نسبت دین و لیبرالیسم، می گنجد و اینکه آیا ساسااً دین نسبت و ارتباطی با لیبرالیسم دارد یا نه بحث ها در ادامه در این خصوص می باشد و می کوشیم تا با بررسی اجمالی ماهیت لیبرالیسم و دین به بررسی نسبت، ارتباط و سازگاری یا عدم موارد فوق بپردازیم. (به عون اله متعالی)
تحلیل مساله «نسبت دین و لیبرالیسم»
پرسش از «نسبت دین و لیبرالیسم» یک پرسش «مرکب» می باشد که در حقیقت سوالات و پرسشهای بسیاری را در درون خود دارد که پش از تحلیل مفاهمی مندرج در مساله مذکور وضوح می یابند. اولین ابهام در مفهوم واژه «نسبت» است. گاهی به جای واژه «سبت» در مساله مورد نظر ما واژه «رابطه» به کار می ورد.
«رابطه منطقی – تولیدی، رابطه روش نشاختی، رابطه معرفت شناختی، راذبطه تولدیدی – مصرفی، رابطه مبتنی بر اصل رفع تعارض و رابطه دیالوگی»

دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,


برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله مطالعه ژئوشيميايي و تأثير تغييرات محيط رسوبي بر پتانسيل هيدروکربني سازند پابده در ميدان نفتي منصوري تحت pdf دارای 22 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله مطالعه ژئوشيميايي و تأثير تغييرات محيط رسوبي بر پتانسيل هيدروکربني سازند پابده در ميدان نفتي منصوري تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله مطالعه ژئوشيميايي و تأثير تغييرات محيط رسوبي بر پتانسيل هيدروکربني سازند پابده در ميدان نفتي منصوري تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله مطالعه ژئوشيميايي و تأثير تغييرات محيط رسوبي بر پتانسيل هيدروکربني سازند پابده در ميدان نفتي منصوري تحت pdf :

مقدمه

امروزه علاوه بر ارزیابی منطقه به لحاظ کلوژر ساختمانی، سایر اطلاعات ضروری شامل کیفیت و کمیت سنگمنشاء، تخلخل و

نفوذپذیری سنگ مخزن، سنگ پوش (Seal)، مهاجرت و مقدار بلوغ حرارتی نیز باید در برنامه اکتشافی مورد بررسی قرار گرفته و

توزیع مکانی و زمانی این عناصر زمینشناختی بررسی شوند .[1] ژئوشیمیآلی علمی است که کارایی آن در بهبود اکتشاف، مدیریت

مخازن نفتی، تولید و توسعه میادین نفتی ثابت شده است .[2] یکی از اهداف مهم ژئوشیمی، مشخص نمودن واحدهای چینهای

است که در یک حوضه رسوبی بهترین سنگهای منشاء را تشکیل میدهند .[3] در این نوشتار، علاوه بر ارزیابی پتانسیل هیدروکربنی، تأثیر محیط رسوبی بر تغییر خصوصیات ژئوشیمیاییآلی سازند پابده در میدان نفتی منصوری نیز مطالعه شده است. بدین منظور، از

پارامترهای ژئوشیمیاییآلی سازند پابده حاصل از نتایج آنالیزهای راکایول (Rock Eval)، کروماتوگرافیگازی (GC)،

کروماتوگرافیگازی ـ طیفسنج جرمی (GC-MS) و مدلسازی تاریخچه حرارتی استفاده شده است. محققین زیادی تاکنون با

استفاده از دادههای ژئوشیمیاییآلی توانستهاند، پتانسیل هیدروکربنی سنگهای منشاء و نیز محیط رسوبی تهنشست را بررسی کنند.

علیزاده×و×همکاران×در سال [4]1390، سنگهای منشاء احتمالی درمیدان نفتی کیلورکریم را با استفاده از نتایج ژئوشیمیایی ارزیابی نمودند. همچنین در سال [5] 2011، توانستند محیط دیرینه توالیرسوبی در زمان تریاس فوقانی ـ ژوراسیک میانی ناحیه طبس را

بازسازی کنند.

.2 موقعیت جغرافیایی میدان نفتی منصوری و چاههای مورد مطالعه آن

میدان منصوری در 45 کیلومتری جنوب اهواز در ناحیه فروافتاده دزفول شمالی قرار دارد از، روند زاگرس تبعیت کرده و تقریباً در مرز صفحه عربی و زاگرس قرار گرفته است. این میدان در افق آسماری دارای طول حدود 42 کیلومتر و به طور متوسط عرض 4/5 کیلومتر بوده و هیچ آثاری از گسلخوردگی بر روی نقش UGC وجود ندارد .[6] سازند پابده یکی از مهمترین سنگهای منشاء احتمالی در فروافتادگی دزفول است. مقطع نمونه آن در تنگپابده در جنوبشرق کوه پابده واقع در شمال میداننفتی لالی قرار دارد .[7] موقعیت جغرافیایی میداننفتی منصوری و چاههای مورد مطالعه آن، در شکل1 نشان داده شده است.

Mansuri

شکل:1 موقعیت میداننفتی منصوری و چاههای مورد مطالعه آن در جنوبغرب ایران

2

مطالعه ژئوشیمیایی و تأثیر تغییرات محیط رسوبی بر …

.3 روش مطالعه

هدف از این مطالعه، بررسی پتانسیل هیدروکربنی و تغییرات محیطرسوبی در زمان تهنشست سازند پابده در میداننفتی منصوری

است. بدین منظور ازنتایج آنالیز راکایول تعداد 37 نمونه خردهحفاری (Cutting) متعلق به سازند پابده در چاه شماره 6، 20 و

21 میداننفتی منصوری استفاده شد. مقدار 50-70 میلیگرم از هر نمونه تیمار و هموژنیزه شده و سپس توسط دستگاه پیرولیز

راکایول6 آنالیز و پارامتر آلودگی، مقدار کلکربنآلی، نوع کروژن و دیگر پارامترهای ژئوشیمیائی نمونهها مورد بررسی قرار گرفتهاند.

در جدول شماره 1 اطلاعات حاصل از پیرولیز راکایول نمونهها، نشان داده شده است. غیر از پارامتر TOC، از پارامترهای مهم محاسبه شده توسط این دستگاه که در این مطالعه از آنها استفاده گردیده است، میتوان به این موارد اشاره نمود؛ :S1 مقدار
هیدروکربن آزاد که در دمای 300 درجه سانتیگراد تبخیر شده و در واحد میلیگرم هیدروکربن در هر گرم سنگ (mg HC/g rock) بیان میشود. S2 مقدار هیدروکربن موجود در سنگ که در دمای بین 300-650 درجه سانتیگراد در اثر تجزیه حرارتی جدا

میشود و بر حسب (mg HC/g rock) نمایش داده میشود. و در نهایت شاخص هیدروژن :(Hydrogen Index, HI) که نسبت

S2/TOC بوده و بر حسب (mg HC/g TOC) نمایش داده میشود .[8] علاوه بر دادههای بدست آمده از آنالیز راکایول، از نتایج آنالیز کروماتوگرافیگازی و کروماتوگرافیگازی ـ طیفسنجی جرمی تعدادی نمونه از سازند پابده در چاه شماره6 (به ترتیب جداول

2 و (3 نیز استفاده شد .[9]

جدول:1 نتایج حاصل از آنالیز راکایول 6 بر روی نمونههای سازند پابده در میدان نفتی منصوری

TOC Tmax PI OI HI S3 S2 S1 Depth نام سازند-
(wt.%) ( & ) (mg CO2/ g (mg HC/ g (mg HC/ g (mg HC/ g (mg HC/ g (m) شماره چاه
TOC) TOC) Rock) Rock) Rock)

0/85 425 0/44 167 121 1/42 1/03 0/81 2660
0/95 425 0/41 167 120 1/59 1/14 0/78 2670
0/8 425 0/42 166 126 1/33 1/01 0/72 2680
0/8 421 0/44 179 120 1/43 0/96 0/75 2690
3/57 424 0/12 64 367 2/29 13/11 1/83 2710
3/08 426 0/12 67 468 2/06 14/42 1/88 2720
3/06 419 0/11 73 489 2/23 14/95 1/94 2730
4/85 417 0/08 50 480 2/43 23/28 2/09 2740
5/21 416 0/10 50 476 2/62 24/81 2/61 2748 پابده-6
3/03 422 0/10 72 517 2/18 15/65 1/81 2760
3/63 418 0/11 61 437 2/22 15/85 1/93 2770
3/48 421 0/11 63 429 2/19 14/92 1/86 2780
2/12 427 0/15 90 335 1/9 7/11 1/27 2788
1/24 425 0/22 135 222 1/68 2/75 0/76 2798
1/12 427 0/29 155 150 1/74 1/68 0/68 2810
0/98 427 0/29 159 143 1/56 1/4 0/56 2818
0/94 426 0/26 204 177 1/92 1/66 0/57 2830
1 428 0/28 201 189 2/01 1/89 0/73 2840

3

مجله زمین شناسی نفت ایران، سال سوم، شماره4، 1391

ادامه جدول 1

0/82 427 0/27 179 176 1/47 1/44 0/53 2850

0/8 423 0/44 158 228 1/26 1/82 1/42 2860
0/83 421 0/52 153 184 1/27 1/53 1/65 2872
1/29 425 0/43 129 211 1/66 2/72 2/04 2882
0/84 424 0/55 267 158 2/24 1/33 1/63 2890 پابده-6
0/99 429 0/45 257 199 2/54 1/97 1/63 2900
1/12 428 0/37 169 213 1/89 2/39 1/42 2908
1/47 422 0/50 240 177 3/53 2/6 2/61 2912
×
2/1 435 0/44 155 181 3/26 3/81 2/96 2916

1/74 428 0/49 209 173 3/63 3/01 2/92 2920
3/17 421 0/17 65 361 2/07 11/43 2/33 2680
1/33 426 0/38 214 219 2/84 2/91 1/82 2750
0/54 435 0/59 228 130 1/23 0/7 1 2820 پابده-20
0/65 435 0/39 145 145 0/94 0/94 0/6 2869
1/24 430 0/45 132 132 1/64 1/64 1/35 2890
1/56 428 0/34 185 103 2/89 1/6 0/84 2642 پابده-21
1/86 432 0/36 151 135 2/8 2/52 1/43 2676
جدول:2 نتایج آنالیز کروماتوگرافیگازی بر روی نمونه های سازند پابده چاه شماره 6 منصوری [9]
Phy/n-C18 Pri/n-C17 Pri/Phy Depth

0/44 0/96 0/67 2662
0/79 0/6 0/23 2738
1/01 0/78 0/28 2774
0/43 1 0/57 2830
0/87 0/81 0/29 2890
1/19 0/95 0/1 2924

جدول:3 نتایج آنالیز کروماتوگرافیگازی – طیفسنجی جرمی بر روی نمونههای سازند پابده چاه شماره 6 منصوری [9]

C35/C34 C29H/C30H C35 Homohopane Index*10 Depth

0/38 1/16 0/8 2662
3/19 1/6 3 2738
4/45 2 2/9 2774
0/5 1/36 0/3 2830
1/21 – 2890
1/08 – 2924

4

مطالعه ژئوشیمیایی و تأثیر تغییرات محیط رسوبی بر …

در مطالعه حاضر، مدلسازی تاریخچه حرارتی سازند پابده با استفاده از نرمافزار 1PBM انجام شد. مطالعه تاریخچه حرارتی یکی

از روشهای غیر مستقیم به منظور ارزیابی سنگهای منشاء یک حوضه، جهت پی بردن به وضعیت بلوغ و درجه پختگی موادآلی و

همچنین عمق و زمان تشکیل هیدروکربن میباشد .[10] زمان و درجهحرارت دو عامل مهم و مؤثر در تولید نفت محسوب میشوند و تأثیر متقابل این دو در زایش هیدروکربن در روشهای غیرمستقیم مانند تاریخچه حرارتی باید به دقت انتخاب شوند. Lopatin در سال [11] 1971، روش سادهای را معرفی نمود. با این روش، تأثیر هر دو عامل زمان و درجه حرارت در محاسبه بلوغ حرارتی

مواد آلی رسوبات در نظر رفته شد. در تکمیل این روش، برخی از دانـشمندان با اسـتفاده از روش 2LLNL مقدار Ro را بدست

آوردند که این مدل کینتیکی امروزه بصورت گسترده، جایگزین مدل لوپاتین شده است. برای ترسیم تاریخچه تدفین و حرارتی، اطلاعات مربوط به سن هر سازند، عمق سر سازند، دمای سطحی، شیب زمینگرمایی یا دمای تهچاه3 مورد نیاز است. جهت

بهینهسازی مدل، از دادههای تکمیلی از قبیل پارامترهای بلوغ مادهآلی مانند دادههای انعکاس ویترینایت (Ro%) و دماهای اندازهگیری

شده چاهها استفاده شد. در نهایت، جهت ارزیابی دقیق این مطالعه، مجموع نتایج حاصل از روشهای مختلف باهم مورد بحث و

بررسی قرار گرفتند.

.4 بحث و بررسی

در ابتدا سازند پابده به عنوان سنگمنشاء احتمالی موجود در میدان نفتی منصوری در سه بخش تعیین کمیت، کیفیت و بلوغ مادهآلی با استفاده از نتایج راکایول مورد بررسی قرار گرفت. در انجام مطالعات ژئوشیمیایی اطمینان از اینکه نمونههای مورد مطالعه دچار

آلودگی و یا آغشتگی نیستند بسیار ضروری است، بدین منظور از منحنی تغییرات S1 در برابر TOC استفاده شد. چرا که مقادیر

بالای S1 همراه با مقادیر پایین TOC، مبین هیدروکربنهای مهاجرتیافته میباشند .[3] نمودار تغییرات S1 در برابر TOC حاکی از عدمآلودگی نمونههای مورد بررسی میباشد (شکل.(2 بنابراین میتوان نتیجه گرفت که هیدروکربن موجود در نمونهها از نوع برجا4 بوده و نتایج قابل اطمینان میباشند.

اشتراک‌گذاری:


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 19 تير 1396 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

تحقيق جامعه شناسي ازدواج و خانواده تحت pdf دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقيق جامعه شناسي ازدواج و خانواده تحت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي تحقيق جامعه شناسي ازدواج و خانواده تحت pdf ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن تحقيق جامعه شناسي ازدواج و خانواده تحت pdf :

یکی از مهمترین حوزه های جامعه شناسی مطالعه خانواده و ازدواج است. ازدواج نهادی است که از طریق آن مرد و زن با هم پیمان زناشویی می بندند. این پدیده اجتماعی شدیداً تحت تاثیر اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بوده و افزایش و کاهش، میزان، نوع و عوامل موثر بر آن ارتباطی تنگاتنگ با شرایط جامعه دارد و با توجه به اینکه در یک ساخت اجتماع شکل گرفته یک نماد اجتماعی محسوب شده و در خود نابسامانی ها و به طور کل ویژگی های جامعه را منعکس می سازد. ازدواج وتشکیل خانواده ازقدیمی ترین نهادهای زندگی بشر است که ازدیر باز موردتوجه متفکرین علوم اجتماعی ، علوم اخلاقی ، علمای مذهبی وسایر دانشمندان قرارگرفته است. دردهه های اخیر به علت پیچیدگی های امورمربوط به ازدواج ، دامن مسائل مربوط به آن به قلمروهای علوم دیگری همچون علم اقتصاد، جمعیت شناسی و علم سیاست نیز کشیده شده است .

هریک ازاین علوم به فراخور حیط تخصصی اشان به جنبه هایی ازمسئل ازدواج پرداخته ودرتبیین مسائل مربوط به آن ونیز ارائ راه حل هایی برای زدودن نابهنجاریهای عارض برآن با توجه به فرهنگ ، مذهب وشرایط اقلیمی گوناگونی که در جوامع مختلف وجود دارد ، کوشیده اند .
بدیهی است که ازدواج همچون هرپدید اجتماعی دیگری دارای هنجارهایی است که این هنجارها نسبت به هر جامعه ای ونیز هر مقطع زمانی متفاوت می باشند . در کشور ما نیز در دوران کنونی ، مسائل ازدواج دارای ویژگیهای خاص خود می باشد . ازیکطرف ایران همچون سایر کشورهای جهان سوم درمرحل گذار از سنت به مدرنیته است که تغییرات اجتماعی وسیعی رادرهم پدیده های اجتماعی ازجمله درازدواج وهمسرگزینی ایجاد کرده است ؛ تغییراتی که موجب شده است تا مردان وزنان نگرش نوینی ازپیوند زناشویی وازدواج داشته باشند وآنرا نه فقط به عنوان یک رابط جنسی وتولید فرزند بلکه برای بوجود آوردن یک زندگی کمال گرا ، توأم باعشق وهمدلی وهمدمی بدانند . دنیای جدید باعث بالا رفتن سطح آگاهی های اجتماعی ، سواد عمومی وتحصیلات شده وبه موازات آن سطح توقعات وانتظارات مردان وزنان به مراتب بیشترازگذشته شده است . ازطرف دیگر درعصرمدرنیته ، تمایزات وتفاوتهای فرهنگی واجتماعی گروههای اجتماعی ونیز آحاد جامعه بیشتر شده وهمانندی های گذشته کم رنگ شده است . علاوه براینها درکشورما وقوع انقلاب اسلامی درسال ،موجب شد تاتغییرات دیگری درجامعه بوجود آید ؛ بخشی ازاین تغییرات ناشی ازروند اسلامی کردن جامعه درفردای انقلاب بود. بخشی دیگر به علت نقش اجتماعی زنان درجامعه وگرایش آنها به تحصیلات بالاتر واحراز صلاحیت هایی همانند مردان دربدست گرفتن مشاغل خارج ازمنزل قرارداشت . این همه باعث شد تاهمسرگزینی ازشکل سنتی خارج شده وبامسائل دیگری که درنوع خود درکشورماتازگی داشت ، مواجه شود . نکته دیگری که درده اول بعد ازانقلاب( ده ) بوجود آمد وبعدها پدید ازدواج وهمسرگزینی رابرای جوانان به شدت تحت تأثیر قرارداد، میزان بالای موالید درآن دهه بود که درده آنچه راکه تحت عنوان ' عدم تعادل جمعیتی درسن ازدواج ' نامیده می شود ، راموجب شد . دراین مقاله سعی خواهدشد تامسائل ومشکلات عمد همسرگزینی وازدواج رادرایران کنونی ازدیدگاه جامعه شناختی موردبررسی قراردهیم .
نگاهی به ازدواج در ایران در اعصار گذشته :
خانواده وازدواج ازنهادهای نخستین است به این معنی که درتمام دورانهای زندگی بشر ودرهم جوامع وجود داشته است . همانگونه که خانواده درگذر تاریخ اشکال متنوعی رادرهرجامعه ای به خود گرفته وازخانواده های گسترده ، پدرتباری ، پدرسری ، مادرتباری ، مادرسری و..... صحبت به میان می آید ، ازدواج وهمسر گزینی نیز شیوه های گوناگونی درهرنقطه ازجهان ودرایران داشته است . هرچند بسیاری از انواع خانواده ها وشیوه های ازدواج وهمسر گزینی درکشورما ازبین رفته ویارواج خودراازدست داده است ، اما درجای جای این کشورپهناور می توان آثاری از قدیمی ترین انواع آنهارا پیدانمود . آنچه مسلم است ، همچنانکه نهاد خانواده درایران تغییرات اساسی بخود دیده است ، ازدواج وهمسرگزینی نیز تحول بنیادی پیدانموده است. دراین مورد چنین نوشته میشود که :
' دردوران قبل ، همسر گزینی به شدّت تحت فشار اجتماعی بود . انتخاب همسر نه بر اساس میل وعلاق دوطرف به ازدواج ، بلکه به دلیل ' جبر اجتماعی ' صورت می گرفت . درجامعه ای که فردیت مطرح نبود، علائق فردی نیز ارزشی نداشتند .... تنها راه ارتقاء پایگاه اجتماعی ، ازدواج بود هرچند که زن متأهل معمولأ تحت سلط مادرشوهر بود وشوهر نیز برروی او اعمال قدرت می کرد ، امابتدریج با انتقال اقتدار شوهر به زن درحیطه های خاص ، زن تبدیل به فرد فرمان دهنده وپس از فوت مادرشوهر ، به بالاترین مقام خانه می رسید به این ترتیب برای دختران ، ازدواج تنها امکان کسب یک نقش اجتماعی قابل قبول جامعه بود . مردها نیز مجبوربه ازدواج بودند ، زیرا ادار واحد خانه که درعین حال محل تولید نیز بود ، بدون وجودزن که قسمتی از کارها رابرعهده گیرد امکان نداشت . باازدواج ، مردمجرد تبدیل به مرد متأهل می شد که اهمیت اجتماعی بالاتری ازمرد عزب داشت . درعین حال پس از ازدواج دارای فرزندانی می شد که هم به او کمک می کردند وهم به عنوان ورثه ، از مایملک خانوادگی محافظت می کردند ....... ازدواجهای مجدد به فراوانی دیده می شد ، بطوریکه افراد هرچند گاه یکبار ، باهمسر جدیدی زندگی خودرا آغاز می کردند . علت آن ، میزان بالای مرگ ومیر زنان ومردان بود . مرگ ومیر زنان معمولأ ناشی اززایمان بود . مردی که همسرش فوت می کرد ، بخصوص اگر فرزند یافرزندانی داشت ، نمی توانست بدون کمک زن امور خانواده رابچرخاند ، پس باگذشت زمانی کوتاه دوباره ازدواج می کرد وچون اصل عمد ازدواج ، فرزندآوری بود سعی می کرد بازن جوانتری که قادر به آوردن فرزندان بیشتری باشد ، ازدواج کند .
مرگ ومیرمردان به سبب بیماری ، اتفاقات طبیعی یاجنگ بود . بامرگ همسر ، زنان نیز مجبوربه ازدواج مجدد بودند ؛ زیرا وجود مرد برای ادار اموراقتصادی خانواده ضرورت داشت .
ازویژگیهای ازدواج درایران گذشته می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
- ازدواج باخویشاوندان نزدیک بسیاررواج داشته است بطوریکه می گفتند عقد پسرعموودخترعمو درآسمانها بسته شده است .
- دربسیاری ازنقاط ایران دختررا ازهمان آغاز تولد 'ناف بر ' می کرده اند ، یعنی اورابه نام یکی ازپسران فامیل برای ازدواج نامزد می کرده اند .
- دراکثر نقاط ایران ،مراسم وتشریفات جشن ازدواج بسیاروسیع ومتنوع بوده است وگاهی به چند روز می رسیده است .
- پدرومادرنقش اساسی وتعیین کننده درانتخاب همسر برای فرزندان خود داشته اند . دراکثر موارد دختران هیچ نقشی درانتخاب شوهر آیند خود نداشته اند .

دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید

ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,